1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Taşı Toprağı Altın Gibi İlçe, Altınekin
Taşı Toprağı Altın Gibi İlçe, Altınekin

Taşı Toprağı Altın Gibi İlçe, Altınekin

Konya’nın küçük ancak, özellikle tarımk alanında büyük ilçelerinden birisidir Altınekin. Konya- Ankara yolunun yaklaşık 55. Km. arasında Ankara’ya gidişte 8 Km.lik içeride kalan İlçeyi gazetemiz İmtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ile birlikte ziyaret edip, Beled

A+A-

Bize Belediye Başkanı Muharrem Dere bilgi verirken, Başkan yardımcısı Sami Yatkın ve Mantar mahallesi muhtarı Mustafa Özaltında bulundular. Bir sorduk, başkan Dere dobra dobra cevapladı.

BAŞKANIM ALTINEKİN’İN ÖNCE TARİHİNDEN BAHSETSENİZ.
Dursun Bey sizde buralısınız. Burayı benim kadar tanır bilirsiniz. Tarihi çok derinlere gider. Kuruluşu hakkında kesin bilgi yok. Ancak Romalılar devrinde bile burada yaşamın olduğunu biliyoruz.

Altınekin daha önce Cihanbeyli ilçesine bağlı bir nahiye idi. Daha sonra Anavatan Partisi döneminde ilçelik kimliğine kavuştu.
İlçede Hitit, Frigya ve Roma eserlerine rastlanmaktadır. Tarih, coğrafya ve sosyal yaşantı bakımından Konya şehrinin bir parçasıdır. Altınekin’in eski adı suyu bol anlamına gelen Zıvarık’tır. Roma devrinde Pegella adında büyük bir kent olan Altınekin en parlak dönemini Selçuklular zamanında yaşamıştır. Bu dönemde büyük bir ticaret merkezi olan ilçemiz, Sarnıç ve Zıvarık Hanı ile yolculara büyük hizmetler vermiştir. Bu dönemin en önemli eserlerinden biride Ali Paşa cami ve Zıvarık Hanıdır.
1890 yılından sonra Kırımdaki kuraklık ve Rus harbi nedeniyle, baskınlardan dolayı posta vapuru ile İstanbul’a, oradan da Konya’ya gelen Nogay muhacirlerin bir bölümü 1903 yılında Zıvarık’a yerleşerek kendilerine devlet tarafından verilen arsalara ev yaptılar. Muhacirlerin gelişiyle zirai teknik yönden köyde pek çok değişmeler oldu. Zıvarık’ta kağnı kullanılıyordu. Muhacirler beraberlerinde, tatar arabası, Kırım Makinesi adıyla anılan ekin biçme makinesini köye getirdiler. Meslek olarak değirmencilik, demircilik, araba ve makine imalatı, berberlik, çiftçilik gibi işlerle meşguldüler.

ALT YAPI YARIMILARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ
İlçede bizden önce alt yapı yatırımları yapılmıştır.Ancak yeterli değildi. Bizim zamanımızda bunlara hız verildi. Altı nekin Keşlik kavşağı Ulaştırma bakanlığından temin edilen 14 milyon TL.lik destekle yapılıyor. Bu yıl kavşak bitirilecek.
Yine ilçemizde okuma- yazma oranı büyüktür. 400 bin TL. maliyetli kütüphane projesi bitti. Bu ay içinde ihalesi yapılacak ve yıl sonuna kadar tamamlanacak.
İlçede bu yıl 50 Km. kilitlitaş döşedik. Kış aylarına kadar bütün mahallelerin yol ve sosaklarının bakımı yapılacak ve vatandaşın ayağına çamur değdirilmeyecek.
Oğuzeli mahallesi düğün salonunun inşaatı devam ediyor. Yıl sonuna kadar tamamlanacak. Buranın maliyeti de yaklaşık 1 milyon Tl. dir.
Yine Altınekin ilçesi merkezinde 800 kişilik düğün salonu yaptırdık. Böylesi güzel ve düzenli bir çok büyük ilçelerde yoktur. 3 Milyon TL.ye mal oldu.
İlçede hükümet konağı tamamlandı. Selçuklu Osmanlı mimarisiyle yapılan bu binanın maliyeti de yaklaşık 3,5 milyon Tl. dir.
Ramazan ayı öncesi mahallelerin camilerine bakım yapıldı. Tamir edilmesi gereken mabetler tamir ettirildi. Yine Altınekin ilçesinde bulunan geçmişi yaklaşık 800 yıl öncesine giden tarihi Cami aslına uygun olarak bakım ve tamiri yapılacaktır.

BELEDİYENİN BORCU VAR MI ?
Dursun Abi, bizim belediye biz göreve geldiğimizde oldukça borçlu idi. Şükürler olsun bunları ödedik. Elbette yaptığımız yatırımlarda da büyükşehir Belediye Başkanlığının desteği çok büyüktür. Biz göreve geldiğimizden bu yana yaklaşık 2,5 yılda 8 milyon borç ödedik. Şu anda belediyemizin ciddi bir borcu yoktur.

İLÇEDE BİRDE KALENİZ VAR
Evet, ilçede birde kalemkiz var. Burası sit alanı. Çok fazla üzerinde bir şey yapamıyoruz.Ancak zeminde bazı çalışmalar yaptık ve yeşillendirdik.Piknik alanı yaptık. Halkımız burada dinlenebiliyor, oturup çay için, hoşca vakit geçiriyor. Buranın düzenlenmesi için yaklaşık 585 bin TL. harcama yapılmıştır.

İlçe’nin PAZAR YERİ NASIL ?
Bizim ilçe çok geniş bir alana sahiptir. Elbette yeterli ve güzel bir Pazar yerine ihtiyaç vardı. Bunun için 2500 Metrekarelik bir Pazar yeri oluşturduk. Buranın maliyeti de yaklaşık 1 milyon Tl. civarındadır. İlçenin gelişmesi, güzelleşmesi için ekibimle birlikte elimden gelen çalışmayı geceli- gündüzlü devam ettiriyoruz.

TOKİ’ İLÇEDE YATIRIMI VAR MI?
İlçemizde TOKİ’ de girişimlerimiz sonucu yapmıştır. Şu anda 204 daire ve 13 bloktan oluşan konutlar tamamlanmak üzere. TOKİ konutlarına ilgi oldukça fazladır. Bu konutlar ekim ayı sonunda oturulacak duruma gelecektir.

ZIVARIK OLAN İLÇE’NİN YENİ ADI NEREDEN GELDİ ?
Altınekin İlçesi Milli Mücadele de üstüne düşen görevi başarı ile yapmıştır. İlçemizde Mustafa Kemal’in başlattığı Kurtuluş Savaşlarına fiilen katılan halkımızın birçok şehit verdiği ve esir düştükleri görülmüştür. Cumhuriyetin ilanından sonra Altınekin’e mahkeme, nüfus idaresi gibi kamu kuruluşları getirilmiş ancak 1960 yılından sonra bu kuruluşlar kaldırılmıştır. 1963 yılında Zıvarık adı, yörede yetiştirilen buğday ve pancardan dolayı, ‘Altınekin’ adını almıştır.1988 yılında müstakil bir ilçe merkezi haline gelmiştir.

İLÇENİN EKONOMİSİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ
İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde Konya’ya 66 kilometre mesafede olan Altınekin, Cihanbeyli, Selçuklu, Karatay ve Sarayönü ilçeleri ile Aksaray iline komşudur. Yeraltı suları bakımından çevresine göre daha zengin olan ilçede doğal akarsu yoktur. Bitki örtüsü genel olarak bozkırdır. 645 bin 960 dekar ekilebilen alan bulunmaktadır. Bunun 442 bin 800 dekarı sulu alanları, 203 bin 160 dekarı ise kuru alanları oluşturmaktadır. Yani ilçede ekilebilen alanların yüzde 69’u sulak alanları, yüzde 31’i ise kurak alanları oluşturmaktadır. İlçenin ekonomik göstergesi olan tarım ürünleri buğday ve şekerpancarı başta olmak üzere ayçiçeği ve fasulyedir. Küçükbaş olarak koyun, büyükbaş hayvanlardan ise sığır yetiştirilir. Kümes hayvancılığı ise genelde herkesin kendi ihtiyacını karşılayacağı niteliktedir. Torku’nun da buraya ciddi şekilde yatırımları mevcuttur.

İLÇEDE YAŞANTI NASIL ?
İlçe de eski yıllarda yapılan konutlar genellikle yığma ve kerpiç yapıdır. Son yıllarda betonarme ve tuğla yapılar çoğalmıştır. İlçe halkı sosyal yaşantı bakımından örnek sayılabilecek seviyededir. Boşanma oranı çok düşüktür. Halk arası kan davası veya gruplaşma kesinlikle yoktur. İlçede sağlık hizmetleri ise, ilçe merkezinde Sağlık Ocağı, 4 daireli lojmanı, 1 adet ambulans, 3 doktor, 1 hemşire, 1 ebe ve 1 adet şoför ile hizmet vermektedir.

SOSYAL YAŞANTI NASIL ?
Halkın nişan ve düğün etkinliklerinin yanı sıra çeşitli toplantı, büyük çapta yemek davetleri gibi etkinliklerde kullanılan Düğün Salonu ihtiyaca cevap verecek kapasitede. Büyük Çim Saha ve Halı Saha tesisleri, halkın ilkbahar ve yaz mevsimlerinde birlikte aileleri ile giderek dinlenme, eğlenme ve piknik alanı gibi ihtiyaçlarını karşıladıkları Turgut Özal Parkı gibi tesislerdir. Ayrıca Ankara yolu üzerinde Keşlik Yaylası mevkiinde bulunan kültür ve turizm bakanlığı ruhsatlı büyük bir dinlenme tesisi ve piknik alanı niteliğinde olan Çamlık Dinlenme Tesisi bölgenin akciğeri konumundadır. İlçeyi gezmek isteyenlerin görebilecekleri bir diğer yerde Zıvarık hanıdır.” Belediye başkanı sorularımıza böylece cevap verdi. Bizde sizlere bu sayfada aktardık./Dursun SEYİS

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.