1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarsim üreticinin imdadına yetişiyor
Tarsim üreticinin imdadına yetişiyor

Tarsim üreticinin imdadına yetişiyor

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, doğal afetler ve çeşitli riskler nedeniyle ürünleri ve hayvanları zarar gören sigortalı üreticilerden geçtiğimiz Aralık ayı başından Ocak ayının ilk yarısına kadar geçen dönemde, Türkiye genelinde

A+A-

Yapılan açıklamada, ihbar nedenlerinde, Bitkisel Ürün Sigortasında don, sel-su baskını, dolu ve fırtına, Sera Sigortasında fırtına, dolu, kar ve dolu ağırlığı, Hayvan Hayat Sigortasında ise zorunlu kesim, yavru ölümü ve ölüm gibi nedenlerin, Antalya, Mersin, İzmir, Muğla, Hatay, Konya ve Balıkesir gibi illerin, portakal, buğday ve zeytin gibi ürünlerin ön plana çıktığı aktarıldı ve özellikle yoğun hasarların yaşandığı bölgeler hakkında şu bilgilere yer verildi:
“Bu dönemde özellikle Adana Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan Adana, Kayseri, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Gaziantep illerinden tüm tarım sigortası branşlarında 3 Bin 500 adedin üzerinde hasar ihbarı alınmıştır. Adana, Mersin ve Hatay illerinde Bitkisel Ürün ve Sera Sigortası branşlarında, sel ve su baskını, don, fırtına, dolu ve hortum gibi nedenlerden ötürü ciddi boyutlarda hasarlar meydana gelerek, tarım alanlarına zarar vermiştir.
7-10 Aralık tarihlerinde Hatay’da meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde gerçekleşen sel-su baskını sebebiyle hasarlar yaşanmıştır. 16 eksper, hasar tespit çalışmalarını sürdürmekte olup, işlemlerin en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir.
14 Aralık tarihinde Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Silifke’de meydana gelen ve hızı yer yer 70-80 km/saat’i bulan fırtına, muz ve sebze seralarında önemli ölçüde konstrüksiyon, plastik örtü ve ürün hasarına neden olmuştur. Seralar ile ilgili alınan fırtına ve hortum ihbarlarını takiben, muz ve sebze seralarında etkili olan hasarların tespitine hemen başlanmış, 20 eksperin yoğun çalışmaları netice vermiş ve 5 gün içinde işlemler tamamlanmıştır. Mersin’in Akdeniz, Erdemli ve Mut ilçelerinde, kar ve dolu ağırlığı nedeniyle hasar gören seralarda da hasar tespit işlemleri sona ermiştir.
18-21 Aralık tarihlerinde, sıcaklık değerlerinin -7 C’ye kadar düşmesinden ötürü Çukurova’da yaşanan don hadisesi, henüz hasadı yapılmamış olan narenciye çeşitlerinde etkili olmuş ve çok sayıda hasar ihbarı alınmıştır. Bu hasarların tespit çalışmaları tamamlanmıştır.
20-22 Aralık tarihleri arasında Erdemli’nin yüksek kesimlerinde kar ağırlığı nedeniyle seralar zarar görmüş olup, hasar tespit çalışmaları tamamlanmıştır.
29 Aralık tarihinde Mersin’de aşırı yağışlar neticesinde meydana gelen sel-su baskını sebebiyle ihbarlar alınmış olup, hasar tespit çalışmaları tamamlanmıştır.
10 Ocak tarihinde ise Anamur ve Bozyazı’da hortum hasarı meydana gelmiş olup, hasar tespit çalışmaları tamamlanmıştır.
Antalya Bölge Müdürlüğüne bağlı illerde portakal üretimi yapılan alanlarda ise 18-22 Aralık tarihlerinde meydana gelen don hadisesini takiben alınan ihbarlar neticesinde incelemeler hemen başlamış ve devam etmektedir. Yine Aralık ayı sonunda gerçekleşen yoğun kar yağışı neticesinde yayla bölgesinde yer alan seralarda, Kar - Dolu ağırlığı nedeniyle hasarlar meydana gelmiştir. Alınan ihbarları takiben başlanan hasar tespit çalışmaları, sürdürülen yoğun mesailer neticesinde tamamlanmak üzeredir.
Hasar tespit işlemlerine TARSİM Bölge Müdürlükleri de refakat ederek, çalışmaları yakından takip etmektedir.
Görüldüğü üzere TARSİM, üreticisinin imdadına her zaman olduğu gibi yetişmektedir. Tamamlanan hasar tespit çalışmaları neticesinde tazminat hesaplamaları yapılmıştır. Poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda üreticilere 11 milyon TL ödenmiş olup, önümüzdeki günlerde 95 Milyon TL daha ödeme yapılacaktır.
Tüm bu yaşanan gelişmeler ışığında, üreticilerimizin doğal afetler ve çeşitli risklere karşı üretimlerini kesintisiz devam ettirebilmeleri için tek çıkış yolunun TARSİM olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Üreticilerimizin bir an önce sigortalarını yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. Sigorta hizmeti, kapsama alınan riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince belirlenen kapsam dahilinde ve Genel Şartlar ile Tarife ve Talimatlar çerçevesinde sunulmaktadır. Bu doğrultuda üreticilerimizin sigortanın aradığı vasıfları karşılaması ve önlemlerini mutlaka alması gerekmektedir. Sonrasında Bitkisel Ürün Sigortası için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS’ye), Sera Sigortası için Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS’ye) ve Hayvan Hayat Sigortası için Hayvancılık Bilgi Sistemi’ne (HAYBİS’e) kayıt yaptırmaları ya da kayıtlarını güncellemeleri halinde tarım sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin dağıtım kanalları aracılığıyla kolaylıkla sigorta yaptırılabilmektedir.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.