1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. TASI TARAĞI TOPLADIK ANCAK, KAÇMADIK!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

TASI TARAĞI TOPLADIK ANCAK, KAÇMADIK!

A+A-

Köylüm Hemşerim Enise Hocanın eşi Mustafa Şenyurt Özbay’ın cenazesine katılmak için Konya Hacı Veyis Camii avlusunda dostlarla görüştük.
Çumra Cumhuriyet Lisesinden okul arkadaşımız Mustafa Kaymak eski Konya Demir sporda oynamış Taşkafa Muammer diye namı olan sağlık meslek lisesinde öğretmenlik yapan Muammer Karan ile hasbıhal ettik.
--- Ahmet Başkan nasılsın iyi misin? Diye sordu.
--- Sevgili Hocam bazıları bana böylesi soruyor ve ardından iyiyim cevabını bekliyor. Ben onlara yıllardır hal hatır sormayıp şimdi derdiniz ne de nasılsınız diye soruyorsunuz? Nasıl olursam olayım şimdi iyiyim demeyeceğim. Diyorum.
Size gelince sevgili hocam hamdolsun iyiyim. Bu saatten sonra bizden bağlı bahçeli şehir mi olacak? Ben tası tarağı toplayıp kilimin altına sakladık. Artık meydanlarda dükkanlarda onların olsun. Bizden bu kadar.
---- Bu tası tarağı toplayıp kilimin altına sakladık derken gene bizi nerelere götürüyorsun?
---- Saygıdeğer Hocam, Osmanlı zamanında seyyar berberler sokaklarda dolaşıp, insanları tıraş ederlermiş. Vergi derdi olmayan seyyar berberler, dükkan sahibi berberler tarafından zabıtaya şikayet ediliyorlarmış. Zabıtayı gören seyyar berberler de tası ve tarağı çantaya koyup kaçarlarmış.
Biz tası tarağı toplayıp kaçmıyoruz. Oturduğumuz kilimin altına saklıyoruz. İhtiyaç hasıl olursa çıkarır vazifemizi yaparız.
Her ne olursa olsun bizden medet umana elimizden geldiğince yardımımız olacaktır. Kargaya ..okun şifa gitmiş ..okunu denize atmış. Biz atmayız. Elimizden geldiğince, gücümüzün yettiğince karınca kararınca gerekeni son demine kadar yapmaya mecburuz.
Cami avlusunda eski Ülkücü İşçiler Genel Başkanı İlahiyatçı Ahmet Polat Başkan;
--- Ahmet Başkan Mevlana; 
“GENÇLERİN AYNADA GÖREMEDİKLERİNİ, YAŞLILAR BİR TUĞLA PARÇASINDA GÖRÜRLER.” Demiş. Dolayısıyla gençlerimiz yaşlı tecrübeli olanları dikkate almalarında fayda var. Bu arada Hasan Uysal Başkan;
--- Maalesef şimdi gençler bize o gözle bakmıyor mu bakıyorlar, biliyorlar da hesapların mı gelmiyor?
--- Kendileri bilir teklif var ısrar yok!
Evet, kendi dalında ne kadar bilgili olursanız olun, ne kadar bilirseniz bilin her zaman ileri dönük fikir yürütmek, öngörü sahibi olmak kolay değildir. Bu filmi önceden gören tecrübe yüklü büyüklerimizi dinlemeli ve tecrübelerinden az veya çok muhakkak faydalanmalıyız.
Gece zifiri karanlıkta karanlığı boğan ışıkla yola devam etmek varken el yordamı ile yol almak inatla böyle devam etmek ancak, zaman kaybettirir öyle değil mi? 
O zaman bizim gibi tası tarağı toplayıp kilim altına saklayanların sakladıklarını çıkartarak faydalanmalıyız. Hem biz hem de toplum faydalansın değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.