1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Terbiyenin Önemi
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Terbiyenin Önemi

A+A-

Çocuklarda tutum ve davranışların kazanılması ve gerçekleşmesinde anne-baba ve diğer büyüklerin yaklaşımları yönlendirici ve etkili olmaktadır. Anne baba yaklaşımı, olumlu veya olumsuz olsun, çocukları etkilemekte ve onlarda çeşitli davranışlara neden olmaktadır.
Çocukların yaptıkları davranışları destekleyip pekiştirmek bu davranışları tekrar etme olasılığını artırmaktadır. Çünkü çevreden alınan geri bildirimler, davranışın beğenildiği ya da beğenilmediğine ilişkin bir algı oluşturmaktadır. Çocuk istediği zaman ya da ilgi ve dikkat çekmek vb. nedenlerle aynı davranışı gerçekleştirmek için harekete geçer.
Esasında birçok anne-baba, ebeveynlerin çocukları üzerinde önemli etkileri olduğunu bilir ve yaramazlık yapan bir çocuk gördüğünde ‘’aile terbiyesi’’ eksik diyerek bunun önemini vurgulamaktadır. Önemli olan nokta ise, neyin iyi, neyin kötü bir etkisi olacağı konusunda insanların farklı tutum, düşünce ve bilgilere sahip olmalarıdır. Çünkü birisine göre iyi olan, ödüllendirilmesi gereken davranış, diğer birine göre cezalandırılması gereken bir davranış olabilmektedir. Bazı Aileler, sakin ve uyumlu olmayı onaylarken, bazıları da çekingenlik olarak görüp daha girişken olması için çocuğu zorlamaktadırlar.
Elbette farklılıklar olması çok doğal olmakla beraber, temel bazı tutum ve davranışlarda ortalama bir tavır takınıp, çocuğun uyarılması, yaptığı davranışın doğru olmadığı hatırlatılmalıdır. Örneğin, küfür veya kötü bir kelime öğrenmiş bir çocuğun bu davranışı onaylanır ve kabul edilirse çocuk bunu her zaman tekrar edecek ve gereken ilgi alakayı görmek için bu tür davranışlar gerçekleştirmeye çalışacaktır. Bu durum da, büyüme çağında, sosyal kabul görüp sosyalleşmesinde sorunlara yol açabilecektir. Küfür, kötü bir kelimedir, 5 yaşındaki çocukta da, 50 yaşındaki adamda da hoş olmayan bir davranıştır.
Ya da bir başkasına el veya ayakla vurması anne babanın çok hoşuna gidebilir. Kendilerine her vurduğunda gülerek, birbirlerine anlatarak bunu onaylamaktadırlar. Fakat bu bir başkasının hoşuna gitmeyebilir, gitmez de, bu nedenle çocuklarımızı ömür boyu sadece kendimizle bir arada yaşayacak, kimseyi görmeyecek gibi yetiştirmeyelim. Çünkü gün gelecek, başkaları ile oyun oynayacak, diğer akraba veya komşu büyükleriyle zaman geçirecek, bu nedenle her daim şiddetten, argo ve küfürden uzak çocuklar yetiştirmeye çalışalım.
İnsanlar, kaba davranan, argo konuşan, nezaketli olmayan kişilere karşı mesafe koymaya çalışırlar, bu durum çocuklarda da böyledir. Çocuklar da, kaba davranan ve konuşan çocuklarla arkadaşlık etmek istemeyeceklerdir. Bu çocukların arkadaş edinme ve kabul görmeleri zorlaşacağı için yalnızlığa itilmeleri ve daha çok sorunlarla karşılaşmaları da muhtemeldir. Küçük yaşlarda hoşumuza giden, onayladığımız olumsuz davranışlar, büyüdükleri zaman hiç sempatik gelmeyeceği gibi, kontrol etmesi ve değiştirilmesi de zor olacağı için, anne babaların daha fazla sorunlarla karşılaşmalarına neden olacaktır.
Çocuklarımızı yetiştirirken ilgi sevginin ötesinde, tutarlı, sürekli ve sağlıklı iletişim kurmalı, gerçekten rahatsızlık veren davranışlara karşı ‘’Ben dili’’ kullanarak çocuklar terbiye edilmelidir. Sağlıcakla Kalın.
 

Bu yazı toplam 172 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum