1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. TEORİDE ÇOK GÜZEL GÖRÜNÜYORLAR LAKİN  UYGULAMAYA GELİNCE...
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

TEORİDE ÇOK GÜZEL GÖRÜNÜYORLAR LAKİN  UYGULAMAYA GELİNCE...

A+A-

Tarihe bakınca, günümüzdeki uygulamaları görünce tüm siyasi düşüncelerin, tüm dinlerin ve mezheplerin, ayrımsız bütün ideolojilerin, sosyal ve içtimai görüşleri, teoride,  çok güzel ve  pek hoştur. Lakin ne zamanki bu dinler, bu mezhepler, bu siyasi ideolojiler, devlet oluyorlar, gücü elde ediyorlar iş tamamen değişiyor. Devlet olmadan, gücü ele geçirmeden, ülkeyi bizzat yönetmeye başlamadan önce ;”adalet, eşitlik, merhamet, hak, hukuk, güzellik… Diyen;  çiçekler açacak, kuşlar ötecek, ceylanlar sekecek, mecnunlar leylasına, ferhatlar şirinlerine kavuşacak, bizim yönetimimizde suç olmayacak, hapishane mahkeme bile bulunmayacak çünkü  zulüm bitecek.  Bunun neticesinde de halk mutlu,  vatandaşlar  saadetli olacak:

‘Evvel zaman içinde

Kalbur samanlar ölmeyecek

Kubbelerde baki uğuldayacak

çeşmelerden Sinanlar akacak

Zaman görünmez bir mezarlık olmayacak  (A. İlhana saygılarımla  )

Ne güzel değil mi? İlk insandan bu güne dek tüm insanlık, böyle bir dünya kurmak, böyle bir devlet/yönetim kurup, böyle  ideal bir sistem oluşturmak istedi. Dinler, mezhepler bu amaç için doğdular. Komünizm, faşizm, liberalizm, laisizm, kapitalizm, sosyalizm… İnsanlığı bu erişilmez ufka vardırmak vaadiyle çıktılar ortaya. Pekiyi sonuç ne oldu???Tabi böyle bir şey olmadı ve de  olmayacak. Çünkü burası dünya, burası zulümler otağı, sıkıtılar yurdu

İlk Atamız Hz. Adem ve eşi ilk  Anamız Hz. Havva'nın hataları ile başlayan Dünya hayatı.Hata ile başlayan bir çıkış, Dünyada sonsuz saadetin olamayacağının belgesidir.   "..biz de dedik ki,” haydi ininiz ve o halde ininiz ki bir kısmınız, bir kısmınıza zulüm ve tecavüz edecek… Bakara 36” 

Bu dünyada yüzde yüz adalet, mutluluk ve saadet mümkün değildir.  İlk atamız ve Annemiz,  hata yaptılar ve cennetten çıkarıldılar. Dünyada ilk kıtali Bir peygamber oğlu olan Kabil yaptı. Ardından hayat böyle devam edip gitti. Yeryüzünün en büyük insanları örnek şahsiyetleri Allah’ın özel seçtiği Peygamber efendilerimizin her birinin,  ümmetleri ile veya kurdukları devlet içinde yaşayan vatandaşalar ile kurdukları münasebetlere bakınca yüzde yüz mutluluk ve saadetten  söz edilemez. Misal Hz Musa’nın ümmeti olan Yahudilerle ilişkileri, Hz İsa efendimizin çektikleri…   Peygamber efendimizin hayatını inceleyince ne görürüz? Yeryüzünde bu güne kadar yaşamış en ahlaklı en erdemli devlet ve toplum peygamberimizin kurduğu Medine İslam devleti ve onun sahabeleridir. Bakın bu erişilmez erdeme sahip sahabe efendilerimizin içinden Uhut savaşına katılmayan üç yüze yakın insan çıkmıştır.

Daha sonraki dönemlerde de birçok yanlışlıklar oldu. Bu gün İslam dünyası yüzlerce değişik mezhep meşrep ve görüşe ayrılmış durumda. Hristiyanlık ve Yahudilik ha keza. Budizm vb. de öyle.

Mutluluğu ve adaleti,  dinlerin dışında, akılda bilimde arayan ve bu nedenle Komünizm, faşizm, laisizm,  gibi ideolojilere umut bağlayanlar,  bu görüşler devlet olunca nasıl bir zulme ve adaletsizliğe dönüştüğünü apaçık görüp yaşadılar. Hayatı ve devleti bilime, akla, laikliğe dayandırarak, adil ve eşit bir toplum kurmak isteyenler,  komünizmin,  Faşizmin ve en laik devlet  Fransa’nın dünya savaşlarında döktükleri kana baksınlar. Mesela Fransa sadece Cezayir’de 5 milyon Müslüman öldürdü. Daha dün Libya’yı mahvedip gitti.

Hristiyanlık ve onun mezhepleri, Yahudilik ve türevleri,  tüm ideolojik görüşler ve tüm mezhepler… Kâğıt üzerinde, teoride çok güzel pek hoş vaatler veriyorlar. Ne zamanki devlet olup gücü elde ediyorlar iş değişiyor. Güç,  kâğıt üzerinde durduğu gibi durmuyor vesselam.  Bir farkla ki günümüze kadar yaşamış devletler içinde Medine İslam devleti, İmp.luklar içinde Osmanlı İmpluğu en iyi, en üstün  olanlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.