1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Temiz Toplum Temiz Siyaset
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Temiz Toplum Temiz Siyaset

A+A-

Son aylarda temiz toplum ve temiz siyaset anlayışı çerçevesinde hayat tarzı ve dini anlayışı ne olursa olsun bütün ülke vatandaşlarının, ülkelerinin değerini bir daha bilmesi, siyaset kurumuna ve demokrasiye bir daha inanması, hırsıza, arsıza, çalana çırpana da o derece karşı olması gereken bir süreçtir.
Küresel sermayenin ve siyaset yapıcıların uluslararası oyununu ne kadar kabul etmiyorsak, hırsızlığın ve yolsuzluğun da o kadar karşısında durmalıyız. İslam’ı ve İslam’da suçlara uygulanan caydırıcı cezaları canilik ve gericilik olarak gördükçe, benim hırsızım seninkini döver anlayışından kurtulmadıkça birbirimizle daha çok kavga edeceğiz.
17 ve 25 Aralık operasyonları hırsızlık kılıfı giydirilmiş küresel oyunların farkına varılmasına rağmen hala. ülkemiz üzerinde istediği gibi at koşturamayanların yeni bir ülke ve siyaset dizayn etme uğraşlarıdır ama planlar tutmamaktadır.
Son günlerde medya da kasetler bant yayınları vb. iletişim kirliliği yaşanmaktadır. Artık aile hayatına ilişkin mahremiyetlerinde gündeme gelmesi artık kaçınılmaz olacak Ama burada önemli olan ortamı fazla gerilmemesi gerekir. Zaten seçim öncesi herkesin sinir dozu had safhada bu dozun düşürülmesi gerekir. Başbakan konuşmalarında muhalefet partilerinden çok “paralel yapı”yı hedef alıyor ve paralel yapıya en güzel cevabı sandıkta seçmen verecek diyor. O zaman bırakalım da 30 Mart ta seçmen cevabını versin.
Başbakan tüm siyasi hayatı boyunca kontrollü gerginlik politikasını çok iyi götürdü,
Ama artık bir yere kadar cemaat hükümet gerginliğinde fazla sürdürülmesi/ sürdürül mek istenmesi bir siyasetçi için tek alternatif yol olmamalıdır. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan halk artık gerginlik istemiyor, insanımız çok çekti yoruldu artık. Yeni söylemler ve projelerin anlatılma zamanı…
Dolayısıyla sayın başbakanımızın daha makul, gerilimleri sakinleştiren bir yol izlemesi olumlu görülmektedir. Tabii ki ortada bir iftira varsa hiç kimse buna tahammül edemez ama siyaset bilimi açısından ülkeyi uzun zamandır meşgul eden gündemlerden çıkarak normale döndürülmesini bekliyoruz.
Devletin en tepesine tırmanmış, en mahrem yerlerine sızmış bir çete varsa derhal haklarında soruşturma başlatılmalı ve yargıya teslim edilmeli ve bütün bunlar hukuk çerçevesinde yapılmalıdır. Hukuka havale edilmelidir. Yargının sorunlu olması adaletin geciktirileceği anlamına gelmez. Somut delillerle haklarında dava açıldığı takdirde paralel yapının gardı düşecek, tabanıyla arasındaki mesafe iyice açılacaktır. Bu aynı zamanda “varsa bir suçumuz çıkar ortaya” restine de güzel bir karşılık olacaktır.
Sonuç olarak cemaate karşı Ak Parti’ye bu aşamadan sonra yapması gereken şey gerginlik değil, devlet idareciliğinin soğukkanlılığıdır. Olumlu gelişmelerle on iki yıldır hükümet eden bir partiye yakışan budur, bu soğukkanlılığa cemaatin samimi tabanı da dahil herkesin ihtiyacı var. “Ülke kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız” diyen bir lider herkesin kazanacağı bu yola er geç girecektir. Bu yönde söylemler ve politikalar daha olumlu olacaktır.
 
Bu yazı toplam 258 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.