1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tepkisizlik Ve Duyarsızlık
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tepkisizlik Ve Duyarsızlık

A+A-

Ben bu insanları anlayamıyorum.
Öylesine duyarsız, öylesine tepkisiz olduk ki, şaşıyorum.
Haaa,şunu da belirteyim, bazen de gerekli olan yerde tepkimizi göstermez iken, gereksiz yerlerde duyarlı oluyor, tepkimizi göstermiyoruz.
Nedenini bir türlü anlamıyorum.
Dünyamız yaşlı,
Doğa bazı şeylere öyle tepki gösteriyor ki, bundan bizler ders çıkarmamız, ibret almamız lazım.
Ama nerede?
Konya’mız da tarihi bir Alaeddin tepesi var.
Belediyemiz yetkilileri sağ olsun, önce görevi gereği, sonra da tarihe ve insanlara olan sevgi ve saygısından burasını restore etti, çiçek bahçesine döndürdü. Her taraf gerçekten çok güzel. İnanıyorum ki, 2. Kılıçaslan köşkü ve çevresi de tamamlanırsa Alaaddin tepesinin güzelliği, tarihi misyonu da bir kat daha artacaktır.
Şöyle zaman zaman bakıyorum da şehrin göbeğinde bir dinlenme mekânı olan, bir mesire yeri olan yerlerden birisi Alaeddin Tepesi sabahın erken saatlerinden, gecenin geç vakitlerine kadar her kesimden, her yaştan insanların oturup, dinlendiği piknik yaptığı bir alan halinde.
Konya’mıza gelen yerli ve yabancı turistlerinde uğrak noktası olan Alâeddin çok beğenilmektedir. İsteyen insanlar kendi imkânları ile oturup, yanlarında geçtirdikleri yiyecek ve içecekleri tüketiyorlar, isteyen insanlar ise otantik biçimde düzenlenmiş çay bahçelerinde oturup, eş ve dostlarıyla içeceklerini yudumlarken, hoş sohbet ediyorlar. Çok sayıda çiçek çeşidi, yemyeşil çimenler ve sıcak yaz günlerinde oksijeni de bol bir mekan.
Yukarıda belirttiğim gibi büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü gerçekten burayı çok güzel hale getirdi ve insanların hizmetine sundu.
Belediyenin insanlardan istediği buranın temiz tutulması ve kabuklu yemiş tüketilmemesidir. Eğer kabuklu yemiş tüketiyorsanız bunu bir poşet veya torbaya toplayın çöp kutularına atmak olmalıdır.
Ancak bazı kimseleri görüyorum buna hiç riayet etmiyorlar. Yedikleri, içtikleri şeyleri, gazete parçalarını, pet şişelerini oracıkta bırakıp gidiyorlar. Bunlara bizlerin, duyarlı kişilerin uyarmaları gerekmez mi? Nemelazımcılık ile burası iki günde çöplüğe döner. Belediye de buraları temizleyemez. Bazı orman kenarlarında görürsünüz.
“ Ormanı bekçi değil, sevgi korur”
Buraları da bizler, buranın asıl sahipleri olan halk korumalıdır. Geçtiğimiz günlerde Hatay’dan gelen bir dostumu buraya çıkartıp iki bardak çay içtik. İnanın buraya hayran kaldılar. Antakya’da da böyle yerler var ama, burası bir başka güzel ve rahat” dediler ve eklediler. Yalnız siz buranın kıymetini bilmiyorsunuz. Böyle çimenlerin üzerine sere serpe oturan, piknik yapan insanlar buranın değerini bilip, korumalıdırlar. Bizim belediye bu tür yerleri kirletenleri af etmez ve hemen cezayı yapıştırır” dedi.
Yine geçtiğimiz günlerde birkaç bayan ve çocukları ile oturdukları yerde bazı çöpleri bırakıp kalkıyorlardı. Bende oradan geçerken uyardım. Anlayışla karşıladılar ve mahcup oldular ve dönüp çöpleri toplayıp, çök kutusuna attılar ama, bana da “Beyefendi, aslında buralar biz geldiğimizde böyle idi” demekten kalmadılar.
Yukarıdaki olay bir örnektir. İnanın gidin birçok piknik ve mesire yerlerinde aynı tablo ile karşılaşıyoruz ve daha sonra gittiğimizde de “burası çok pis” diye dert yanıyoruz.
Her şeyi belediyeden, devletten beklemekle bu iş olmuyor. Önce biz sahip çıkmalıyız.

Bu yazı toplam 201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.