1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TARIM VE- E DESEN PROJESİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TARIM VE- E DESEN PROJESİ

A+A-

Dünya kurulduğundan bu yana başta insanoğlu, sonra canlılar  yaşamak için havadan sonra iki şeyden vaz geçememiştir.
Bunlar ekmek ve su…
Bundan yıllar önce Türkiye’de 5 yıllık kalkınma planları hazırlanırdı. Şimdilerde bunların hazırlanıp, hazırlanmadığını bilmiyorum.
Merhum  Süleyman Demirel’e  sormuşlardı:
Türkiye nasıl kalkınır?
Demirel :
Türkiye  tarım ve sanayi ile birlikte kalkınacaktır. Çalışmalarımızı buna göre yapacağız” demişti yıllar önce…
Türk toplumunun büyük bölümü kırsal ve köy kökenlidir. Kısa süre önce Türkiye’de yaşayan nüfusun yüzde 60-65 i köylerde, diğer kısmı şehirlerde yaşardı.
Köylü kendi ihtiyaçlarını hem de en doğal biçimde üretir, fazlasını satar ve yaşamını sürdürürdü. Şehirlerde nüfus oranı azdı. Bu nedenle de şehirlerde de yaşam bugün göre daha kolaydı.
Ya bugün nasıl ?
Yaşam ve nüfus oranları tam tersine döndü.
Ülke yöneticisi olabilmek için öncelikli gereklerden birisi yarınları göre bilme ve öngörüsü olma sanatıdır diye düşünüyorum.
Doğal ve organik tarımdan uzaklaştık. Şehirde yaşam zorlaştı. Trafik sıkıştı. Yaşam çekilmez hal aldı.
Türkiye’nin kalkınması yolunda iş başına gelen iktidarlar olabildiğince tarıma destek verirlerdi. Bugün de veriliyor ama, yeterli olmadığı da ortaya çıkan tablodan görülmektedir.
Kısa bir süre öncesine kadar Türkiye dünya ülkeleri içinde tarım ürünleri ithal etmeyen ve kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydi.
Et, süt,buğday, mısır ve birçok tarım ürünlerini dış ülkelerden ihraç ettiğimiz yetmemiş gibi, tarım ülkesi olan Türkiye  hayvanlarına vereceği samanı bile  dışarıdan ithal eder oldu.
Bunun önüne geçilmelidir.
İşte Büyükşehir yaşası ile birlikte Büyükşehir Belediyeleri de köye yönelik tarım çalışmaları yapmaya başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi Tarım müdürlüğü E_DESEN projesiyle hayırlı bir işe start vermiş, onun çalışmalarını izledik. Umarım ki, bu proje hayat bulur ve devamlılık sağlanır.
Büyükşehir bünyesindeki bu birim adeta  Tarım Bakanlığının yaptığı çalışma ve hizmetler ile çiftçiye köylüye  yol göstermekte ve yerel tarım bakanlığı konumuna getirilmiştir. Bu proje gerçekten Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir proje olup, Konya Büyükşehir Belediyesi. Tarım müdürlüğü bu projeyi hayata geçirmiş örnek bir projedir.Bu projeyi düşünen, yöneten ve hayata geçirenlere teşekkür ediyorum.
Artık tarım ve köylünün değeri yeniden anlaşılır, üretimin ise vaz geçilmez olduğunu anlamış bulunmaktayız.
Ulu önder Atatürk bir söyleminde:
Köylü Milletin efendisidir diye çiftçiyi motive etmişti.
Bugünde genelde tarıma ve köylüye destek verilmektedir.Bu destek daha da artırılmalıdır.
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu.
Bakanlar Kurulunun, "2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, ÇKS'ye dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belirlendi.
Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 15 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 19 lira, çeltik, pamuk için dekar başına 40 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 44 lira, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 14 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 18 lira, aspir için dekar başına 12 lirası mazot, 4 lirası gübre üzere 16 lira, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır, patates için dekar başına 19 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 23 lira, kanola (Kolza), soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer ürünler için dekar başına 10 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 14 lira, nadas için de 6 liralık mazot desteği verilecek.
Mazot fiyatlarında artış olması durumunda belirlenen mazot destekleme birim fiyatları, bu yıl içerisinde günlük mazot fiyat artış oranları ortalaması kadar oranda Maliye Bakanlığının uygun görüşüyle artırılarak uygulanacak.
Toprak analizi desteği olarak asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 dekar araziye kadar analiz başına yetkili toprak analiz laboratuarlarına 40 lira destek sunulacak.
 

Bu yazı toplam 432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.