1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tek Dertleri Ekmek Parası
Tek Dertleri Ekmek Parası

Tek Dertleri Ekmek Parası

Konya’da 6 bin kişinin karnını doyuran dolmuş şoförleri, haklarında söylenenlere cevap verdi. Herkesin ekmek parası için çalıştığını vurgulayan şoförler, ‘Biraz anlayış gösterin. Trafiği tehlikeye atanlar bizler değil, yolları ve duraklarımızı park için i

A+A-
Neredeyse her gün Konya trafiğinde günün günah keçisi ilan edilen dolmuşçular haklarında söylenenlere cevap verdi. Müşterileri, diğer sürücüler ve yayaların şikayetlerine cevap veren dolmuş şoförleri adına konuşan Cumhuriyet Dolmuşları Hareket Sorumlusu Mehmet Ali Kar, “Herkes kendi payına, kendi işine geldiği gibi konuşuyor. Ama unuttukları bir şey var. Bizde sabah bizimle yolculuk yapıp işine yetişmeye çalışanlar gibi, trafikte arkamızdan sürekli korna çalıp, Facebook sayfalarında arkamızdan konuşanlar gibi ekmeğimizi kazanmanın derdindeyiz.”dedi.

EN AZ 6 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR
Konya’da 2016 yılının sonu itibariyle 526 civarında M plakalı minibüs bulunuyor. Bu araçların ortalama 3 şoföre iş imkanı sağladığı düşünüldüğünde, Konya trafiğinde ekmeğini direksiyon başında kazanan en az bin 500 kişi bulunuyor. Şoförlerin kendileriyle birlikte ortalama en az 4 kişilik bir aileyi geçindirdiği düşünüldüğünde bu iş sayesinde Konya’da karnını doyuran 6 bin kişi ortaya çıkıyor. İşte şoförlerin haklarında hakaret derecesine ulaşan söylemlere verdikleri cevaplar tamda bu noktada duyulmaya başlıyor, “Ekmeğimizin, rızkımızın derdindeyiz.” Sabah saat 5’te evden çıkıp gece saat 11’de yeniden eve dönmek zorunda olan dolmuş şoförleri diğer sürücülerden ve vatandaşlardan duyarlı olunmasını ve kendilerine anlayış gösterilmesini istiyor.

BİZİ HATAYA ZORLUYORLAR
Trafikte ve sosyal mecralarda adeta kendilerine savaş ilan edildiğini söyleyen Hareket Sorumlusu Mehmet Ali Kar, “Kimse ne kendisini ne de aracını boşu boşuna riske atmaz. Bize yolcu indirip bindirdiğimiz yerler konusunda kızıyorlar. Ama durun bir düşünün, Karatay Belediyesi önünden başlayalım Beyhekim Devlet Hastanesine gidene kadar yolların caddelerin durumuna bir bakalım. Trafiğimizi söylediği gibi katleden ya da zora sokan biz değiliz. Caddeleri, ara sokakları otopark gibi kullananlar trafiği katlediyor. Bunları kimse görmüyor. 2 şeritli yolda sağ şerit otopark gibi dolmuş, müşteri el kaldırıyor, almazsak yolda beni bıraktı almadı diye şikayet ediyor biz suçlu oluyoruz, durup alsak tek şeride düşen yolda arkamızdan gelenler korna çalıp, küfür edip, şikayet ediyor yine suçlu olup ceza yiyen biz oluyoruz. Yolda durup aldığımız vatandaş gibi trafikte arkamızdan gelen diğer araçlar gibi bizde ekmeğimizi kazanmak için yollardayız, keşke yollarımız diğer sürücülerimiz biraz düşünceli olsa, anlayışlı olsa da bizde sorunsuz bir şekilde yol kenarına durabilsek.”dedi.

DOLMUŞ DURAKLARI SIKLAŞTIRILSIN
Aldıkları en büyük şikayetlerin ve yedikleri cezaların en fazla durak olmayan yerlerde yolcu indirip bindirmekten olduğunu ifade eden Mehmet Ali Kar, “Allah aşkına bizimle gelip baksınlar, yaklaşık 1 saat süren güzergahımız boyunca kaç noktada dolmuş durağı var? Bize bunu göstersinler, bizde öğrenelim. Ha, bunu dedik diye gelip bize 3-5 tane durak gösterecekler biliyoruz. Ancak birde o durakların haline baksınlar. Eğer orası dolmuş durağıysa ve bizim oraya durup yolcu almamız, indirmemiz gerekiyorsa, bizden başkası oraya durmasın. Bize en ufak bir şikayet olduğunda gelip ceza yazanlar, gelsinler bize ayrılan alanlara park edenlere de ceza yazsınlar. Eğer biz dolmuş durağının olduğu bir yere girip duramadığımız, yerimiz işgal edildiği için yola durmak zorunda kalıyorsak ve bunun içinde ceza yiyorsak, siz söyleyin bunun suçlusu biz miyiz? Zaten güzergahımız boyunca az sayıda yasal alanımız var, oralarda işgal altında. Yaptığımız şey tamam verilen kanunda suç olabilir ama bizim hakkımızı trafik ekipleri orada korumuyor. Ne yapalım yolcuyu almayalım mı? İndirmeyelim mi? Dolmuşa binecek ya da inecek yolcu gibi düşünün olduğunuz yerin yakınında durak yok, dolmuşun girebileceği bir cepte yok. El kaldırıyorsunuz ama kimse ceza yememek için durmuyor. Yolcu indirip bindirirken işte böyle bir ikileme düşüyoruz. ”diye konuştu.

ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORUZ
Yaklaşık 5 yıldır dolmuş şoförlüğü yapan Ramazan Yıldırım, yaptıkları mesleğin aslında göründüğünden daha zor olduğunu aktardı. Arkadaşlarından ve çevresinden zaman zaman kolay iş, insan otururken yorulur mu gibi sözler duyduğunu söyleyen Yıldırım, “Her işin kendine göre bir zorluğu var. Kimisi beden gücüyle çalışır yorulur, kimisi oturur ama kafa olarak yorulur. Bizimki böyle bir şey. Beden yorgunluğu gibi oturup iki bardak çay içince de geçmeyen bir yorgunluk oluyor. Sabah beş buçukta evden çıkıp, gece yarısı eve ancak girebildiğimiz günler oluyor. İşte kış günleri, özel aracıyla çıkanlar nelerle karşılaşıyor. Bir de bizi düşünün, akşama kadar karlı buzlu yollarda ekmeğimiz için dolaşmak zorundayız. Tüm bunlara rağmen ekmeğimizi kazanmak için insanlara hizmet veriyoruz. Sadece biraz anlayış bekliyoruz.” dedi. Bir gün içinde neredeyse her dolmuş şoförünün başına gelebilecek ilginç olayı dile getiren Ramazan Yıldırım, “ İlginç mi denir ne denir bilemiyorum ancak, bana en tuhaf gelen şey; yol kenarında iki yolcu duruyor, el kaldırıyorlar duruyorum. İki yolcunun arası 5 belki 10 metre ama arkadaki yolcu hiç hareket etmiyor. Yani yolcu almak için 5 metre arayla iki defa durmak zorunda kalabiliyoruz.”dedi./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.