1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Terör İle Yaşamak
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör İle Yaşamak

A+A-

Yine büyük sözler, Yine hamaset,
Yine bir birlerini suçlamak.
Bence terörün yok edilmesi için birlik, beraberlik olmalı. İç politika malzemesi yapılmamalı. Terörü kim yapıyorsa, kimden ve nereden gelirse gelsin ve amacı ne olursa olsun gözünün yaşına bakılmamalıdır.

Terörizm, dünyanın dört bir yanındaki farklı bölgelerde can kaybına, yaralanmalara, sakat kalmalara yol açan bir beladır. Beraberinde getirdiği psikolojik zararlar ve ekonomik etkileri nedeniyle tüm dünyanın gündeminde yer alan önemli bir konudur.
Dünya’da bilinen terör olayları Hz.Adem’in oğulları Kabil'in Habil'i öldürmesiyle başlayan kan ve şiddet, zaman içerisinde dünyaya korku salan terör örgütlerine dönüşürken, terörden en büyük zararı gören ulusların başında gelen Türklerin terörle tanışmaları 10 asır öncesine dayanıyor.
Türkler terörden zarar görmeye 11. asırda Selçuklular döneminde başladı. Yeryüzündeki ilk siyasi amaçlı terör hareketi olarak değerlendirilen Haşhaşiler, Selçuklu Devleti'nde yaklaşık 200 yıl korkuya neden olurken, düzenledikleri suikastlarla ünlü devlet adamı Nizamilmülk dahil birçok tanınmış devlet adamını katlettiler.
Osmanlı Devleti'nde ise Ermeni çetecilerinin yarattığı terör olayları binlerce insanın ölümüne neden oldu. Ermeni çeteciler Anadolu'da binlerce Türkü katlederken, özellikle Erzurum, Iğdır, Kars ve Van'da yaptıkları katliamların izleri açılan toplu mezarlarla onlarca yıl sonra ortaya çıkarıldı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sonrası 1960'lı yıllarda başlayan sokak hareketleri sağ-sol çatışması ile halk arasında korku yaratırken, ortaya çıkan çeşitli terör örgütleri binlerce insanın ölümüne yol açtı.Asala'nın 1975'te ortaya çıkması ile Ermeni terörü tekrar Türklere yöneldi ve 1983 yılına kadar özellikle yurt dışındaki büyükelçilere ve Türk temsilciliklerine yönelik terör eylemlerinde onlarca Dışişleri mensubu şehit edildi.

Dünya’da ETA, Hizbullah, İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), El Kaide, Hamas, Abu Nidal, Japon Kızıl Ordusu, 17 Kasım, RAF, Kızıl Tugaylar gibi onlarca terör örgütü arasında en kanlısı PKK olarak dikkat çekiyor.27 Kasım 1978'de Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde kurulduğu bilinen terör örgütü onlarca yıldır gerçekleştirdiği eylemlerde binlerce insanın yaşamını kaybetmesine neden olurken, özellikle Güney Doğu ve Doğu Anadolu'ya yapılan ve yapılması planlanan birçok yatırıma zarar verdi.Şimdi de sözde İslam için katliam yapan İŞİD.

İşte böylesi bir ortam içerisinde toplumun başta öğrenci ve işçi kesiminde kıpırdanmalar başlamıştır. Bu kıpırdanmalar 1967 yılında Federal Almanya’nın Berlin kentinde öğrenci olayları şeklinde kendisini göstermiş ve sonra hızla yayılarak tüm Avrupa’yı kapsamıştır.

Bu olayların başlangıcından bir yıl sonra 1968 Haziran ayında Türkiye’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ile Ziraat Fakültesi’nde öğrenci olayları görülmeye başlanmıştır. Ardından olaylar İstanbul’a sıçramış, birbiri ardına üniversite işgalleri görülmüştür. Masum öğrenci talepleri şeklinde başlayan bu hareketler o zamanlar kamuoyunda tepki ile karşılanmamıştır.
Kararlı mücadele, ekonomik kalkınmışlık, devletin vatandaşına sahip çıkması, gençlerin aldatılmasının önüne geçilmesi ile ve yapılan istihbaratların doğru olması ve ona göre hareket edilmesiyle terör belası vücut bulmadan ezilmelidir. Toplumda öncü isimler olarak bilinen kimseler de terörü en etkin biçimde lanetlemeli ve halka anlatmalıdırlar.


 

Bu yazı toplam 163 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.