1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Terör Nasıl Biter ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör Nasıl Biter ?

A+A-
Daha öncede yazdım.

Terör uzmanı değilim.

Bu güne kadar gördüğüm ve yaşadığım olaylar, edindiğim tecrübeler göstermiştir ki, terörü bitirmenin iki yolu vardır.
Bu yollardan birisi iyi istihbarat ve yakalama, yakalayamazsan vuracaksın ya da asacaksın.
Başkanı yok.
Şimdi belki yanlış yorumlara gidilecek ama,  12 Eylül 180 öncesi ve hemen sonrasını hatırlayanlar bilir.
11 Eylül de herkes bir birinden korkuyor, insanlar sokağa çıkmaya korkuyor ve teröristler kol geziyordu. 12 Eylül ile bu durum bıçak keser gibi kesildi.
Nedeni ne idi?

Sıkıyönetim ve otoritenin ve denetimin artmasıydı.
Elbette yanlışlar, canı yananlarda oldu. Haksızlığa uğrayanlarda mağdur oldu. Ama terör bitirilmişti. Kardeş kavgasına son verilmişti.
Şimdi gelelim bir uyarıya;

'Kalabalık bölgeler, ticaret merkezleri, lokantalar, ibadethaneler ve toplu ulaşım noktalarından uzak durun. Temsilciklerimize ve vatandaşlarımıza yönelik tehditler sürüyor...' Bu uyarı Türkiye'deki olası saldırılara karşı on gün önce Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı... Peki bizim polisimiz ne yaptı?
Diyorlar ki, bu uyarı üzerine önlemler artırıldı. Ortaköy de dört ayrı nokta da polis denetimi vardı. Hatta denizde bile önlem alındı. Peki o zaman bu ve benzeri  saldırganlar hedeflerine  nasıl gidiyor, nasıl kendilerini patlatıyorlar veya nasıl ateş edip, onlarca insanı, askeri, polisi katlediyorlar. Son örnek o cani bahsedilen gazinoya nasıl geldi?
Yanındaki makineli tüfeği nasıl gizledi?
O denetimlerden nasıl geçti?
 Kent girişlerinde polis önlem alıyor. Şüpheli araçlar çevriliyor. Ancak bu denetim sıkı şekilde yapılmıyor. Araçların içlerine bakılmıyor. Sürücülere 'Hayrola arkadaş, nereden geliyorsun, nereye gidiyorsun? diye sorulmuyor. Bunları yapmak çok mu zor?
Silahlı saldırgan Reina'ya ticare taksi ile gelmiş. Peki sizce niye taksiye binmiş? Çünkü kent merkezlerinde ticari taksiler bence pek denetlenmiyor.Burada  Güvenlik güçlerine çok büyük iş düşmektedir. Zira polis ticari taksi sürücüsüne 'Onlarda bizim gibi görev yapıyor' gözüyle bakıyor. 'Kanka' muamelesi yapıyor. ..
Lafla peynir gemisi yürümez.
Her terör olayı sonrası TV'le çıkıp, gazetelere beyanat vermekle 'Bizi yıldıramazlar' demekle, 'Onları kaynağından kurutacağız', inlerine ineceğiz demekle ve teröristler  tehditleriyle terörü engelleyemeyiz.
Yukarıda belirttiği gibi. Teröristi durdurmanın iki yolu vardır. Yakalamak yada vurmak... Bu yapılmazsa, o zaman terörist bizi vurur...
Bu çok net ve düz bir mantıktır. Yoksa Devlet vatandaşının can güvenliğini her halükarda sağlamalıdır. Vatandaşta devletine her konuda en üst düzeyde yardımcı olmalıdır. 
Bu yazı toplam 300 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.