1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü Masaya Yatırıldı
Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü Masaya Yatırıldı

Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü Masaya Yatırıldı

Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık Ve Mühendislik Fakültesi Lif Ve Polimer Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şule Altun, Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü Hakkında Bilgi Verdi.

A+A-

Bursa’nın Gemlik ilçesinde tekstil atıklarının geri dönüşümü tartışıldı.
Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Lif ve Polimer Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şule Altun, tekstil atıklarının geri dönüşümü hakkında bilgi verdi. Toplantıya Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanı Nalan Fidan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Şube Müdürü Yeşim Dedeoğlu ile Çevre Sağlık Komisyonu üyeleri katıldı. Prof. Dr. Şule Altun, “Hayatımızın hemen her alanında tekstil ürünlerini kullanıyoruz. Önceleri sıcak ve soğuktan korunma ve örtünme maksadıyla kullanılan tekstil ürünleri, daha sonra moda gibi insan ruhuna hitap eden gayeler için kullanılmıştır. Günümüzde tekstil ürünleri, bebek bezinden kefene, sabah kullandığımız diş fırçasındaki naylon elyafından hastanelerdeki ürünlere kadar hemen hemen her yerde kullanılmaktadır” dedi.
Geri dönüşüm konusunda da çarpıcı bilgiler veren Altun, “Türkiye’ de tekstil sanayii bütün sanayi dalları arasında hem üretim, hem de ihracat bakımından en ön sıralarda geliyor. Atıkların geri dönüşümü sayesinde tabiî kaynaklarımız korumuş, enerji tasarrufu sağlamış oluruz. Ülkemizde ve dünyadaki katı atıkların yönetiminin üç temel ilkesi vardır. Bunlar az atık üretilmesi, atıkların geri kazanılması ve atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesidir. Tabiî kaynakların sınırlı olduğu, tüketimin hızla artığı dünyamızda son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardan birisi de geri dönüşümdür. Kaynak israfını önlemenin yanında, hayat standartlarını yükseltme çabaları ve ortaya çıkan enerji krizi ile bu gerçeği gören gelişmiş ülkeler atıkların geri kazanılması ve tekrar kullanılması için çareler aramış ve geliştirmişlerdir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.