1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Terör Sonrası Yapılanma Politikamız Nasıl Olmalı?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör Sonrası Yapılanma Politikamız Nasıl Olmalı?

A+A-

Türkiye’mizin ne kadar güçlü bir devlet olduğunu yeniden gördük. Hiçbir memleket, içinde bu kadar hain barındırdıktan sonra ayakta kalamaz. Ama ülkemizin köklü geçmişine imza atan o tarihi misyonu sayesinde olan tüm gelişmelere rağmen dimdik ayakta kalabilmekteyiz. Aslında bu yaşananlar açısından bakıldığında yine ülkemiz adına olumlu neticeler ortaya çıktığına inanmaktayım. Bu vesile ile hem içte hem dışta bu ülkenin gerçek sevenleri ile bu ülkenin içinde ve dışında yaşayıp ta yıkılması için canhıraş gayret gösterenler bu vesile ile ayan beyan ortaya çıkmıştır. Bizi asıl üzen bu neticeye varmak için içimizden çok değerli ve paha biçilemez yiğit asker, polis ve sivil vatandaşlarımızın canlarını feda etmesi oldu. Sonuç itibariyle bu dünyada ciğerlerimize ateş salarak gittiler ama yepyeni ve sonsuz bir cennete kavuştular. Bu da yaşananlar ve yaşanacak olan şehadet haberlerinde belki de tek teselli kaynağımız olarak karşımıza çıkıyor. Rabbim cümlemizi şefaatlerine nail eylesin.
Asıl konumuza bakacak olursak; bundan sonraki süreçte öncelikli hedef elbette ki ülkemizin terör unsurlarından tamamen temizlenmesi olacaktır. Bu temizlik er diyorum ama geç demiyorum. İnşallah en kısa sürede temizlenecek ve bu ülke sınırları içerisinde yaşayan tüm ırklar daha öncede olduğu gibi kardeşlik ve dostluk çerçevesinde yaşamlarına devam edecekler.
Ama meclise giren terörist unsurların pervasız davranışlarının tümünün hesabı en kısa zamanda sorulacaktır. Milletimizin ana beklentisi şudur. Bunca koparılan yaygaraya ve negatif propagandalara rağmen sağduyusunu kaybetmeyerek içinde ve dışında yaşanmakta olan gelişmeleri son süreçte iyice kavramış oldu. İşte öncelikli hedefin bu pisliklerden her ne şekilde olursa olsun temizlenmek olduğu ortaya çıkmıştır. Aksi takdirde kalıntılarının varlığı bile bu milletin sonuna kadar kullandığı sınırsız hoşgörünün devamını gerektirmez. Teröre yönelik en keskin yaptırımların sağlanması ve bu ülkede ihanet açılımlı her türlü eylem ve söyleme dönük yaptırımı güçlü kararlar alınmalı ve ilgili makamlara en hızlı şekilde netice alınacak yetki sağlanmalıdır. Yılanın başını doğrultmaya yeltenenlerin bile olacak gelişmeler karşısında cesaretinin tamamen kırılması ve terörist faaliyetlere kalkışması durumunda katiyetle idam cezası ile yargılanacağının bilincinde olmasa sağlanmalıdır.
Ülkemizde idam cezası kesinlikle getirilmelidir. Bunun bedeli AB’ye mal olsa bile bizim ülkemizde adaletin sağlanması ve insanların huzur içerisinde yaşamasını temin için tüm önlemler alınmalı ve suç sabit olduğu andan itibaren de infaz uygulanmalıdır. İdam yasağı gösterdi ki suçluları ve suça meyilli olanların cesaretini azdırmakta ve her türlü pisliği gözü kapalı yapma cesaretini vermektedir.
Ülkemizde uzun zamandır yaşanmakta olan terörist eylemlerin tamamen sona ermesi ve bir daha ağza almaya bile cesaret edilememesi için yaptırımı sağlam kararların alınması çok önemli bir ayrıntıdır. Mevcut kıytırık yasalar ile devam etmeye karar verirsek bu yeni oluşumların patlak vermesinde etken rol oynayacaktır.

Allah’ın izniyle içimizde bulunan urların temizlenmesine az kalmıştır. Bu temizlik biter bitmez ülke olarak hem içimizde ki etnik unsurlarla hem de dışımızda ki unsurlarla karşılıklı oturup görüşmeliyiz. Biz Türkiye olarak hem içte hem dışta kimin dost kimin düşman olduğunu iyice sorgulamalı ve kendimize en uygun yol haritamızı çizmeliyiz. Meclis içinde de sadece HDP unsurları yerine CHP grubu ile de görüşülmeli ve çizgilerinin ne olduğu ya da ne olacağı konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalıyız. CHP’de bildiğiniz üzere yaşanan süreçte sağa sola yalpalamaya ve hükümeti karalamak yoluyla kendine menfaat sağlama yoluna gitmiştir. Onlara bu memleketin dış hainlerden çok iç hainlerden zarar gördüğü izah edilmelidir. Eğer anlama niyetleri de yoksa kendilerini halkımızın takdirlerine bırakmalıyız. Malumunuz bizim halkımız hem içte hem dışta mücadele etmesini iyice öğrenmiştir. Bizimkilere nazaran çok küçük çaplı denebilecek bir terör saldırısında bile kenetlenebilen Fransız idarecileri kadar izan sahibi olmayanların bu ülke yönetiminde yeri olmadığını halkımız sandıkta CHP’ye öğretecektir.
Daha da önemlisi ise şu kargaşanın bitimiyle mecliste bu milletin cebinden çıkan paralarla maaş alarak, tüm imkânlarından faydalanarak yine bu millete silah doğrultan HDP’lilerin dokunulmazlıkları sona erdirilerek derhal ağız cezada yargılanmaları ve içeri tıkılmaları sağlanmalıdır. Diyelim ki bunlara destek için doğudan ve güneydoğudan ayaklanmalar mı odu? Bu ülkenin polis ve askerine sınırsız yetki verilmek suretiyle sorgusuz sualsiz indirme hakkı sağlanmalıdır. Ülkede terörün kökten temizlenmesi için devletin şefkat eli saçmalığına bir son verilerek devletin yaptırım gücü o ahlaksızlara gösterilmelidir.
İşte bu aşamadan sonrası huzur, bu aşamadan sonrası ülke çapında asayişin temin edilmesidir.
İçimizde ki hainlere yönelik bu tür yaptırımlarda yabancı ülkelerin öneri ve tekliflerine kapalı olduğumuzu açık ve net ortaya koymalıyız. Bunca yıldır içimizde ki hainleri besleyip, envai çeşit silahlarla donatan Avrupa ve Amerika başta olmak üzere diğer tüm dünya ülkelerine en net mesajı vermek durumundayız. Bugüne kadar onların ifadelerine göre hareket ettiğimiz zaman başımıza nelerin geldiğini gördük.
Bundan sonra böyle diyelim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.