1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Gelişen dünyanın gölgesinde kalan meslek:Saat tamirciliği
Gelişen dünyanın gölgesinde kalan meslek:Saat tamirciliği

Gelişen dünyanın gölgesinde kalan meslek:Saat tamirciliği

Konya Haberleşme Cihazları, Saat ve Gözlük Satış ve Tamirciliği Esnaf Odası Başkanı Lütfi Pınarcık, saatçilik sektörünü değerlendirerek, Çin malı ucuz saatlerin ülkeye sokulmaması gerektiğini söyledi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Bir zamanların olmazsa olmaz meslekleri arasında yer alan saat tamirciliği teknolojinin gelişmesiyle can çekişiyor. Özellikle Çin malı ucuz saatlerin piyasayı doldurması nedeniyle sadece pil tak çıkar işiyle uğraştıklarını kaydeden Başkan Pınarcık, “57 yıldır bu mesleği yapıyorum. Eskiden odamıza 70’in üzerinde saat tamircisi üyemiz vardı. Şimdi bu sayı 47’lere düştü. Artık çırak da yetişmediği için önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da azalacak.” dedi.

TAMİRCİLİK VASFI KAYBOLDU

 Lütfi Pınarcık, saatte tamircilik vasfının kaybolduğunu vurgulayarak, eskiden otomatik ve mekanik saatlerin tamirinin ustalık gerektirdiği için ustaların yetiştiğini ancak şimdi ustaların yetişmediğine dikkat çekti. Pınarcık, “Şimdi pilli saatler çıktı ve ustalığı öldürdü. Günümüzde elektronik saatler çıktıktan sonra kurnalı saatlere ilgi kalmadı. Tamir işi kalmadı şimdi sadece pil değişimi yapar olduk. İşportacıda artık pili takıyor. Benim yetkim yok onlara takma diyemiyorum.” şeklinde konuştu.

img_7892.jpg
UCUZ ÜRÜNLER SAĞLIĞA OLUMSUZ YANSIYOR

Saat sektörünün en büyük sıkıntısının piyasadaki Çin malı ucuz saatler olduğunu vurgulayan Pınarcık, devletin bu konuda sıkı denetimler olması gerektiğini ifade etti. Pınarcık, Türkiye’ye ucuz Çin malı ürünlerin sokulmaması gerektiğini belirterek, ülkeye girmeden denetimden geçmesi gerektiğini söyledi. Pınarcık, “Bu saatler hem insan sağlığını tehlikeye atıyor hem de esnafı zor duruma düşürüyor. Demir görünen kordon bileğe kusuyor aslında. Alttan bir madde çıkıyor buda sağlığa zarar veriyor. Çin bize bunu hayrına mı gönderiyor nikel var ve kanserojen madde içeriyor. İthalatçı toptancıların daha fazla kar etmesi için kalitesiz mal getirmesi bizim vatandaşımıza zarar olarak geri dönüyor. İthalatçı az maliyetli ama karı çok olan ürünleri tercih edince sorunlar ortaya çıkıyor.” dedi.

ARTIK HERKES SAATÇİ

Günümüzde herkesin her yerde saat sattığını ve saatçilik mesleğinin git gide azalarak herkesin saatçi olduğuna dikkat çeken Başkan Pınarcık, piyasadaki saatlerin çoğunun Çin malı ucuz saatler olduğunun altını çizdi. Fiyatından dolayı herkesin Çin malı saatleri aldığını bozulduğunda ise atıp yenisini aldıklarını dile getiren Pınarcık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Seyyar satıcılar arttı ve belediye de çok fazla ilgilenmiyor bunlarla. Vatandaşı korumak için mi bilmiyorum ama vergi dairesi bunu takip etse bu işler düzelir. Önü biraz kısılmalı. Ekmek parası kazanıyorlar diye düşünüyorlar ama bizde ekmek parası peşindeyiz vergimizi verip devlete karşı sorumluluğumuzu yerine getirerek. İyi bir saat 150 TL’den başlar. Bugün seyyar satıcıdan alınan saatler 10 lira bunların hafta da bir bozulduğunu düşünürsek ayda 40 lira senede 480 lira yapar ve bu para ile en güzel en kaliteli saat alınabilir.”

SEYYAR SATICILARDA KONTROL SAĞLANMALI

Lütfi Pınarcık son olarak, seyyar satıcılarda kontrol sağlanmasının gerekliliğinden bahsederek, vatandaşların da bilinçli olması gerektiğini ifade etti. Vatandaşların iyi bir saatçiye gidip kaliteli saat alarak 2 sene kullanabileceğini belirten Pınarcık, eleman da yetişmediğini dile getirdi. Pınarcık, “Gençlerin ilgisi de az. Eskiden çocuk 13 yaşında gelirdi meslek öğrenirdi. Şimdi ortaokulu bitirip gelen ilk önce bana kaç para vereceksin diyor  Ağacın ilk önce tohumunu ekersin sonra filizlenir ve büyür. Çekirdekten usta yetişmiyor. Çocuğunu mesleğe verecek anneler babalar da haklı olarak bu mesleğin geleceği var mı diye soruyor. İlerde saat tamircisi kalmayacak ihtiyaç karşılanamayacak diyoruz ama ona da fabrikalar tamir işiyle uğraşmayın bozulduysa atın yeni makine verelim diyor. Halbuki sanatkar o makinayı bozar dağıtır 4-5 saatte kullanılabilecek hale getirir. Ama onlar istiyor ki tamir yapılmasın bozuldu mu at yeni makineyi tak.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.