1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Tebrikler Başkana, Teşekkürler Bedesten Esnafına
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Tebrikler Başkana, Teşekkürler Bedesten Esnafına

A+A-

Son günlerde ülkemizde can sıkıcı gelişmeler art arda yaşanıyor. Kobani bahanesi ile yangın yerine dönen bölge, kıyılan masum canlar, Yasin Börü başta olmak üzere mahvedilen fidanlar, dökülen kanlar, yakılan, yıkılan binalar, dükkanlar, evler, okullar, yurtlar. IŞİD, PYD, PKK, Suriye, Irak, mülteciler...
Bütün bunlara rağmen devam eden etmesi gereken hayat. Tarih bilenler bu durumdan fazla yese kapılmaz. Çünkü tarihte bu gün yaşadıklarımızın kat be katı onlarca kez yaşandı. Moğol İstilası, Haçlı Seferleri, yüzlerce kez yaşanılan içi isyanlar söylediklerimizden sadece küçük birer parça. Bu nedenle bu ülkenin kültüründen beslenen insanlar bu gibi durumlara aşılı. Can sıkıcı bu gelişmeler derinden derinden ilerleyen umut sularını durduramıyor durduramayacak da. Ben bu geçici kötü ahvali Ümmet denizine kavuşmak isteyen ırmakların taşkınlıkları olarak yorumluyorum. Türk, Arap, Acem Kürt... Ümmet denizinin bereketli buharlarından mahrum kaldıkları için zayıfladıklarını pek yakında anlayacaklar.
İnsanı üzen bu olaylar ve manzaralar ortasında çok güzel gelişmelerde oluyor. Bazıları yıkarken, yakarken bazıları da yapıyor, ihya ediyor. Konya Büyük Şehir Belediyesinin en büyük yatırımlardan biri olan Tarihi Bedesten Çarşısı çalışmaları neredeyse bitmek üzere. Bu pahalı fakat tarihe, kültüre çok büyük değer katan projenin meyvelerini görmek cidden çok sevindirici. Dün Bedesteni gezerken kendimi adeta tarihin içinde buldum. Sadece tarihin değil huzurun, sükunetin, adaletin, tok gözlülüğün, helalin, dinginliğin içinde.
Ahşabın o yumuşak, o sıcak iklimi salkım salkım inmişti gökten bedesten sokaklarına. Sanki asırlar öncesine dönmüştü çarşı. Hırsın, tamahın, hasedin, kul hakkı yemenin sembolü olan teşhir malları, iyilik, güzellik, kanaat ordularına yenilerek meydanı terk etmişler ve mevzilerine çekilmişlerdi adeta. İnşallah bir daha da çıkmazlar meydanlara .İnsanlar Çarşıda rahatça yürüyor, gözlerini acıtan, gönüllerini yoran , yürüyüşlerini engelleyen mallardan kurtarılmış kaldırımlardan huzur ve saadet içinde yürüyorlardı.
Bir kaç esnafa durumu sordum. Gazetelere yansıyan bir kaç olumsuzluk dışında onlarda memnundular. "İnşallah bu düzen devam eder diyorlardı", Aslında bizde rahatsızdık kamunun mülkünü işgalden. Kazancımıza haram karıştığını bizde biliyor lakin herkes yapınca bizde yapıyorduk bu yanlışlığı..." diyende vardı; "Hocam! Çok güzel oldu. hem hak yerini buldu hem de dışarıya koyduğumuz malların tozdan, güneşten eskimesi sona erdi.." diyende.
Bu güzel, bu olumlu, bu değerli gelişmeyi belediyemiz ve Konya Kamu oyu tüm Türkiye'mal etmeli. Ülke sathına duyurmalı. Bu kazanılan durumun, elde edilen güzel sonucun devam etmesi için başta esnaflarımız olmak üzere belediyemiz ve Konya halkı titiz davranmalı. Kapitalizmin dünyayı mahveden, insanlığı perişan eden hırs, doyumsuzluk, sınırsız ve çılgın tüketim felsefesinin panzehirini taşıyan kültürümüzün; çarşıya, mimariye, mekana yansımasının somut göstergesi olan bu hayırlı, bu güzel, bu hoş manzarayı ülkemiz ve tüm dünya insanlığına göstermemiz lazım.
Bu hayırlı, bu güzel, bu tarihi, manevi ve mimari değeri yüksek neticeyi bizlere yaşatan başta başkan Tahir Akyürek olmak üzere belediye çalışanlarına, özellikle bu güzel manzaranın devam etmesi için büyük bir özveri ve gayret gösteren zabıtalara, "haksız" menfaatlerini öteleyerek helali, kanaati, temizi, ukbayı seçen bedesten esnafına Tüm Konya halkının teşekkür etmesi gerek. Başkasını bilmem ama ilk tebriği ben sunuyor ilk teşekkürü ben yapıyorum: Tebrikler Başkan! Teşekkürler Bedesten Esnafı!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.