1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TARIM MAKİNALARINDA ÖNCÜ: ALPARSLAN TARIM
TARIM MAKİNALARINDA ÖNCÜ:  ALPARSLAN TARIM

TARIM MAKİNALARINDA ÖNCÜ: ALPARSLAN TARIM

Tarım makinaları sektöründe Konya’nın ve Türkiye’nin öncü firmalarından olan Alparslan Tarım, hem yurt içi hem de yurt dışı pazarında önemli bir paya sahip durumda.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

1967 yılında Alparslan Erdirençelebi tarafından kurulan Alparslan Tarım, Konya’nın köklü sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. Tarım makinaları sektöründe öncü olan Konya’da, Alparslan Tarım alanındaki tüm gelişmeleri takip ederek hem yurt içine hem de yurt dışından siparişler alıyor. İkinci kuşak olduklarını söyleyen Alparslan Tarım Genel Müdürü Memduh Erdirençelebi, abisiyle birlikte babalarının kurduğu işletmeyi daha ileri seviyelere getirmenin amaçlarının arasında olduğunu dile getirdi. Alparslan Tarım’nın 1967’den günümüze gelişimini Memduh Erdirençelebi şu şekilde anlattı: “Babamız sayesinde 100 metrekarelik dükkanda tarım makinaları imalatına girdik. İlk zamanlar toprak işleme ekipmanları yapıyorduk. İlerleyen zamanlarda dükkan hacminin biraz daha büyümesiyle eski sanayide 2 dükkan açarak 300 metrekare dükkan alan haline getirdik. Orda da farklı makinaların imalatına girildi ve beraberinde patoz dediğimiz harman makinası imalatına başlandı. İlerleyen yıllarda adet çoğaldıkça iş yeri kafi gelmeyince 1983 yaklaşık 15 bin metrekare içerisinde 2 katlı binamızda içinde bulunduğumuz fabrikamız kuruldu. Burada seri üretime geçildi. 1995’li yıllarda yan taraftaki fabrika yapıldı. İkinci kuşak olarak geldikten sonra tarım makinalarının yanında traktöre takılabilir, sökülebilir, hidrolik makinalar imalatına girdik. Bu makinalarda traktör ön kepçelerimiz ve Türkiye’de olmayan patentli ürünleri yaptık.”

TEKNOLOJİK ÜRÜNLER SUNMAYI AMAÇLIYORUZ

Memduh Erdirençelebi, 2000 yılından bu yana New Holland Traktörleri, Biçerdöver ve zirai ekipmanları İç Anadolu Bölgesi Bayiliğini aldıklarını dile getirdi. Konya etrafında Seydişehir, Karapınar, Çumra, Ereğli gibi ilçelerde 15 dükkan açtıklarını söyleyen Erdirençelebi, daha sonra traktörle beraber ekipman, biçerdöver satışına ve servisine devam ettiklerini kaydetti. Erdirençelebi, “İkinci kuşak olarak biz geldikten sonra tarım makinalarının yanında ön yükleyici ve Beko Loader Kazıyıcı ürünlerini çeşitlendirerek 20 beygirden 180-200 beygire kadar çalışabilecek ön kepçeleri yaptık. Bu ürünlerde marka haline geldik. Traktör Ön Yükleyici ve ataşmanları, Beko Loader Kazıcı, Kombine Hububat Ekim Mibzeri, Pnömatik Ekim Mibzeri Kayar Şase Pnömatik Ekim Mibzeri, Balya Toplama Makinası ve Balya Yükleme Ataşmanı, Havalı Sistem Kombine Harman Makinası, Helezonlu Kombine Harman Makinası, Kabuk Soyuculu Kombine Harman Makinası, Sap Taşıma Sistemli Kombine Harman Makinası, Depolu Mobil Sistem Tek ve Çift Bantlı Harman Makinası imalatlarını gerçekleştirerek tüketicilere her yeni dönemde daha kapsamlı ve daha teknolojik ürünler sunmayı amaçlıyoruz.” dedi.

NABZIMIZ DÜNYA İLE AYNI ANDA ATIYOR

Konya’nın öncü üreticilerden biri haline gelen Alparslan Tarım’ın nabzı dünya ile aynı anda atıyor. Balya makinalarının ve balya toplama makinalarının imalatına girilmesiyle 4. Organize Sanayi Bölgesine yeni fabrika açılarak Türkiye’de üretilmeyen makinaların imalatını amaçlanıyor. Türkiye’de olmayan ürünleri yapmak hevesinde olduklarını kaydeden Memduh Erdirençelebi, “Bu yaptığımız binada niyetimiz önümüzdeki bu yıl ikinci yarıdan sonra inşallah 7. 8. aylarda kendinden motorlu ekipmanlar, traktör arkasına bağlı olan ya da kendinden motorlu yürüyen iş makinaları yapmak. Alt yapısını şu anda yapıyoruz ve onunla da Türkiye’de olmayan bir ürünü yapma hevesindeyiz. Yerli üretimi olmayan ithal edilen bir ürün.” şeklinde konuştu.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA MARKAYIZ

Sektörün gelişmesinde öncülük eden, kalite ve yönetim standartlarından taviz vermeyen Alparslan Tarım hem yurt içi hem de yurt dışı pazarında önemli bir paya sahip durumda. Fas, Yemen, Mısır, Sudan, Cezayir, Kırgızistan, İran, Irak, Suriye, Tunus, Makedonya, Slovenya, Yunanistan ve Fransa başta olmak üzere dünyanın 4 bir yanına ihracat yaptıklarının altını çizen Erdirençelebi, “Alparslan Tarım’ın önceliği; müşteri memnuniyetine olan hassasiyetiyle, tüketicisine ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmek ve teknolojiyi takip ederek kaliteli ürünleriyle sektörde öncülüğünü sürdürmektir. Amacımız bayrağı devam ettirip firmamızı daha ileriye doğru götürmek, babamızdan kalan ismi markayı daha da ileri seviyelere taşımak. Hem yurt içinde hem de yurt dışında marka haline gelmek. Yurt dışına fuarlara gidiyoruz ve bizim en büyük hedefimiz orda gördüğümüz ve Türkiye’de üretilmeyen makinaların yerli üretimlerini yaparak halkımıza hizmet vermek.” ifadeleriyle yenilenen teknolojiyi sürekli takip ettiklerini belirtti. Yeni fabrika ile üretim hacmini ve kalitesini genişletmeyi amaçladıklarını dile getiren Erdirençelebi, Alparslan Tarım Ar-Ge çalışmalarını büyük bir hassasiyetle yürüttüğünü kaydetti.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.