1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Tatil Cenneti Ülkemiz
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Tatil Cenneti Ülkemiz

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girdi. Yani üç ay boyunca olağanüstü bir durum olmadığı takdirde çalışmayacak. Milletvekilleri ortalıktan kaybolacaklar. Vatandaşla iç içe(!) olmak avutmacasıyla koskoca üç ayı yata uyuya geçirecekler. Aynı durum bana göre adli tatil konusunda da geçerlidir. Düşünün ülkenin en önemli iki can damarı olan yasama ve yargı üç ay boyunca ortalıktan kaybolacaklar. Adli tatil hakkında yine de nöbetçi usulü ile kısmen de olsa çözüme ulaşılabiliyor. Ama meclis hiç yok. 
Şimdi duruma genel çerçeveden bakmakta yarar var. Ülkenin idaresinde ki en önemli merkezlerden birisi olan millet meclisinde ki sayın vekillerimiz çok mu yoruldular da bu kadar uzun tatili kendilerine layık görüyorlar. Onların orada bulunmalarının ana sebebi zaten ülke için millet için yorulmak değil mi? Bu ülkede yaşayan 80 milyona yakın insan var. Bunları temsil eden kişi ise toplam 550 kişilik milletvekili grubu. Ülkenin temel değeri olan bu kadar vatandaşın sorunlarının çözümü ve ülke refahının sağlanması için bu millet o vekilleri oraya yorulmaya gönderdi. Kusura bakmasınlar ama 80 milyon insan için 550 kişi kendini birazcık feda etmelidir. Vatandaşın huzuru ve geleceği için olması gereken de budur.
Aynı şekilde bir de Adli Tatil uygulaması var. Hukuk’un tatili olamaz. Hukuk her zaman lazımdır. Bu iş nöbetçi mahkemelere yönlendirilecek kadar basit bir iş değildir. Hele bizim ülkemiz gibi her 5 dakikada adli bir olayın vuku bulduğu bir memlekette mahkemeler her zaman çalışır durumda olmalıdır.
Bir devlet memurunu düşünün. Ya da bir işçi kardeşimizi düşünün. Onlarda sabah işe gidip akşam eve dönen emekçiler olarak üç ay müddetli bir istirahat talebinde bulunsalar sizce haksızlar mı?
İnanın milletvekillerinden, hakim ve savcılardan katbekat yorucu ve ağır işlerde çalışan bu insanların yıllık izinleri taç çatlasa azami bir aydır. Bu insanlar canları pahasına evlerini geçindirmek için çalıştıkları halde uzun süreli tatil yapma gibi bir lüksleri yoktur. Öğretmenleri örnek gösterenler olabilir. Ama onlarda yaz tatili okullar tatile girince bir aya yakın okula gidip gelmeye devam ediyorlar. Okullar açılmadan da bir süre önce kayıtlar sebebiyle işe başlıyorlar.
Haksız mıyım?
O halde böylesine önemli bir konuda bazı düzenlemelerin gerekli olduğunu ifade etmek istiyorum. Hukuk neferleri de diğer memur ve işçi kesimi gibi yıllık hak edişi olan tatilini izin alarak yapabilir. Ama milletvekillerine bence tatil biraz lüks kaçıyor. Çünkü o makam bol tatil yapılabilecek bir makam değildir. Kendilerine sağlanan tüm imkanların tam hakkını verebilmek için kalabalık bir ülkede çok düşük bir sayıya tekabül eden vekillerimizin kendilerini sadece 4 yıl boyunca biraz yoğun çalışmaya odaklaması gerekmez mi? Bakınız 4 yıl sonra tekrar listeye giremese dahi emekliliği hak ediyor. Hem de işçi ve memurların emekliliklerinde rüyalarında bile göremeyecekleri emekli maaşlarını hak ederek.
Meclis tatile girdi.
Bundan sonra ne olacak?
Yeni anayasa çalışmaları üç ay boyunca buzdolabında bekletilecek.
Terörden arınma süreci de aynı şekilde beklemede kalacak.
Ve daha nice bekleyen çalışmalarda yapılamayacak.
Eğer bu uzun tatilin vekillerin, asıllarıyla buluşması gibi algılanması isteniyorsa bu masalı bırakın kardeşim!
Birkaç uyduruk esnaf ziyareti, oda ziyareti, STK ziyareti, şenlikler, festivaller, düğün yemekleri, nikah şahitlikleri, belediye açılışları ile kimseyi kandırdığınızı falan düşünmeyin. Biz halk olarak sizin mecliste çalışmanızı ve millet yararına yasalar çıkarmanızı bekliyoruz.
Bir anda kafama takıldı. Meclisin kapanmasına ramak kala yeni anayasa çalışmalarını yeniden filizlendirmek için bir koşturmacadır gidiyordu. Buna tüm siyasi partiler olumlu yaklaştılar. O halde bu işi soğutmadan üstüne gitseniz de milletimizin özlemini çektiği sivil anayasayı bir an önce çıkarsanıza…
Size bir şey ifade etmek istiyorum. Üç ay sonra başlayacak yeni anayasa sürecinden de artık çok emin değilim.
Neden mi?
Ekim ayından itibaren tüm partilerde yerel seçim telaşı başlayacak. Kavgalar gürültüler havada uçuşacak. Tüm siyasi partiler imkanlarını seçim bölgelerine kanalize edecekler. Milletvekillerinin büyük çoğunluğu seçim bölgelerine akın edecek. Çünkü önlerinde ki 5 ay gibi kısa bir zamanda başka düşünebilecek bir şeyleri olmayacak. Seçimin ardından gelecek senenin ramazan ayına sadece üç ay kalmış olacak. Üç ay içerisinde anayasa geçer mi bilmiyorum ama ramazanla birlikte gelecek senenin meclis tatili başlayacak. O tatilin ardından genel seçimlere sadece altı bilemediniz yedi ay kalmış olacak. O arada bir şey yaparlarsa yaparlar. Onu da birkaç polemik ve kavgaya kurban etmezlerse… Çünkü CHP’nin yeni anayasa’dan önce daha önemli işleri var. Gezi parkı ve benzeri olayları demokrasi adını kullanarak savunmakla iktidarı yıpratacak fikirler üretmek ve destelemek gibi... MHP’nin ise süreç bahanesiyle iktidara dokunduracak yeni söylemler geliştirmesi gibi…
Değişen bir şey yok. Siz iyisi mi bol bol tatil yapın.

 

Bu yazı toplam 226 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum