1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tarımda hedef 2023
Tarımda hedef 2023

Tarımda hedef 2023

Son yıllarda ekilebilir toprak alanlarında oluşan daralma, hükümetin harekete geçmesine ve önlemler almasına neden oldu.

A+A-

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Arazi toplulaştırma ve miras yasasıyla birlikte arazi verimliliğinin arttığını ve köyden kente göçün azaldığını söyledi.

Ekilebilir tarım arazilerindeki daralmanın sonucunda çıkartılan yasalar toprakların toplulaştırılmasına ve verimin artmasına neden oldu. Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, toprak koruma kanunuyla ekili alanların birleştirilmesiyle birlikte verimin arttığını söyledi. Konya’da son 10 yılda 1 Milyon hektar arazili toplulaştırıldı diyen Ataiyibiner, 2023 yılında ne Türkiye’de ne de Konya’da toplulaştırılmayan toprağın kalmayacağını söyledi. Altyapı ve sulama imkanlarının da son hız devam ettiğine vurgu yapan Ataiyibiner, “Türkiye’de ki arazilerin daha verimli ve toplu hale gelerek üreticinin daha fazla kazanması için çalışmaların hız kesmeden devam ediyor. Hedefimiz 2023 yılında tarımda önemli mesafeler kat etmektir” dedi.

TOPRAK REFORMUNDA BİR MİLAT

Toprak reformunda yapılan düzenlemelerin bir milat olduğunu aktaran Ataiyibiner, Türkiye’de ki en büyük sorun haline gelen arazilerin bölünmesi sorununa da çare bulduklarını kaydetti. Toprak bölünmesine belli bir standardın getirildiğini ifade eden Ataiyibiner, şunları kaydetti: “Türkiye için problem; imara açılan yerlerin tarım arazisi olup olmadığına, gerekli ölçütlerde büyüklük standartlarının konmaması veya arazi satışlarının standartlarının konmaması tarım için çok çok büyük bir tehditti. Bakanlar kurulu ile kanunlaşan ve Türkiye tarımında milat sayılabilecek miras yasası ve arazi büyüklük ölçütü, ekonomik büyüklük ölçütü ve toprak koruma kanunun devreye girdi. Bunlarla birlikte artık bundan sonra imara açılacak olan toprakların Toprak Koruma Kurulundan geçmesi, miras koruma kanunuyla arazilerin bölünmesi, parçalanması belli bir standarda bindirildi. Kuru tarım arazilerinde 170 dekar, sulu tarım arazilerinde 70 dekar, bahçede 10 dekar, serada 2 dekarın altında bölünemez arazi bir bütündür. Bu standartların altında bölünemez yasası çıktı.”

NÜFUS ARTTIKÇA TOPRAK AZALACAK

İnsan nüfusunun artmasıyla birlikte toprak alanlarının da azaldığını ifade eden Ataiyibiner, sosyal ihtiyaç olan yol, ev, iş yeri gibi yerlerin topraktan karşılandığını aktardı. Ataiyibiner, sosyal ihtiyaç haline gelen kentsel yaşamın artmasıyla tarım arazilerinin imara açıldığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Kentsel yaşamla birlikte hızla gelişen şehir nüfusları ve şehir nüfuslarıyla birlikte tarım arazilerinin imara açılması ve imara açılması söz konusu olmayan yerlerde imarsız yapılaşma dediğimiz çarpık yerleşmeler ortaya çıktı. Her bir insan nüfusun artmasıyla sosyal alanların artması gerekiyor. Ama dünyayı genişletme gibi bir şansımız olmayınca, tarım arazileri de imara açılabiliyor.”

TOPRAK BÖLÜNDÜKÇE VERİMİ DÜŞÜYOR

Toprağın bölündükçe veriminin düştüğünü ve köyde yaşayan çiftçi ailelerin giderlerini karşılamadığı için kente göç etmelerine neden olduğunu dile getiren Ataiyibiner, miras yasası ve toprak koruma kanunuyla bu sıkıntının çözüme kavuştuğunu belirtti. Köydeki nüfusu orada tutabilmek için tarım arazilerinin belirli bir standarda oturtulması ve belli bir rantabllığını sağlaması önemlidir diyen Ataiyibiner, sözlerini, şöyle sürdürdü: “Amerika’da Üniversiteler Ziraat odalarıyla birlikte çiftçi ailelerini köyde tutabilme projeleri yapıyorlar. Köyler ve şehirler arasında sosyal denge çok önemli. Bu dengeyi sağlayabilmek için sosyal projeler yapılıyor. Tarıma verilen desteğinden sebebi bu. Tarım olmazsa olmazımızdır. Çünkü gıda olmazsa insan nüfusunun ayakta durması mümkün değil. Ne olursa olsun, bütün şartlarda üretim yapılmak zorunda.”

EKONOMİK BOYUTA SAHİP

Arazinin dünya standartlarına göre ekonomik boyutunun olduğuna dikkat çeken Ataiyibiner, 100 dekar araziye sahip bir babanın mirasını 4 oğluna bıraktığında 25 dekarlık araziyle giderini karşılayamayacağını ifade etti. Ataiyibiner, “100 dekar arazisi olan bir babanın 4 çocuğu varsa 25 dekarlık bir arazi kuru alanda kimsenin karnını doyurmaz. Giderlerini karşılamaz. Bu da köyden şehirlere göç etmelerine neden oluyor. Halbuki tarım arazisi 4’e değil ikiye bölünürse ideal bir tarım arazisi elde edilmiş olur ve tarım arazilerinden daha çok verim alınarak geçim derdi ortadan kalkmış olur. Ekili tarım arazilerinin devamı için verimin arttırılması, üretenlerin kazanması ve üretenlerin kazanmaması halinde bunu rantabl hale gelmesi için devletin destek ve teşvik etmesi gerekiyor” diye konuştu.

KONYA’DA 1 MİLYON HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

Türkiye’de mevcut tarım arazilerinin rantabl hale getirilmesi ve ekonomik ölçütlerinin korunması amaçlı hızlı bir toplulaştırma çabası var şeklinde konuşan Ataiyibiner, şunları kaydetti: “Son yıllarda arazi büyüklüklerinin rantabl halden rantabl olmayan hale gelmiş durumu artık tekrar birleştirilerek hızlı bir arazi toplulaştırılması var. Konya’da 5 yıl öncesine kadar 280 bin hektar arazi toplulaştırılmış. Şu an itibariyle 800 bin hektar arazi toplulaştırılma çalışmaları bitmek üzere. Kimisi teslim edildi, kimisi teslim edilmek üzere. Yaklaşık 200 bin hektarlık arazi ise toplulaştırma projeleri yapılmak üzere. Alt yapıları hazırlanıyor. Yani son 10 yıl içerisinde Konya’da yaklaşık 1 Milyon hektar arazi toplulaştırma kapsamında toplulaştırma çalışmaları ciddi bir şekilde sürdürülüyor.”

HEDEF 2023

Konya’nın mevcut ekilebilir 2 Milyon 400 bin hektar civarında arazisinin olduğunu belirten Ataiyibiner, “Toplulaştırma süreci çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Hedeflenen 2023 yılıdır. 2023 yılına kadar Konya’nın toplulaştırma hızı bitme aşamasına gelmesi planlanıyor. Bu işte gerçek tarımsal üretimdir. Arazi toplulaştırması ve sulama sistemlerinin Konya’da bir an önce bitirilmesi ve arazi alt yapısının bitirilerek tarımda ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Artık makine çağındayız. Tarımı global şartlarda rekabet edebilir hale getirmeliyiz. Küçük ölçekli basit aletlerle tarım yapma devri bitti. Dünyanın kullandığı bütün büyük ölçekli makinaları kullanmamız gerekiyor. Bizim dünya tarımıyla rekabet etme şansımız yok” dedi

Mesut ERCÜMENT-Hakimiyet.com

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.