1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TARIM VE TÜRKİYE
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TARIM VE TÜRKİYE

A+A-

Kim ne derse desin,
Türkiye tarım ile sanayiyi güçlenmede, kalkınmada birlikte götürmez ise bir tarafımız eksik kalacaktır.
Orta Anadolu’da  hububat ekim mevsimi başladı bile…
Ne kendi başına tarımı destekleyerek, ne de tarımı bırakıp sanayiye yönelerek Türkiye’nin kalkınması mümkün değildir.
Ancak ne yazık ki, çoğu zaman bu ikili dengeyi bir türlü tutturamadık.
Türkiye bundan 20-25 yıl önce 180 kadar ülke içinde  tarım ürünleri olarak kendi kendine yeter 7 ülkeden birisiydi. Şimdi geldiğimiz nokta içler acısı.
Tarımın sorunlarını çözmeden, sanayi de ilerlememiz mümkün olmamıştır, olmayacaktır da…
Türkiye Tarımının Genel Sorunları Ve Çözümleri mutlaka vardır. Umarım bu görüşlerimiz faydalı olur ki çorbada da bizim de bir tuzumuz olmuş olur. 
1.Enerji sorunu; Çiftçimizin gider masrafları nın yüzde 70 ni enerji oluşturmaktadır. Çözüm; alternatif enerji kaynakların dan biri olan ve ülkemizde hayli yüksek oran da güneş alan bir ülke olarak; ve Allah'ın bir nimeti olan GÜNEŞ enerjisinden yeterli derce de yararlanamıyoruz.
 Çözüm; Sulama alanın da hibe oranların yetersiz kalması ve şartlı hibe verilmesi,kamu bankalarının zorluk çıkarması , kuyu ruhsatı istenmesi. Lüzumsuz bir sulama projesi istenmesi. Hibelerde ise toplam proje için de yüzde 50 yi geçemez ibaresi olması ,
 Sistem için de en yüksek oranı güneş enerjisi tutmakta . Bunun gibi detayları dikkate alırsanız memnun oluruz. detayı istenirse görüş bildirebiliriz. GES kullanımın da iç anadolu çiftçisine verimli arazi kullanım yolunun belirli oranlarda önünün açılması gerekli . Malum bölgede susuz tarım yapan ve ve arazi miktarı çok olan çiftçilerimiz vardır. Yağmur yağarsa buradan ürün kaldırırlar . Aksi tüm zarara uğramaktadırlar , son yıllardaki yağış periyodu 7 yıl gibi olmakta bu da iç Anadolu çiftçimizin yok olması demektir. Çözüm olarak; bir miktara olsa verimli arazilerine belirli oranlarda ve yabancı yatırımcıya satmama şartı ile bazı kolaylıkların tanınması gereklidir.lütfen eski yönetmelikleri bir chek edelim ki doğruyu bulalım. 2. Sulama sorunu; yeni sulanabilir alan açmadan önce mevcut sulanabilir alanları nasıl en ekonomik şekilde sulayabiliriz in araştırmasını yapalım . Mevcut arazimizi rantabl kullanırsak bu bize yeterlidir. 3. Hibe sorunu: biz hibeyi önce kime vermek gerekli olduğunu önce bunu belirlememiz gerekli, şayet çiftçi ise ona göre hibe şartlarını belirlememiz gerekli, çünkü eğitim durumu sınırlı olan bir kesimi teferruatlı bir hibe isterseniz kimse becer ipte yapamaz, ve çiftçimizi danışman adı altında kişilere peşkeş çekmiş oluruz . Lütfen sonuca giderken çok dolambaçlı yollardan gitmeyelim bu kadara teferruata gerek yok ve lüzumsuz dur . Sonuç tekdir Çiftçimiz desteklenecek ve o çiftçiye kolaylık gösterelim ki faydalansın ve Devletimizin hibeleri gerçek yerine gitsin ve Tarım olarak kalkınalım çiftçimizin giderlerini düşürelim ki ucuza tarım ürünlerini yiyelim ki geçen yıl ki sıkıntıları yaşamayalım. 4. Tarım il müdürlükleri: lütfen burada çalışan meslektaşlarımızı ayıralım; yüzde 70 oranında arazi çalışsınlar ve bu çalışanlarında masa başın da çalışan diğer meslektaşlarımız a göre yüksek oranda maaş alsınlar ki hizmet verirken geçim derdine düşünmesinler; , çiftçimiz bu değerli meslektaşlarımız dan yararlanırken onlardan yüksek oran da çalışmanın karşılığını alsınlar. Saygılar. ZİRAAT MÜH. H Ülkemizde ve Özellikle Konya'da gün geçmiyor ki Tarım ve Hayvancılıkla ilgili Konkordato ilan eden firma ismi duymayalım. Bir de sesini duyuramayan çiftçiler, küçük ve orta ölçekli besiciler var ki durumları daha da kötü. Başka iş kurmak için nakit sermaye yok, elde avuçta olan 15-20 dönüm toprak, iki elin parmak sayısı kadar küçük veya büyükbaş hayvan, biraz da varsa kümes hayvanları...
Bu insanlarımızın yaptığı tek iş var. Onu da yanlış Tarım politikaları sonucunda yapamaz hale gelmişler. Tüm toplumu besleyen Milletin Efendisi, kendini bile besleyemez duruma getirilmiş .
Çözüm; Milliyetçi, Devletçi, Halkçı yaklaşım tarzıyla Büyük Kalkınma Hamlesidir.
Yukarıdaki çözüm önerilerini Ziraat Mühendisi Hüseyin MOTUK  sıralamış, bende sütunuma aktardım. Belki dikkate alınır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.