Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

TAVAF

A+A-

KABE-İŞERİF GÖRÜLDÜĞÜNDE DUA
Efendimiz (s.a.v) “ Semanın kapılarının açıldığı ve duaların kabul edildiği dört zaman vardır.  Bunlar, mü’minlerin Allah yolunda düşmanla karşılaştıkları, yağmurun yağdığı, namaz kılındığı ve Kabeyi göründüğü anlardır” buyurmuştur.
KABENİN KAPISI; Haceru’l-es’ada 2 metre mesafede, yerden 1.92 m yükseklikte, bu günkü altın ve sırmalarla bezenmiş kapı örtüsü 7.5x 4m. Ebadında olup üzerinde bazı ayetler yer almaktadır.
HACERU’L-ESVED
Kâbe’nin doğu köşesinde yerden 1,5 m. Yükseklikte, gümüşten bir mahfaza içinde tavafın başlangıç ve bitiş noktasını belli eden Haceri’l-es’ad, yaklaşık 30 cm. ebadında yumurta biçiminde siyaha yakın koyu kırmızı renktedir. Cenabı Hakkın Bezm-i elestte bütün insanlardan kendisini Rab olarak tanımaları yönünde aldığı sözü içinde taşıdığı için buna uyanlar lehinde şahitlik yapacaktır. Rasülü Ekrem, bir defasında dudaklarını Hacerulesvedin üzerine koyarak uzun süre ağlamış, daha sonra dönüp Hz. Ömer’in de ağladığını görünce “ Ya Ömer! Gözyaşları burada dökülür” demiştir. 
İbni Abbas, Allahın kıyamet günü Hacerilesvedi getireceği ve onunda hak üzere kendisini istilam edenlere şahitlikte bulunacağını rivayet etmiştir. Hz. Ömer de Hacerulesvede “ Allaha andolsun ki, senin zarar veya fayda vermeyen bir taş olduğunu biliyorum; Eğer Rasülüllah seni istilam ediyor görmeseydim, bende seni istilam etmezdim” ve “ Rasülüllah seni öperken görmeseydim seni öpmezdim” şeklindeki sözleriyle Hacerulesvedin İslam kültürü içerisindeki önemini işaret etmiştir.
Rasulüllah s.a.v Rüknü Yemani ile Hacerilesved arasında kılardı namazlarını. Buna sebep, Darunnedve de bulunan müşrkler görüpde rahatsız etmemeleri içindir yani önceki zmanlar kasdedilmektedir.
RÜKNÜ YEMANİ
Rasulüllah s.a.v. “ Hernezaman Rüknü Yemaniye gelsem hz. cibrili karşımda bulurum”buyurmuştur. Rüknü Yemani ile Hacerilesved arasında 70 bin melek tavaf eder dua eder denilmektedir.(Devamı edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.