1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. TBMM MECLİSİNİ KARIŞTIRAN GAZETECİ
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

TBMM MECLİSİNİ KARIŞTIRAN GAZETECİ

A+A-

1917-1983 Yılları arasında yaşamış olan siyasetçi, gazeteci ve şair. Serdengeçti dergisinin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü olan ve asıl adının Osman Zeki Yüksel olduğu bilinen, Serdengeçti dergisinde çıkan yazılarından dolayı bu soy adını tanıyan bir kişiliktir.
TBMM’yi birbirine katan ve o anda TBMM’de bulunan millet vekillerinin baskısına daha fazla dayanamayan Osman Zeki Yüksel ise kısa bir süre sonra tekrar Meclis kürsüsüne geri dönerek, bir önceki konuşmasında sarf ettiği ve pek çok milletvekilinin tepkisine neden olan kürsüdeki hitabını geri almıştır.
Meclis salonunu bir birine katan olay şöyle gelişmiştir. Osman Zeki Yüksel Serdengeçti, TBMM Kürsüsünde güncel siyaset konuları ile ilgili şahsi kanaatlerini açıklarken, bir grup milletvekili Serdengeçti’yi rahatsız etmek amacıyla konuşması esnasında Osman Zeki’yi sürekli olarak sataşmışlar, söz atmışlardır. Osman Zeki de konuşmasının bölünmesine daha fazla dayanamayıp, nihayetinde “Bu Meclis’tekilerin yarısı eşektir!” diyerek, meclis kürsünü terk etmiştir. 
Osman Zeki’nin sözleri üzerine Meclis koltukları çok şiddetli bir şekilde dövülmeye başlamıştır. Bir grup Milletvekili, Serdengeçti’yi Meclis sıralarının kapaklarını vurmak suretiyle protesto ederlerken bazı Milletvekilleri de Serdengeçti’nin üzerine yürümeye kalkıştıkları kayıtlara geçmiştir. 
Meclis İdare Amirlerinin hadiseye zamanında müdahale etmesi neticesinde Meclis Salonununda istenmeyen bazı olayların yaşanmasının önüne geçilmiştir. 
O anda TBMM’de bulunan bütün milletvekillerinin ortak istekleri üzerine, Osman Zeki, sözlerini geri almak gayesi ile tekrar Meclis Kürsüsüne çıkmıştır. Ne var ki Osman Yüksel Serdengeçti’nin sözlerini geri almak babında sarf ettiği cümle, ilk anda Meclis Genel Kurulun da yaşanan gerginliği yatıştırsa da bir kaç gün geçtikten sonra ancak uyanan pek çok milletvekili, öncekinden daha büyük bir öfkeye kapılmışlardır. 
Özür dilenmesini isteyen vekillerin o anda anlayamadıkları için ilk seferinden daha fazla öfke seline kapılmalarına neden olan, Serdengeçti’nin özür sözleri şu şekildeydi:”Bu meclistekilerin yarısı eşek değildir!”
Söz konusu hadise, o dönemde Adalet Partisi Milletvekili olan serdengeçti’nin ilk vukuatı da değildir. Zaman zaman kendi partisinin mensuplarının dahi tepkisini çekecek sertlikte söylem ve eylemlerde bulunan, Osman Zeki, Mecliste kravat takmadığı için uyarı cezalarına da çarptırılmıştır. Uyarıları dikkate almayınca da Meclis Genel Kuruluna giriş yapan Serdengeçti, kravatı yakasına takması gerektiğini söyleyenlere “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” sözleriyle karşılık vermekle de meşhur olmuş bir siyasetçidir. 
Şeyh Sadi:” İki şey Aklın noksanlığını gösterir. Konuşulacak yerde susumak, susulacak yerde ise konuşmak.”
Fi Emanillah!...
 

Bu yazı toplam 971 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.