1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TARIM ÜRÜNLERİ VE FİYATLAR…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TARIM ÜRÜNLERİ VE FİYATLAR…

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti dünya’da tarım ülkesidir. Bundan yaklaşık 15-20 yıl kadar öncesinde yine dünya’da  170-180 ülke içinde  tarım ürünleri ithalatı yapmayan 7 ülkeden birisi olarak bilinirdi.

Ne yazık ki, bir taraftan hızlı nüfus artışı, diğer taraftan dünyadaki gelişmeler ve zaman zaman yaşadığımız belli bölgelerdeki yağış azlığı ve yeterli tarım ürünlerini kaldıramamamız nedeniyle bugün bir çok  tarım ürününü ithal eder durumdayız.

Tabi ki  hızlı nüfus artışının yanında, tarım ile iştigal eden insanlarında azaldığı ve köyden kente hızlı bir göç  yaşanması dolayısıyla ve  tarım ürünlerinde ve hayvancılıkta bir gerileme olmuştur. Bunun getirdikleri ile de fiyatlarda artış görülürken, halk bundan şikâyetçi olmaktadır.

Merhum  Süleyman Demirel hükümetleri zamanında 5 yıllık kalkınma planları yapılırken Türkiye’nin gelişmesinde tarım ve sanayinin aynı şekilde desteklenmesi gerektiği planlamaya alınırdı. Türkiye’nin kalkınmasında ne tarımdan, ne de sanayiden vaz geçilemeyeceğine işaret edilirdi.

O günden bugüne köprünün altından çok sular aktı. Baraj yapımları hızlandı. Sulu tarım teşvik edilmesine rağmen edindiğim bilgiler doğru ise bugün Türkiye’nin ekilebilir alanından ancak yüzde 0 civarı sulanabilmektedir.

Bakınız Avrupa ülkelerinden Hollanda’nın yüzölçümü yaklaşık 41,5 kilometre karedir. Konya’nın yüzölçümü ise yine yaklaşık 41 bin Km. karedir. Yüzölçümü Konya kadar olan  bu ülke neredeyse Avrupa’yı beslemektedir. Tarım ürünlerindeki yıllık ihracatı yaklaşık 200 milyar dolar. Bizim eksiğimizin ve yanlışlarımızın ne olduğuna bakmamız ve tarıma desteği daha da artırmamız gerekir.

Şimdi kimse kusura bakmasın,

1 Kg. Kuru fasulye  yaklaşık 15 yıl önce  1.35 kuruş iken, bugün 8-10 TL arasında,

Yeşil Mercimek  yaklaşık  bir TL iken, bugün 11-12 lira,

Toz Şeker yaklaşık 60 kuruş iken, bugün 5,5 lira,

Çay 4-4 lira iken, bugün 24-25 lira,

Beyaz Peynir  yaklaşık 4 lira, bugün 15 lira,

Zeytin yaklaşık 3-4 lira iken, bugün 14-15 lira.

Bütün bunların yanı sıra tarım ülkesi olmamıza rağmen  hayvancılığımızda da ciddi bir gerileme var. Hayvancılık yapanların girdi fiyatları nedeniyle işi bırakması fiyatları olanca şekilde arttı. Yurt dışından et alır olduk.

Daha acısı ise  saman’ı bile Bulgaristan’dan alır olduk.

Bunlardan başka  dış ülkelerden adlımız ürünlerde can sıkıcı durumdadır.

Türk mutfağının vaz geçilmezi Kuru fasulye’yi  Çin, Mısır, Peru Arjantin, Ay çiceği Moldova, Bulgaristan, Romanya, Nohut: Meksika, Hindistan, Kuru soğan : Hollanda, İran, Rusya,

Kırmızı Biber: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yulaf: Ukrayna, Macaristan, Fransa, İspanya,

Kavun- Karpuz: İran, Patates : Hollanda, Almanya, Fransa…

Anlatmak istediğim şudur ki, Türkiye  ciddi şekilde  tarıma eğilmeli ve desteklemeli, hayvancılığa yeni bir omuz verilmeli ve bu ürünlerin  daha çok ülkemizde yetirilmesine  çalışılmalıdır. Bu işi yeni seçilecek hükümet dikkate almalıdır. Bizim ülkemizin kaynakları da, toprağı da bizi rahat rahat besleyecek konumdadır. Yeter ki, bilinçli ve doğru işler yapalım.

Yazımı bir ünlünün sözü ile bitiriyorum:

Ne kemik uğruna köpek olduk,

Ne menfaat uğruna çakal.

Biz hayatımız boyunca hep dik durduk, durmaya devam edeceğiz.

****

Berat Kandil’nin tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

Bu yazı toplam 255 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.