1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG’da Tercih Dönemi Sona Erdi
TEOG’da Tercih Dönemi Sona Erdi

TEOG’da Tercih Dönemi Sona Erdi

Özel Gençlik İlkokulu/ Ortaokulu Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen’i Mustafa Kılıç sona eren TEOG tercih dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu:

A+A-

“TEOG tercihleri 29 Temmuz’da sona erdi. Sıra, verilen emeklerin karşılığının alınmasına geldi. Tercih sonuçları 12 Ağustos’ta ilan edilecek. Üniversite aşamasında lise eğitimi büyük önem arz etmektedir. Güzel ve faydalı bir lise eğitimi üniversiteye giriş aşamasında öğrencilere çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Lisede edinilen düzenli ve verimli ders çalışma alışkanlığı öğrencilerin üniversite eğitimini daha kolay atlatmalarına yardımcı olmaktadır. Bu noktada öğrenciler için en uygun lise büyük önem arz etmektedir.
Tercih dönemlerinde Fen Liselerinden Açık Öğretim Liselerine kadar önlerinde birçok seçenek olan öğrenciler, çeşitli faktörleri analiz ederek tercihlerini yaptılar. Kimi öğrenciler kendileri için en uygun olduğunu düşündükleri Fen Liselerini kimi öğrenciler ise Meslek Liselerini tercih etti. 25 tane tercih hakkının olduğu bu süreçte bazı öğrencilere istedikleri okul gelmedi. Bazı öğrenciler ise Açık Öğretim Liselerine yerleştirildi. Bu noktada öğrencilerin ümitsizliğe kapılmadan nakil süreçlerini denemelerini öneriyorum. 3 farklı nakil süreci öğrencilerin düşünebileceği bir durum. Nakil süreçlerinin tarih aralıkları ise şöyle:

1. Nakil tercihleri 15-19 Ağustos arasında yapılacak.

2. Nakil tercihleri 22-26 Ağustos,

3. Nakil tercihleri ise 29 Ağustos-2 Eylül zaman dilimlerinde olacak.

Her bir nakil döneminde 3(üç) tercih hakkı bulunmaktadır. Tercihlerde boş kontenjan şartı aranmaksızın tercihler herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. Kayıt oldukları okuldan başka bir okula gitmek isteyen öğrencileri bu haklarını istedikleri nakil tercih döneminde değerlendirebilirler. Bu tercihler ise ilk tercihlerdeki gibi YEP üstünlüğüne ve okulun boş kontenjanına göre değerlendirilecektir. İstediği okul gelmeyen veya başka bir okula gitmek isteyen öğrencilere bu haklarını kullanmalarını öneriyorum.

Bu nakil süreçleri, özel lise düşünen öğrenciler için de geçerlidir. Gençlik Eğitim Kurumları’nın bir parçası olan Özel Enderun Liseleri bünyesinde, Fen Lisesi ve Anadolu Lisesini barındırmaktadır. Enderun Liseleri eğitimi; üniversiteye hazırlık, akademik başarı, psiko-sosyal gelişim ve ahlaki gelişim aşamalarını birlikte yürüterek sürdürmektedir. Enderun Liseleri Üniversite sınavlarına hazırlık için 2016-2017 eğitim öğretim yılını şimdiden açmış bulunmaktadır. Akademik başarıda hedefimiz öğrencilerimize üniversite sınavlarında yüksek puan aldırmaktan ziyade öğrenmeyi öğretmek ve öğrencilerimizin düzenli ve verimli ders çalışmalarını sağlamaktır. Bu durum sağlandığında başarı her zaman için kendiliğinden gelecektir. Nakil süreçlerini düşünen öğrenci ve velilerimiz için Enderun Liseleri’ni de tavsiye ediyoruz ve bu süreçte okulumuza ziyaretlerinizi bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.