1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Tarsus ve Danyal Peygamber
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarsus ve Danyal Peygamber

A+A-

Bu günde, Tarsus ilçemizde ziyaret etmiş olduğumuz Danyal Peygamberden bahsedeceğim.
Danyal Peygamber M.Ö. 605 yıllarında Kudüs bölgesinde dünyaya geldi. Rivayete göre; Babil Kralı 11. Nabukadnezar rüyasında İsmail oğullarından gelecek bir çocuğun kendi tahtını sarsacağını bildirmesi üzerine, Kral 11. Nabukadnezar İsrail oğullarından doğan tüm erkek çocukların öldürülmesini emreder. Bu durum karşısında Danyal Peygamber doğunca ailesi onu dağ başında bir mağaraya bırakır. Mağara bir erkek ve bir dişi aslanın himayesinde, dişi aslanın sütü ile büyüyen Danyal (A.S) delikanlı çağına gelince kavmi arasına karışır ve Yahudi Babil Krallığının esaretinden ilmi ve kerametleri ile kurtulur.
Hz. Danyalın “ Ya Rabbi beni ümmeti Muhammadin eliyle defnettir” diye dua ettiği ve bu dusını kabul olduğu söylenmektedir. Anlatılır ki;
M.S. 640 yıllarında Hz. Ömer zamanında Tarsus İslam Kuvvetleri tarafından fethedilir. Şehrin imarı sırasında İslam Kuvvetleri komutanı Ebul Musa El- Eş’ari tarafından, Danyal Peygamberin sandukası bulunur. Ebul Musa tarafından açılan sandukada cenazenin parmağında iki aslan arasında bulunan bir çocuk tasvirli yüzük bulunur. Yüzük, komutan Ebu’l-Musa El Aş Ari tarafından Hz. Ömer’e gönderilir. Hz Ömer yüzük üzerindeki iki aslan arasında bulunan çocuk tasvirinden yüzüğün Danyal Peygambere ait olduğu kanaatine varır. Zira bu yüzük üzerindeki tasvir, Peygamberin başından geçen olayın bir sembolü olarak benimsenmiştir. Hz. Ömer cenazenin çalınmaması için, mezarın daha derinlere gömülmesini emreder. Komutan Ebul Musa El- Eş’ari mezarı bulunduğu yerin daha derinine gömer. Ve mezarın çalmaması için de yakından geçen Berdan (Kydnos) Çayının yönünü değiştirerek Çayın mezarın üstünden akmasını sağlamıştır. Danyal (a.s.) Hz. Ömer zamanında bulunur ve Ebul Musa El Eş Ari tarafından cenaze namazı kılınır ve İslami usullere göre kimsenin ulaşamayacağı bir derinliğe gömülür. (KAYNAK Tarsus Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi.).

Yani duası icabeti ümmeti Muhammet eliyle defnedilmiştir.
Kabrinde rahatsız olduğu anlaşılan Danyal Peygamber Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamazın rüyasına girmiş ve başkana(Evladım üzerimdeki çamurları temizle) demiş. Bunun üzerine Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz harekete geçmiş, kazı çalışması başlatmış. Halen devam eden kazılar sonrasında Danyal Peygamberin metfun olduğu mezarı koruyucu özelliği bulunan ve horasan harçla yapıldığı belirtilen duvar bulunmuş. Kazı çalışması sırasında bilmeyerek kabir üstündeki koruyucu duvara kazma vuran işçi birden bire fenalaşmış ve bayılmış. Eskiden de lahit vardı fakat bu formalite bir lahitti. Asıl lahidi kazı başlatarak biz bulduk. Esas mezar kalın duvarın altında bulunmaktadır. Bilim adamları mezarın kesin yerini tespit ettiler. Hazırladığımız çeşitli projelerle Danyal Peygamberin metfun bulunduğu alanı restore edeceğiz. Çevreyi de istimlâk ederek orada bir Gül bahçesi hazırlayacağız. Hz.Danyal Peygamber rüyama girdi ve kabrinin temiz tut ulmasını. İstedi” diye konuştu başkan.
Yukarda bahsi geçen Kerametlerinden birisi şudur:
Kral, bir gece bir rüya görür ve sabah uyandığında rüyayı unutur ve içine bir sıkıntı girer. Ülkenin tüm falcıları ile sihirbazların gelmesini emreder. Fakat hiçbiri Kralın rüyasını Krala anlatamaz. Bunun üzerine Kral, Danyal Peygamber ve arkadaşlarını rüyasını yorumlamak için huzuruna çağırtır ve gördüğü rüyanın ilmi ve yorumunu ister. Danyal Peygamber:
Sen büyük ve parlak bir heykel gördün. Bu heykel önünde duruyordun ve heykel çok korkunç görünüyordu. Heykelin başı has altından, göğüs ve kolları gümüşten, karnı ve kalçaları tunçtan, bacakları demirden, ayaklarının bir kısmı da balçıktandı. Sen heykeli hayretle seyredip, durduğun sırada, Allah onun üzerine gökten bir kaya saldı ve heykeli parçaladı. Bu nedenle sen rüyanı unuttun.

Danyal Peygamber; Ey Kral, kralların kralı, Allah sana kuvveti, kudreti ve izzet vermiştir. İnsanoğullarının oturduğu her yerde, kırın hayvanları ve gökteki kuşları senin eline vermiştir. Seni bunların üzerine hükümdar etmiştir. Altından olan baş sensin. Senden sonra senden aşağı bir krallık çıkacak ve bu Krallık bütün dünya üzerinde saltanat sürecek. Daha sonra üçüncü bir krallık çıkacak. Dördüncü krallık demir gibi kuvvetli olacak. Çünkü demir her şeyi parçalar. Ayak parmaklarının bir kısmı demirden ve bir kısmı balçıktan olması, krallığın bir kısmı kuvvetli bir kısmı zayıf olacak. Senin görmüş olduğun ve üzerine gökten Allah’ın salıp heykeli yere seren kaya ise, Allah’ın (semadan indireceği kitapla) Ahir zamanda göndereceği bir peygamberdir ki o hepsini ufaltacak, emir onun olacak, ona varıp dayanacaktır dedi. Bunun üzerine 11.Nabukadnezar Danyal Peygamberi Babil eyaleti üzerine bir yönetici yaptı ve arkadaşlarını da yardımcı olarak atadı. (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.