1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Terbiyenin Hazırlanışı!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Terbiyenin Hazırlanışı!

A+A-

Her güzel eser ve ürünün bir hazırlık ve emek süreci vardır. Emek varsa sevgi vardır, sevgi varsa hoşgörü vardır. Her güzel olan iyidir, çünkü harcanan bir alın teri ve emek vardır.
Birçok meslek dalında üretilen her ürünün hazırlanışında kendi üretim ve imalat ilke ve kuralları bellidir. Öğretmenlik, doktorluk ya da oto tamirciliği gibi meslek dallarında çalışırken belli kurallara riayet etmeniz gerekmektedir. Öğretmenin sabırlı olması, oto tamircisinin üstünün kirlenmesi ya da doktorun dikkatli olması gibi belli meziyetlerin önemi mesleklere göre farklılık gösterebilir.
Kulağıma gelen itirazlara da bir cevap olsun diye belirteyim, çocuklarımız bir meta ya da ürün değil, bizden bir can olup özeldirler. Bu nedenle belli standart kalıplara sığamayacak kadar farklı, özel ve çok değerli varlıklardır. Fakat konunun öneminin daha somut anlaşılması açısından yukarıdaki örnek üzerinden açıklama zorunluluğu da olduğu için bazen misaller getiriyoruz.
Çocuklarımızdaki tutum ve davranışlar da bir sebep değil bir sonuçtur. Elbette kendi doğuştan gelen kişisel özellikleri olabileceği gibi, ebeveyn tutum ve davranışlarının da neticesi çocuklarında ortaya çıkmaktadır. Çocuklar gelişme ve büyüme çağında oldukları için davranışların sorumluluğu kısmen onlarındır, kısmen de ebeveynlerindedir. Her hata ve davranışında çocuklara fatura çıkarmak çözüm olmamaktadır. Hata ve davranışları olduğunda değil de, her zaman ilgi gösterip destek olmak gerekmektedir.
Toplum olarak, genelde kriz odaklı ebeveynlik rolüne alıştığımız için, sorun olduğunda ilgilenir, çözüm bulmaya çalışır ya da disiplin etmeye çalışırız. Kriz odaklı bir ebeveyn rolünden ziyade her zaman, sorun veya kriz olmadığında da çocuklarla zaman geçirmenin onları terbiye edici önemli katkısı olmaktadır. Onlarla zaman geçirirken verimli, öğretici ve yönlendirici faaliyetlere önem vermek gerekir. Spor, kurs, oyun ve piknik gibi ortak yaşantılarımızın olması, aradaki iletişimin bu yaşantılarla desteklenmesi ve güçlendirilmesine faydalı olacaktır.
Ebeveyn olunduğu zaman, yetişkinlerin bunun sorumluluğunu kabullenmiş oldukları düşünülür. Bir annenin çocuk için görevleri bellidir ve toplumsal normlar bunu yapmasını bekler. Çünkü, anneliğe bir rol, görev atfedilmiştir ve anneden bunu yapması beklenir. Aynı şekilde babanın da, ebeveynlik noktasındaki rolünü yerine getirmesi beklenir. Bizim toplumumuzda daha çok anneye sorumluluk yüklenmiş gibi düşünülmekle beraber, çocuklar açısından, babaların da artık daha fazla sorumluluk alıp çocuk yetiştirmede etkin olması önemli bir ihtiyaç olmaktadır.
Bununla birlikte, çocukları terbiye sürecinde bir çok kaynak ve farklı süreçten yararlanırız ve onların bir kimlik kazanmalarında katkıda bulunabiliriz. İnandığımız değerlerden kişilik özelliklerine kadar bir çok konuda etkili olup yönlendirebiliriz. Bunu yemek tarifine benzetmekle beraber, bir tariften daha fazlasına da ihtiyaç vardır. Çünkü, yemekte, malzemelerden yeteri kadar katıp, uygun ortamda pişirip hazırladığınız zaman ortaya bir ürün çıkar ve bu sizin eseriniz olur.
Çocuklarda bu süreç böyle kesin ve planlandığı gibi gitmez, çünkü çocuk kendisi gelişen ve büyüyen bir bireydir ve her zaman ebeveynlerin yönlendirmelerine açık değildir. Başka daha cazip etkiler vardır, onu sürekli eğlendiren televizyon, oyuncaklar, arkadaşlar, internet ve popüler kültür daha fazla ilgi çekici olmaktadır. Çünkü sınırlayan, bir disipline uyum sağlanması konusunda kararlı olan ebeveynin karşısında daha fazla farklı müttefikler vardır ve çocuklar onları daha fazla dinlemeye eğilimli olmaktadır.
Bu nedenle ebeveynler, sürekli ilgi ve desteği esirgemeden, kendini geliştirmeli, çocukların fiziksel ihtiyaçları kadar psikolojik ihtiyaçlarını da karşılamaya dönük çözüm arayışlarında olmalıdır. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 202 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.