1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG gitsin, ama!
TEOG gitsin, ama!

TEOG gitsin, ama!

TEOG'un akıbeti son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Eğitim Bir-Sen ilkokullarda sınavların kaldırılması gerektiğini belirtirken, Türk Eğitim-Sen ise, gençlerin geleceğine zarar verilecek adımların atılmaması vurgusu yaptı.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG’u yanlış buluyorum, kaldırılması gerekir söylemlerinden sonra hem öğrencilerde, hem velilerde hem de eğitim sendikalarının kafasında soru işaretleri bıraktı. TEOG’un kaldırılmasından yana olan da var, kaldırılmasının gençler üzerinde olumsuz etki bırakacağını ve eğitimcilerle istişare edilmeden plansız bir şekilde kaldırılmaması gerektiğini savunanda var. Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, ilkokullarda sınav sisteminin olmaması gerektiğini ve TEOG’un kaldırılmasının doğru bir tercih olacağını vurguladı. Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, sistem değişikliğine gidilmeden önce üniversite, stk’lar ve öğretmenler ile istişare yapılması gerektiğini bildirdi.

img_1766.jpg
DAHA KÖTÜ BİR SİSTEM GELMESİN

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, TEOG’un kaldırılmasından sonra daha beter bir sistemin getirilmemesi için yetkilileri uyardı. Öğretmen yetiştirmedeki sıkıntılar yüzünden eğitim sisteminin de sorunlu hale geldiğini kaydeden Başkan Karlıer, “Öğretmen yetiştirmedeki sıkıntılarımız, eğitim sisteminin de kötü olmasına neden oluyor. TEOG’un kaldırılması olumlu bir adım ancak bu sistemden daha beter bir sistem gelebilir. Bu yüzden yetkilileri uyarmak istiyorum” ifadelerini kullandı. TEOG’un kaldırılması için daha önceden çalışma başlattıklarını hatırlatan Başkan Karlıer, çocuklara yarış atı muamelesi yapmakla bir yere varılamayacağının altını çizdi. İlkokullarda sınav sisteminin olmaması gerektiğini savunduğunu vurgulayan Başkan Karlıer, performansa dayalı bir sistemin daha faydalı olacağını ve öğrencinin yeteneğine göre yönlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

ÇALIŞKAN-TEMBEL AYRIMI YAPILMAMALI

TEOG’un kaldırılmasının ardından okullarda çalışkan ve tembellerin bir arada okuması gerektiğini söyleyen Başkan Karlıer, çocuklar arasında sınıf ayrımının olmaması gerektiğini savundu. Sistemin değişmesini olumlu bir adım olduğunu açıklayan Karlıer, şunları söyledi: “Bu sistemin değişmesinde büyük faydalar olacağını söylüyorum. Her okul kendi sınavını yapar söyleminden bazı okullara yığılma olacağını anlayabiliyoruz. Her okul bir yöntem seçerek, öğrencileri sınava tabi tutarak alabilir. TEOG sınavı yerine küçükte bir sınav yapılarak akademik başarısı yüksek olan öğrencilerimizi de seçmemiz gerekiyor. İlkokullarda öğretmenler öğrencileri hakkında özlük dosyasını doldurmalıdır. Çocuğun özlük dosyasında matematik yeteneği fazladır, el becerisi güzeldir, sosyal becerisi daha iyi gibi öğretmeni izlenimlerini yazmalıdır. İlkokul sonuna gelindiğinde bu yazılanlardan yönlendirilme yapılmalıdır. Hangi çocuğun yeteneği nereye uygunsa o yönde okula gönderilmelidir.”

BOŞTA KALACAK ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Türk Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Sen) 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata ise 3 yılda bir değişen sınav sistemlerini eleştirerek, öğrencilerin geleceğiyle oynanması gerektiğini vurguladı. TEOG sınavının kaldırılmasıyla ilgili yapılan açıklamadan sonra şüphe içinde kaldıklarını dile getiren Başkan Ata, Fen Lisesi ve Anadolu Lisesine giremeyen öğrenci Meslek liselerine veya imam hatip liselerine mi yönlendirilmek isteniyor? sorusunun akıllara geldiğini söyledi. Türkiye’de okul ve kontenjan sayısının belli olduğunu ifade eden Başkan Ata, boşta kalacak öğrencilerin nereye ve nasıl gönderileceğiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışması gerektiğini savundu.

OKULLAR ARASINDA EŞİTSİZLİK VAR

Okullar arasındaki eşitsizlik, dengesizlik ve her okulun sınav yapacak olması, sınav güvenliğiyle ilgili şüpheler doğuracaktır ifadelerini kullanan Başkan Ata, “Kamu personeli Seçme Sınavı sorularının soruları çalınıyorken, her okulun sınav yapacak olması son derece yanlış ve uygulanması zor bir karar olacaktır. Okullarımız arasındaki başarı, eğitim, öğretmen, yönetim kalitesi, okulun fiziki imkanlarına göre öğrencilerin tercih edeceği iyi okullara bir yığılma olacak. Sınavı kazanamayan öğrenci ne yapacak? Bunun birilerinin cevaplaması gerekiyor. Milli eğitim bakanlığı, üniversitelerle, sivil toplum kuruluşları ve öğretmenlerle bu konuyla ilgili bir çalışma ve planlama yapılmadan uygulanmaya çalışılması çok tehlikeli bir işlemdir” dedi.

img_1754.jpg
GENÇLERİN GELECEĞİYLE OYNAMAYIN

Yeni eğitim öğretim yılıyla öğrencilerin ve ailelerin TEOG için hazırlandığını ve bu söylemlerden sonra çocukların kafa karışıklığı içine girdiğini bildiren Başkan Ata, “Gençlerimizin geleceği, moral motivasyonu ve hayalleriyle oynuyoruz. Sistemi bozacak şekilde talihsiz bir açıklama olarak değerlendirmek mümkün. Sınavların kalitesini, öğrenci ve eğitim kalitesini arttırılmasına yönelik çalışmalar olursa biz sonuna kadar destek veririz. Bunların bir planlaması ve çalışması yapılmadan öğrencinin geleceğiyle oynamak mantıklı değil. Son 15 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değişti. Öğrenci mezun olduğu okula göre 1 yıl sonra kendisiyle ilgili kararların ne olacağını kestiremediği için, gerekse sınav sistemiyle ilgili değişiklik gerekse okulların öğrenci alımıyla ilgili değişiklik öğrencileri mağdur ediyor” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.