1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Tedes’e De Destek Lazım
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Tedes’e De Destek Lazım

A+A-

Konya’mızın pilot bölge seçilerek tesis edilen TEDES hakkında diyecek söz yok. Çok isabetli bir yatırım olduğunu aklı selim herkes kabul ediyor. Ama mevcut haliyle dahi halkımızca suiistimalin sürdüğünü söylemek istiyorum. Çoktandır gözlemliyorum. Bu konuda da değerli Emniyet Müdürümüz Hüseyin Namal Bey’i göreve davet ediyorum. 
Efendim konu şudur :
Bildiğiniz gibi Konya’da Trafik Elektronik Denetleme Sistemi dediğimiz güzel bir uygulama hayata geçirildi. Bu uygulama sayesinde sistemin tesis edildiği noktalarda araç sürücülerimizin başta hız olmak üzere trafik kemeri ve hatalı sollamaya kadar birçok konuda daha dikkatli davranmaya başladığını ve trafik kurallarına azami riayet noktasında ihlallere düşmediklerini mutlulukla takip etmekteyiz. Aslında yukarıda hatalı sollama derken, trafik dünyasına bir de “Hatalı Sağlama” diye bir tabir eklemek istiyorum. Ama “Sağlama” diye bir kural olmadığı için buna “Hatalı Sağlama” demenin de ne kadar saçma bir tespit olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum.
Evet kural yok ama sokaklarımızda caddelerimizde araçların önündekini bekleme zahmetine katlanmadan kendi beynine yerleşmiş trafik mantığıyla önünde ki araçların sağlarından geçerek yoluna devam ettiğini ve bu hatanın günden güne yayılarak alışkanlık haline gelmeye başladığını buradan belirteyim. Yeri gelmişken bu konuda da değerli emniyet mensuplarımızın dikkatini çekmiş olayım istedim.
Birde selektör sanırım yasaklanmış mıydı ya da yasaklanacak mıydı bilmiyorum. Ama bunu doğru yerde değil de sadece hız hastalığı yüzünden sürdürenlerin çokça olduğunu da bilmenizi istiyorum.
Konumuzu dağıtmadan TEDES ile alakalı tespitime geçeyim. Son zamanlarda bu sistemin olduğu yollarda ki bazı araçların aşırı süratle yoluna devam ettiklerini görmeye başladım. Hız limitinin 70 km olduğu yolda 120 – 150’ye kadar basan araç sürücülerinin cezadan korkmadıkları ya da çok paraları olduğundan harcayacak yer aradıklarını falan düşünmeye başlamıştım ki işin aslı öyle değilmiş.
Bildiğiniz gibi TEDES sistemine göre başlangıç noktası ile bitiş noktası arasında ki araçların yaptıkları hız sınırının ortalaması alınıyor. Bu ortalama kanuni hız limitinin altında kalırsa sorun yok. Ama üstüne çıktığı takdirde merkezden söz konusu araç plakasına ceza tutanağı düzenlenerek adresine fotoğrafıyla birlikte gönderiliyor.
Şimdi milli uyanıklarımız bu işi nasıl çözmüş ona bakalım. Hız hastalığına tutulmuş olan sürücülerden bir kısmı TEDES başlangıç noktasından geçtikten sonra hiç istifini bozmadan azami sürat yoluna devam ediyor. Fakat TEDES çıkış noktasına ulaşmadan hemen ara yola girerek durumu kurtarıyor. Yani bir nevi hız denetiminden sıyrılmış oluyor.
Buna en bariz örneği, hemen her gün kullandığım Kampus yönüne giden İstanbul Yolu’nda görülebilir. Hız yapan araçları özellikle gözlemledim. TEDES bitiş noktasına ulaşmadan Farabi Hastanesi’ne dönen ya da o yönde ki diğer girişlerden yoluna devam eden araçların olduğuna bizzat şahit oldum. Hız yapma hastalığına tutulmuş bu zavallılar için emniyet müdürlüğünün düşündüğü bir plan var mı bilmiyorum. Ama hiç değilse bu dönüş yollarına yaklaşırken kameralı kontrol sisteminin oralarda da bulunmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Belki pahalı bir sistem olabilir. Ama bu uyanıkların da bu şekilde istismarda bulunmalarından ciddi derecede rahatsız olduğumu ifade etmek istiyorum. Aracını akıllıca ve trafik kurallarına riayet ederek kullanan tüm sürücüler, bundan fazlasıyla rahatsız olmaktadırlar.
Bunun çözümü noktasında ilk merci olan Emniyet Müdürlüğümüzün yaptığı başarılı çalışmaları tüm halkımız gibi bende takdirle karşılıyorum. Ama bu başarılı çalışmaların birkaç kendini bilmez trafik soytarısı tarafından sabote edilmesine asla gönlümüz razı gelmemektedir. İşte bu sebeple trafik ahlakının oluşmasında ve yerleşmesinde tüm Konyalılar olarak birlikte hareket etmeliyiz. Bunda sadece emniyetten çaba beklemek doğru değildir. Birbirimizin aynası olmalıyız. Birbirimizi uyararak trafik bilincinin yerleşmesine gidecek yolları aralamalıyız. Bunu yaptığımız sürece kimse kimsenin hakkını gasp edemeyecektir.
Eğitim kurumlarımızda hala tam anlamıyla Trafik eğitiminin verilmediğini biliyorum. Bununla alakalı Milli Eğitim Bakanlığı devreye girmelidir. Günden güne içinden çıkılmaz bir hal almaya başlayan trafik ahlakında ki çöküntü, beraberinde birçok sıkıntıları getirmekte ve getirmeye devam edecektir.
Hep birlikte bir ucundan tutarak bu işi çözümleyeceğiz. Kendimiz kurallara riayet ederek bunu yapmayanlara örnek olacağız. Bunu toplumsal anlamda bir alışkanlık haline getirirsek günün birinde her şeyin kendiliğinden düzelmiş olduğuna şahit olacağız.
Bugünden tezi yok. Emniyet ve vatandaş elele diyerek buna start vermeliyiz. İnsan olduğumuzu ve karşımızdakilerin de bizim gibi birer insan olduğunu beynimizin bir kenarına yerleştirmeliyiz. 

Bu yazı toplam 282 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum