1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. TEOG OUT, LGS İN(!)
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

TEOG OUT, LGS İN(!)

A+A-

16 günlük yarıyıl tatilinin ardından 18 milyon öğrenci için bugün ders zili çaldı. Bütün öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için hayırlı verimli bir eğitim dönemi olmasını dilerim.
Tatilin ardından bugün ders başı yapan öğrencilerimiz, okul temposuna uyum sağlamakta güçlük yaşayabilirler. Bu nedenle anne babalar çocukları yeni duruma hazırlamalı ve destek olmalıdır. Özellikle tatilde geç uyuyan ve geç kalkan çocuklar ilk günlerde biraz zorluk yaşayacaklardır. Diğer bir konu da tatilin nasıl değerlendirildiğidir. Özellikle 8. Sınıflar belli ölçüde ders çalışmaya devam ettiler. Bunda şüphesiz yeni sınav sisteminin, Liseye Geçiş Sınavı’nın da (LGS) etkisi vardır. 
Yeni sınav sistemi bu dönem her ailede epey bir süre gündemde kendine yer bulacağa benziyor. Haber sitelerinde MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin’in yeni sınav sistemine ilişkin açıklamasını okudum.  Sayın Çetin, kısaca bilgiler verdiği yeni sistem hakkında önemli konularda kamuoyunu aydınlatmış oldu.
Veli tercihine bağlı kayıt sistemi adı da verilen yeni sistemle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini seçebilecek. Nitelikli olduğu söylenen okullara girmek isteyen öğrenciler ise “isteğe bağlı olarak” merkezi sınava girecektir. Bu model aslında sınavsız geçişin bir önceki şekli olarak değerlendirilebilir. Fakat yine de nitelikli olduğu açıklanacak okullara girmek için beklenen sayının üstünde öğrenci/aile sınava girmek isteyecektir.
Kısaca açıklanan bilgileri özetlemek istiyorum; 2 Haziran’da yapılacak liseye geçiş sınavı sorularının çok zor olacağını söyleyen Çetin, “Çünkü en üst gruptan yüzde 10 öğrenciyi seçeceğiz. Sınav öğrencilerin yüzde 50’sine, 60’ına hiç hitap etmeyecek. Ezber bilgi değil, analitik düşünme bekliyoruz” dedi. Bu soruların seçici olacağına işaret ediyor. Sınav 40 sayısal, 50 sözel olmak üzere 90 sorudan oluşacak ve 2 oturumda yapılacak. Sınav Puanlarının 500 üzerinden açıklanması planlanırken, sınavdan tek puan çıkacak ve öğrenciler bu puan türüyle liselere yerleştirileceklerdir. Önümüzdeki Mart ortasında kılavuzun açıklanması ile birçok konu daha da netleşmiş olacaktır.
Soruların gerçek yaşama ilişkin bilgileri ölçecek şekilde oluşturulacağını söyleyen Çetin, “Bilginin ezberlenmesini istemiyoruz, analitik düşünme bekliyoruz” demiş. Bu uygulanabilirse bence de çok olumlu olur. Ezber yapan fakat muhakeme ve analitik düşünme becerisinden yoksun çocukların başarılı olduğu değil de ezber yerine analitik düşünen, sorgulayan, problem çözme becerileri gelişmiş çocukların başarılı olması daha amacına uygun olacaktır. Analitik zekâ, Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlüğünde; sebep sonuç ilişkisini etkin bir biçimde kurabilen, kavrama ve algı seviyesi yüksek olan zekâ olarak açıklanmıştır. Sınavlarda analitik düşünme beklendiğini söyleyen Çetin, aslında soru tiplerinde farklılıklar olacağına da işaret etmiş oldu. Analitik düşünmeyi biraz araştırınca ezber kuru bilgi yerine, bir problemi veya konuyu tümden gelim yöntemi ile alt konulara ayırıp, her bilgiyi ayrıca değerlendirebilme yeteneği olarak ifade ediliyor. Analitik düşünme kısaca; konuların küçük parçalara ayrılıp bilginin sorgulanması ve parçalardan yola çıkarak bütünü çözümlemek/geliştirmektir. Analitik düşünme yeteneği olan kişiler, karmaşık yapılar karşısında pratik çözümler üretebilirler.
Sınava girecek aday öğrencilerimiz için sistemin tanınması çok önemlidir. Bunun yanında sınava girecek öğrencilerin analitik düşünme becerisi konusunda kendilerini geliştirmeleri de yararlı olacaktır. Önümüzdeki ay açıklanması beklenen kılavuza kadar hoşça kalın.

Bu yazı toplam 941 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.