1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tatköy'deki su zehirlenmesi olayıyla ilgili KOSKİ'den açıklama geldi
Tatköy'deki su zehirlenmesi olayıyla ilgili KOSKİ'den açıklama geldi

Tatköy'deki su zehirlenmesi olayıyla ilgili KOSKİ'den açıklama geldi

Selçuklu ilçesi Tatköy Mahallesi’nde yaklaşık 300 vatandaşın şehir şebeke suyundan zehirlendiği iddiası üzerine KOSKİ'den açıklama geldi.

A+A-

KOSKİ'DEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

Tatköy’de yaşandığı ileri sürülen “Sudan Zehirlenme Vakası” iddiaları üzerine KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklaması şu şekildedir:

Selçuklu ilçesi Tatköy Mahallesi’nde yaklaşık 300 vatandaşın şehir şebeke suyundan zehirlendiği iddiası üzerine ekiplerimiz tarafından şebeke ve depolarda ayrıntılı inceleme yapılmış, gerekli numuneler alınmış ve tetkik edilmiştir. Her olasılığa karşı Tatköy su şebekesi ve deposunda su sağlığı açısından gerekli çalışmalar yapılmıştır. Analizler sonucunda Tatköy şebeke suyunda ve depolarda su sağlığı açısından herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır. KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün akrediteli Su Kalite-Kontrol Laboratuvarı’nın su analizi ekte sunulmaktadır. 

KOSKİ Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik açıdan izleme programlarını yürüterek, temiz ve sağlıklı suyun evlerimize ulaşmasını sağlamaktadır. 

TSE 266 ve Sağlık Bakanlığı'nın 25730 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre, memba sularının ve kaynaklarının dezenfeksiyonunun yapılması, fiziksel-kimyasal ve bakteriyolojik analizlerinin yapılıp izleme programlarının yürütülmesi görevlerini yerine getiren KOSKİ Su Kalite-Kontrol Birimi, şebeke suyunun dezenfeksiyonu ve kontrolünün yürütülmesi, şebekenin tamamını kapsayacak şekilde muhtelif noktalardan klor miktarı tespitlerinin yapılması gibi çalışmalarla titizliği elden bırakmamaktadır.

Gelişmiş cihaz ve techizatlarla donatılan akrediteli Su Kalite-Kontrol Laboratuvarı, sahasında uzman kimya mühendisleri, kimyagerler ve biyologlardan oluşan personeliyle hizmet vermektedir. Laboratuvarımızda şehre su temin edilen kuyular, yüzeysel sular ve memba sularının (tatlı su) fiziksel-kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini yapılmaktadır. Su temin edilen kuyulardan mevsimsel olarak kuyu bazında tek tek, şebekeden ise dönüşümlü olarak numuneler alınıp analizleri yapılmaktadır. Talep olması halinde dışarıdan getirilen numunelerin de analizleri yapılmakta, analizler yükümlü olunan standartlarla kıyaslanmaktadır.  Toplam 306 noktada belli periyotlarda günlük, haftalık ve aylık olarak fiziksel-kimyasal ve bakteriyolojik numunelerin alınarak akrediteli KOSKİ laboratuvarında takip ediliyor. Tatköy halkı gönül rahatlığıyla musluk suyunu içebilirler

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.