1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Temizel: Din ve vefa arasında doğrudan bir ilişki vardır
Temizel: Din ve vefa arasında doğrudan bir ilişki vardır

Temizel: Din ve vefa arasında doğrudan bir ilişki vardır

Hz. Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen Gönlümüzdeki Mevlana Söyleşileri “Hz. Mevlana ve Vefa” temasıyla gerçekleştirildi

A+A-

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel,  “Bu söyleşinin bugünkü konu başlığı Mesnevi, Mevlana ve Vefa’dır.  Zira Mevlana’nın yüzyılları aydınlatan ve aydınlatmaya devam eden en önemli eseri Mesnevi manevisidir” diye konuştu.

Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Bu sene 746. Vuslat Yıldönümünü kutluyoruz.7 Aralık itibariyle programlar başladı, üniversitemiz de yapılan organizasyonlara önemli katkılar vermektedir.  Bu konuşma bu sene ‘vefa’ temalı olacak. Çünkü vefa önemli bir duygu ve önemli bir davranış biçimidir. Hz. Mevlana kendisini Peygamber Efendimizin yolunun hizmetkârı olarak tanımlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Konya’nın; Hz. Mevlana dostları ve barışın sembolik bir merkez olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, “Konya hem Türkiye hem de dünya için böyledir.

Vefa kelimesinin önemli bir özelliği din ve borç kökündendir. Hükümlülükleri yerine getirmede vefadır. Din ve vefa arasında doğrudan bir ilişki vardır. İki vefa vardır; yaratılan insan kendisini yaratana karşı görevlerini yapması bir diğeri ise insanın, insan özelliğini kaybetmeden yaşıyor olması insan için en büyük vefadır. Aslında tasavvuf insanın kendi özünü koruma gayretidir. Allah’ı çok iyi bilen gönül insanları, âlimler tarih içinde yer almıştır. Bunlardan bir tanesi de Mevlana Celaleddin Rumi’dir. Bugün onun yaşadığı topraklardayız. Ne güzel ki 746. Yıl sonra bir üniversitenin salonunda toplanılıp vefa gösterilip anılıyor” diye konuştu.

 Mevlana’yı anlamak için yaşadığı dönemin incelenmesi gerektiğini dile getiren Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç, “Mevlana’yı anlamak için Mesnevi’yi okumak gerekir. İlim adamlarının kabiliyetlerinden birinin okumak olduğunu düşünüyorum. Yani Mesnevi’yi tamamen okumadan, anlamadan, konuşmak dolduruşa gelmektir. Mevlana’ya vefa göstermemiz için hümanistlerin yani insan tanrıcılarının ve turizmcilerin elinden kurtarmamız gerekir. Bugün Hz. Mevlana’nın Ahi Evran’ın anlayışının hak olduğunu nerelerden öğreneceğiz? Tabii ki enstitülerden öğreneceğiz. Soyutu düşünmek çok zordur. Ancak iman etmek şirkten kurtulmak demektir” ifadelerini kullandı. Şengül GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.