1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tavan fiyat acenteleri vuracak
Tavan fiyat acenteleri vuracak

Tavan fiyat acenteleri vuracak

Yaklaşık 20 milyon sürücüyü yakından ilgilendiren trafik sigortasında, sürücüye yönelik poliçe düzenlenmesi 1 Nisan’dan itibaren başlıyor. Yapılan düzenleme ise en çok acenteleri mağdur edecek.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Otomobillerde tavan fiyat uygulaması 1 Nisan’dan itibaren başlayacak. Hasar kademelerine göre tavan fiyat belirlenecek ve sigortacılar bu fiyatın üzerinde poliçe kesemeyecek. En düşük fiyatın 438 lira olması tahmin ediliyor. 1 Nisan'da başlayacak tavan fiyat uygulaması ile otomobillerde zorunlu trafik sigortası primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim yapılacak. Bugün için otomobillerde ortalama prim 627 lira. Tavan fiyat uygulamasında bu fiyat 438 liraya düşecek. Yüksek fiyattan sigorta yaptıranların ise primleri iade edilmesi söz konusu. Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yaptığı açıklamayı değerlendiren Hasan Sarısaç Sigortacılık İşletme Sahibi Hasan Sarısaç, bu düzenlemenin faaliyete girmesiyle acentelerin zor duruma düşeceklerini kaydetti. Tavan fiyat uygulamasını sorunlu olacağını bildiren Sarısaç, “Ticari taksilerde ve kamyonetlerin 3 branşında tavan fiyat uygulanıyor. Aslında bu tavan fiyat uygulaması sorunlu. Üst limit 2 bin lira deniliyor ve 5 kaza yapanda aynı 10 kez kaza yapanda en fazla 2 bin lira ödüyor. Bu düzenleme çok hasar yapanın lehine sonuçlanıyor. Az hasar yapanlar mağdur oluyor. 5-10 defa kaza yapanların sigortasını 5 bin lira yaparsak bir daha kaza olayına da karışmazlar” dedi.

ACENTELER MAĞDUR OLACAK

Türkiye’de 17 bine yakın acente olduğunu ve tavan fiyat yüzünden gelirlerinin düşeceğini ifade eden Sarısaç, “Başbakan Yardımcısının açıkladığı gibi bir oranda düşüş olursa gelirlerimiz yüksek bir oranda düşecek. Kanunen almak durumunda olduğumuz komisyonlarımızdaki oran düşecek. Sigorta şirketleri devletin getirdiği kısıtlamalar yüzünden bize kısıtlama getirecek. Bu uygulamayla tek mağdur biz olacağız” diye konuştu. Sigorta şirketlerinin çok hasarlı araçları sigortalatmak istemediğini belirten Sarısaç, “Sigorta şirketleri çok hasarlı araçları da sigortalatarak kendi portföyünde gözükmesini istemiyor. Kanunen mecburi olduğu içinde acentelere başvuran kişileri geri gönderemiyorsunuz. Tavan fiyat olmadığı zaman fiyatları arttırıyorduk ve müşteri kaçıyordu. Tavan fiyat uygulamasında ise bütün firmalar aynı fiyatı veriyor. Vatandaşlarda artık fiyatlar aynı olduğu için en iyi acentede sigortalarını yaptıracak” dedi.

Kamyonlarda 6 bin lira, Kamyonetlerde 2 bin lira sınırı ve ticari taksilerde de 5 bin 300 lira sınırı var. Sigorta şirketleri bu tavan fiyatların üstüne çıkamıyor. Araç 5 defa kaza yapmışta olsa 10 defa kaza yapmışta olsa yine aynı ücret alınıyor. Bu uygulama fazla hasarlı kaza yapmış olanların işine gelecek.

ALT VE ÜST EŞİK BELİRLENMELİ

Sigorta fiyatlarının tavan fiyat uygulaması yerine ortalama fiyatlar üzerinden alt ve üst eşik belirlenerek fiyatların düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan Sarısaç, şunları kaydetti: “Serbest piyasa ekonomisi içerisinde zaten devlet bırakmıştı. Fiyatların ortalamasını devlet biliyor. Bu ortalama fiyatların biraz altında ve biraz üstünde eşik belirleseydi daha makul olurdu. En azından serbest piyasa ekonomisi işlerdi. Herkese aynı fiyat denildiği zaman sorunların oluşmasına neden oluyor. Sigortasını yaptıran vatandaş zaten 3 ay içerisinde başka bir acentede sigortasını daha ucuza yaptırırsa ilk sigortasını iptal ederek farkını alabiliyordu. Yüzde 30 civarında bir indirim yapılacak deniliyor ama piyasaların bunu kaldırabileceğini zannetmiyorum. Bu düzenlemenin referandum öncesi yapılması ayrı bir konudur. Geçen sene 1 Hazirandan bu yana piyasa kendini geriye sarmıştı ve yüzde 15-20 oranında bir indirim yapılmıştı. Yüzde 30 civarında yapılacak olan indirimin içerisinde bu yüzde 20’lik oranda olacak.”

VATANDAŞLAR SEVİNÇLİ

Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yapmış olduğu açıklamaya en çok vatandaşların sevindiğini aktaran Sarısaç, “Trafik sigortaları 3 yıldır böyle bir muamma içerisinde 150 liradan bir anda 450 liralara çıkması vatandaşların şaşırmasına neden olmuştu. Şimdi de vatandaşlarda bir heyecan oluştu ve tekrar eskisi gibi 150 lira civarına dönmesini istiyorlar. Bu pek mümkün değil ve önümüzdeki süreçte yani 1 nisanda yapılacak olan düzenlemenin neler getireceğini hep beraber bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.