1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Tarımda akıllı sulama sistemi ile sulamada büyük tasarruf
Tarımda akıllı sulama sistemi ile sulamada büyük tasarruf

Tarımda akıllı sulama sistemi ile sulamada büyük tasarruf

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Müdürlüğü'nün yapmış olduğu protokol kapsamında toplulaştırması yapılan YAS (Yeraltı Suyu) sulama sahalarında rehabilitasyon projeleri yürütmeye başlamıştır.

A+A-

Türkiye’de bir ilk olarak 2016 Yılında Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu protokol kapsamında Akören İlçemiz Orhaniye Mahallesinde Akören Orhaniye I. Kısım Akıllı Tarımsal Sulama Projesi açılışı gerçekleştirilmiş olup, programa İlçe Kaymakamı İsmail Bildirici, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan, Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Şaban Güven, Akören Orhaniye Mahallesi Sulama Kooperatifi Başkanı Halim Yılmaz Kahraman, Kurum Müdürleri, Şube ve İlçe Müdürleri, Siyasi parti temsilcileri, teknik personeller ve üreticilerimiz iştirak etmişlerdir. Program sonunda Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Orhaniye Mahallesi Sulama Kooperatifi arasında imzalanan protokolle Tesis Kooperatife devir edilmiştir.

Türkiye’de bir ilk olarak 2016 Yılında Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu protokol kapsamında toplulaştırması yapılan YAS (Yeraltı Suyu) sulama sahalarında rehabilitasyon projeleri yürütmeye başlamıştır.

Bu kapsamda bu güne kadar Meram, Selçuklu, Akören, Altınekin, Çumra, Emirgazi, Ereğli ve Karapınar ilçelerinde 16 adet akıllı sulama projesiyle Konya genelinde toplamda 11.794 hektarlık alanın sulaması tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.

Yine bu yıl içerisinde Çumra Adakale ve Akören Orhaniye II. Kısım akıllı sulama projeleriyle 398 hektarlık alanda sulama tesisi ihale edilip uygulaması tamamlanacaktır. Böylece 2021 yılı itibariyle 12.187 hektarlık sahanın sulama rehabilitasyonu tamamlanmış olacaktır.

Yapılan bu yatırımların kaynağı devletimiz tarafından % 100 hibeli olarak gerçekleşmiş olup, çiftçilerimizden herhangi bir ücret talep edilmemiştir.

Akören Orhaniye I. Kısım Akıllı Tarımsal Sulama Projesi 14 adet YAS kuyusuna sahiptir. Proje KDV dahil toplam 2.062.365 TL’ye tamamlanarak 409 hektarlık alan sulamaya açılmıştır. Projede; Faaliyete geçecek olan bu proje ile; sulama süresini ve kullanılacak su miktarını tek merkezden kontrol edebilen aynı zamanda kayıt altına alarak ileriki yıllar için strateji oluşturmayı sağlayacak verileri tutabilen bir otomasyon sistemi tesis edilmiştir.

İlave Gelir Artışı,  düşük işçilik maliyeti, arazilerin değer artışı gibi dolaylı etkiler haricinde projenin uygulanması ile kooperatifin sulama şebekesini tam olarak yönetebilmesine imkan sağlayacaktır.

Kuyu kabinlerinde bir otomasyon ünitesi buna bağlı ekipmanlar ve kuyu kabinlerinin üzerinde hangi bitkiye hangi mevsimde ne kadar su vermeniz gerektiğini gösteren tabelalar bulunmaktadır.

Sulama yapan çiftçilerimiz kuyu başlarında verilmesi gereken su miktarına göre sulama sürelerini ayarlayacak, bu sayede elimizdeki en kıymetli materyal olan suyun en iyi şekilde kullanmış olacaklardır.

Sulama yapmak isteyen çiftçilerimiz bakiye yükledikleri kartlarını kuyu başlarında okutarak sulamayı başlatıp sonlandırabileceklerdir.

Projenin asıl ve en önemli faydası ise en az yaklaşık %40 a varan oranda su tasarrufu sağlayacak olması ve tersine göçün başlayacak olmasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.