1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. TEOG Tercihi Nasıl Yapılır?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

TEOG Tercihi Nasıl Yapılır?

A+A-

Birçok uzmanın okul tercihlerinin çok önemli olduğu konusunda uzlaştıkları fakat doğru bir tercihin nasıl yapılacağı konusunda yuvarlak ifadelerle geçiştirdiği yeni bir tercih dönemine daha girmiş bulunuyoruz.

Tercihler, ortaokulu bitiren her öğrencinin 6, 7 ve 8. Sınıf yıl sonu notları ile 8. Sınıfta girmiş oldukları ortak sınavlardan aldığı puanların hesaplanmasıyla oluşmuş olan Yerleştirme Puanları (YEP) ile yapılmaktadır. Tercihlere yerleştirme işlemlerinde YEP kullanılırken, tercih sıralaması oluşturulmasında ise öğrencinin yüzdelik dilimi ile tercih edilecek okulların bir önceki yıl almış olduğu öğrencinin yüzdelik dilimleri ile yapılması tavsiye edilmektedir.

Tercih işlemleri, öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacaktır. Özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.

Bu tanımlar ve açıklamalar size anlaşılmaz ve karışık gelmiş olabilir ya da yeterince kafa yormaya vaktiniz yoksa hemen en yakınınızdaki bir ortaokula ya da bir Rehberlik Araştırma Merkezine müracaat ediniz. Tercih komisyonlarında görev yapan meslektaşlarım size ve çocuğunuza tercih danışmanlığı hizmeti vererek doğru bir yönlendirme yapacaklardır. Bu konuda uzman ve yetkin kişiler haricinde sağdan, soldan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek telafisi güç sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle doğru kişilerden doğru bilgilerle yardım almak doğru sonuçlara ulaştıracaktır.

Tercih işlemleri yaparken dikkat edilecek hususlara bakarsak şunlar yazılabilir.

  1. Çocuğunuzun ilgi ve yetenekleri tanıyıp anlamaya çalışarak ya da öğretmenleri ve alınmışsa bir uzman yardımında göz önüne alınmalıdır.
  2. Bireysel farklılıklar da bu tercih işlemlerinde önemlidir. Bir başkasının mutlu ve başarılı olduğu bir okulda sizin çocuğunuz mutlu ve başarılı olamayabilir.
  3. Okula ulaşımın uzak ve yakınlığı da çok önemlidir. Okula nasıl gidip geleceği de bu süreçte önemlidir. Bazen marka okul takıntısı çocukların her gün saatlerce yolculuk yapıp yorulmalarına neden olmaktadır.
  4. Tercih edilen okul uzaksa barınma için öğrenci yurdu önemli bir konudur. Çocuğunuz anne babasına aşırı düşkün ve biraz bağımlılığı varsa yurt hayatına uyum sağlaması zorlaşmaktadır. Bu konuda da mutlaka net bilgilere sahip olarak çocukla değerlendirme yapılmalıdır.
  5. Herkes en iyi okulu arıyor ama öğrenci başarısında okul kadar öğrencinin bireysel çabası ve aile desteği de önemlidir.

https://eokul.meb.gov.tr/ internet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» ve «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonlarının seçenek olarak sunulmaktadır. «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretleyen öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacak, ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri bu kılavuzun 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir. 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

Tercih robotu olarak ise https://eokulyd.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV08008.ASPX adresine girerek tercih yapmak istediğiniz okul türü ve şehir bilgisini seçiniz. Sonrasında ise çocuğunuzun yüzdelik dilimini yazınız. Listele seçeneği ile o ildeki bütün okulları ve 2016 yılı yerleşme puanlarınızı görebilirsiniz. Sonrasında buradaki okulları inceleyerek 25 okulu tercih edip okul yönetimine onaylattıracaksınız. Selam ve dua ile.

 

Bu yazı toplam 983 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.