1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tarımsal Pazarlama Çalıştayı Borsa’da Yapıldı
Tarımsal Pazarlama Çalıştayı Borsa’da Yapıldı

Tarımsal Pazarlama Çalıştayı Borsa’da Yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığınca düzenlenen ‘Çiftçi Örgütlerinin Pazarlama Kaliteleri ve Lisanslı Depoculuk’ konulu çalıştay Konya Ticaret Borsası’nda yapıldı.

A+A-

Tarımsal amaçlı üretim yapan üretici ve kooperatiflerin, ürettikleri ürünlerini pazarlarda tanıtma, pazarlama ve yeni pazarlara açılma şanslarını artırabilmek amacıyla yapılan toplantının açılış konuşmasını Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik yaptı.

Tarımsal ticaretin kalitesinin artırılması ve geliştirilmesinin tarımsal üretime değer katacağını ifade eden KTB Başkanı Hüseyin Çevik, çalışmalarını bunu ön plana alarak yaptıklarının altını çizdi. Çevik, “Dünyadaki tarımsal ürün ihracat pazarında ilk üç sıra ABD, Hollanda ve Almanya’dır. Bu sıralamanın 26. basamağında olan Türkiye, işletme başına düşen tarımsal katma değerde ise listenin oldukça gerisindedir. Avrupa ile Gümrük Birliği’ne girdik. Böylece sanayimiz değişti, küresel sisteme entegre oldu. Ama tarımda ve tarımsal ticarette aynı gelişmeyi yakalayamadık. Tarım sektörü de aynen sanayi sektörü gibi rekabete kendisini hazırlamak zorundadır. Bunun için yeni politikaların geliştirilmesi, tarım sektöründe köklü dönüşümlerin yapılması kaçınılmazdır. Enerjide koridor ülke olan Türkiye, uluslararası tarım ürünleri ticaretinde de koridor ülke olmalıdır. Huzurlu ve istikrarlı bir dünya ancak gıda güvenliğinin sağlanması ile mümkündür. Bölgesel bir güç olan Türkiye, gıda güvenliği ile küresel bir güç de olacaktır. Türkiye bulunduğu coğrafya ve tarım potansiyeli ile önemli bir ülkedir. Bunun tarımsal ticaret ile taçlandırılması gerekir” dedi.

Konya Ticaret Borsası’nın tarımsal ticaretin kilometre taşlarından olan, Türkiye’nin ilk elektronik satış salonunu tarımın hizmete sunduğunu söyleyen Çevik, 180 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuk yatırımı ve beraberinde BorsaKonya Tarımsal Ürün Emtia İhtisas Piyasaları ile tarımsal ticarete derinlik kazandırdığını, laboratuvar ve sertifikasyon işlemlerinin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapıldığını belirterek, kurulacak olan ‘Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’ ile sadece bölgeye değil Türk tarımına değer katacaklarını belirtti.

Bakanlar Kurulu’nda alınan son kararla birlikte lisanslı depo teşviklerin daha da artırılacak olmasının tarım sektörün gelişmesi açısından son derece olumlu bir adım olduğunu belirten Çevik, “Alınan son kararla birlikte kira ve depo yapım desteğini daha da artacak, yapım aşamasındaki 5 milyonluk sermaye 10 milyona çıkarılacak. Ton başına yaklaşık 25 TL nakliye desteğinin yanı sıra, küçük kooperatiflerin depolama maliyetleri devlet tarafından karşılanacak. Devlet kira bedelinin yüzde 50’sini karşılıyordu, şimdi yüzde 75’ini karşılayacak ve 5’inci bölge teşviklerinden yararlandırılacak. Elektronik senetlerin bankalara teminat gösterilerek kredi çekilmesi halinde oluşacak faizin yarısını karşılayacak olan devlet, laboratuvar ücretlerini de karşılayacak. Sektör olarak, tüm bu iyileştirmeler ve teşviklter için Hükümetimize ve Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci Bey’e çok teşekkür ediyoruz ” dedi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkan Ertan Özdemir ise Konya Ticaret Borsası’nın Elektronik Satış Salonu, Lisanslı Depoculuk faaliyetleri, Elektronik Ürün Senedi alım/ satımı, gelişmiş laboratuvarı ile kendilerini çok etkilediğini belirterek, tarımsal pazarlama üzerine tüm estrümanların Konya Ticaret Borsasında sağlıklı bir şekilde işlediğini uygulamalı olarak gördüklerini belirterek, Konya Ticaret Borsası’nın bu konuda model alındığının altını çizdi.

Toplantıya Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, çevre illerden ilgili kamu personeli, çiftçiler ve tarım paydaşı temsilcileri katıldı. İki gün süren toplantı, heyetin Konya Ticaret Borsası’nın lisanslı depoculuk, laboratuvar ve BorsaKonya çalışmalarını yerinde incelemesiyle son buldu. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.