1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Tehditler Ya da Fırsatlar
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Tehditler Ya da Fırsatlar

A+A-

Öğrencilerin heyecan içerisinde beklediği ortak sınavlar öncesindeyiz. Önümüzdeki 25 ve 26 Kasım’da 8. sınıf öğrencilerimiz 1. Dönem ortak sınavlara girecekler. Sınav deyince sadece heyecan ve stres değil fırsatlar da akla gelmelidir.

Çünkü çalışanın çalışmayandan ayırt edilip öne geçmesi için ölçme değerlendirme ya da diğer sınav türleri de bir ihtiyaçtır. Çalışkan ya da başarılı insanlar da sınavları korkulacak bir tehdit aracı olarak değil de, çalışıp başarılı olup öne geçmek için fırsat olarak gören insanlardır. Şüphesiz başarılı olmak için çalışmak ve çalışmak kesinlikle ön koşuldur. Çalışmadan başarılı olmayı beklemek de beyhude bir bekleyiştir. Çalışmak tamam da nasıl bir sistem ve yöntemle ortaöğretime geçiş süreci yaşanıyor, ya da öğrencileri neler bekliyor?, bu sorulara da cevap vermek ve ön hazırlık yapmak da çok önemlidir.
Kısa adıyla TEOG olan ortaöğretime geçiş sistemi, öğrencinin 6,7 ve 8. Sınıf notlarının ayrı hesaplanması ile 8. Sınıf 1. Dönem ve 2. Dönem gireceği ortak sınav puanlarının toplanarak 2 ye bölümüyle çıkan yerleştirme puanına göre okul tercihi yapabildiği bir geçiş sistemidir.
Bu sisteme göre, 8. Sınıfta, her iki dönemde de altı temel ders için sınav yapılmaktadır. Bu dersler;

25 Kasım Çarşamba günü
 Türkçe,
 Matematik,
 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden

26 Kasım Perşembe günü ise,
 Fen ve Teknoloji,
 TC İnkılap Tarihi,
 Yabancı Dil,

8'inci sınıfta öğretmen tarafından yapılan yazılı sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilmiş olacaktır. Aynı süreç 2. Dönem 27 ve 28 Nisan ayında da olacaktır.

Ortak Sınavların şekil ve içeriği kısaca şöyle olacaktır.
 Her öğrenci kendi okulunda sınava girecek.
 A,B,C,D şeklinde 4 farklı kitapçık türü olacak
 20 Soru sorulacak, 40 dakika cevaplama süresi verilecek. Her soru 4 seçenekli olacak.
 Yanlış yaptığınız sorular doğruları etkilemeyecek. Yani 3 yanlış 1 doğrunuza etki etmeyecek.
 İkinci yazılıya geçmeden önce 30 dakika ara/mola verilecek.

Ortak sınavlarından alınan puanın ortalaması %70 ve okul başarı puanının ortalaması % 30 etki ediyor. Bu ortalamalar alındıktan sonra öğrencinin yerleştirme puanı ortaya çıkıyor.
Bu teknik detaylara fazlaca takılıp kalmadan öğrencilerimizin yazılı, sözlü ve sınavları tehdit ve zararlı değerlendirme işlemleri olarak değil de, geleceğe ve istedikleri hayata ve mesleğe adım atmalarına yardımcı olacak fırsatlar olarak görmeleri gerekir.
Bunun içinde sınavlarla ilgili konuşurken olumsuz değil de olumlu çağrışımlar yapacak sözcükler seçmek gerekir. Örneğin, sınavdan başarısız olursan görürüm ben seni ya da sınav korkulacak bir şey olarak görüp göstermek yerine, çocuklarımıza, sınavlar ideallerini gerçekleştirebilmen için önemli bir fırsattır gibi olumlu yönlerini de vurgulamak çok önemlidir. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 230 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.