1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya'da tarımdan kaçış sürüyor
Konya'da tarımdan kaçış sürüyor

Konya'da tarımdan kaçış sürüyor

Tarımdaki yapının kritik bir noktaya gittiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, tarımdan ciddi bir kaçışın olduğunu kaydetti.

A+A-

Konya’da her geçen gün tarım alanlarının azaldığını vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı  Celil Çalış, çiftçiye gerekli desteklemeler yapılmadığı için tarımdan kaçışın olduğunu kaydetti. Üretim alanında üreticinin tutulması için fırsat oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Celil Çalış, çiftçi sayısında azalma görüldüğünü ifade etti. Suriyeli, Afgan ve şehir dışından mevsimlik tarım işçisi geldiğini bildiren Çalış, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Belli zamanlarda ihtiyaç duyulan eskiden Konya’nın belli bölgelerinden tedarik edilebilen tarım işçisi, Suriyelilerden , Güneydoğu Anadolu’dan gelen işçilerden oluşuyor. Özellikle hayvancılık bölgelerinde Afganlı işçiler görülüyor. Bu insanlarda çalışmasa tarım ve hayvancılık işletmelerinde yerli işgücü bulma noktasında çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız.”

img_9840.jpg
ÇİTÇİLİK MESLEK HALİNE GETİRİLMELİ

Ekonomik kalkınma hamlesinin tarımdan başlatılması gerektiğini kaydeden Çalış, çiftçiliğin meslek haline getirilmesi konusunda üretici birliklerinin oluşturulması için destekleyici yönetmelik ve kanunların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Çalış, “Sadece Tarım Bakanlığı’nın altından kalkacağı bir konu değil. Sadece üretim anlamında bir proje değil çok önemli bir sosyal proje. Toplumun tamamını ilgilendirdiği için tüm bakanlıkların topluma hizmet edecek, insanları üretim bölgesinde tutabilecek, çiftçiliğin meslek haline getirildiği, insanların doğduğu yerlerde doyurulup mutlu kılınması için sosyal projelerin oluşturulması gerekiyor. İnsanların kaçtığı en önemli noktalarda biri sağlıktır ve sağlık  sigortaları devlet tarafından finanse edilmelidir. Torununa bakan neneye maaş veriliyorsa, kayınbabasına bakan geline maaş veriliyorsa bu tür yapılardan daha ziyade üretim bölgelerinde yaşama azmi gösteren insanların sağlık güvenceleri ve ya emeklilik hakları devlet tarafından desteklenip güvence altına alınmalı. Bunlar insanların o bölgede tutulmasına ciddi katkı sağlanmış olur.” ifadelerini kullandı.

KONYA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR

Celil Çalış, Milli Tarım Projesi’yle bölgeler arası farklılıkların göz önünde bulundurulmasına dikkat çekerek, Konya’nın üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi. Su varlığının kıtlığı ve yağışların yetersizliğinden dolayı Konya sulu tarımı azaltsın veya çıksın demeye kimsenin hakkının olmadığını söyleyen Çalış, “Konya  2 milyon 100 bin hektarlık varlığının 3’te ikilik tarım arazisi doğaya bağlı tarım yapma zorunluluğu olan kıraç arazilerden oluşuyor. Yıllık 600-700 bin hektarlık tarım arazisi zorunlu olarak nadasa bırakılıyor çünkü sulama imkanı yok. Sulama imkanı olmayan bu bölgelerde yağış da yetersiz. Hazırlanan Milli Tarım Projesi içerisinde bakıldığında zaman bölgeler arasında farklılıklar, bölgelerin avantaj ve dezavantajları gözetilerek verilecek olan desteklerde biz Konya’nın geride kaldığını ve Konya’nın üvey evlat muamelesi gördüğünü düşünüyoruz. Zorunlu nadasdan ya da yetersiz yağıştan dolayı bizim kıraç bölgelerde üretim yapan üreticilerimiz iki yılda bir ürün alabiliyorlar. Diğer bölgelerde yıllık iki, üç ürün gibi bir imkan var. Yapılacak olan desteklerde havza bazı ürün desteklemelerinde bu oranlarda iklim özellikleri göz önüne alınarak yapılması gerekiyor.” diyerek ifadelerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.