1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Terör Ve Abd
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör Ve Abd

A+A-

Aklımıza geldikçe, dilimiz döndüğünçe söyler yazarız.
Terörün dili, dini, vatanı, milleti yoktur.
Terör bir insanlık suçudur.
Senin teröristin iyi, benimki kötü demekte doğru değildir. Terör, terördür.
Türkiye yaklaşık 40 yıldır bu bela ile meşgul.
İşte hafta sonunda Fransa’da bu terörün acı, gerçek ve çirkin yüzünü gördü.
Masum, suçsuz insanların kanı akıtıldı.
Dünya ayağa kalktı ama, birkaç gün sürer. Ateş düştüğü yeri yakar.
Yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye yaklaşık 40 yıldır terör belası ile mücadele etmektedir. Binlerce can, milli servet uçup gitmiştir. PKK ile bu dönemdeki kadar etkin bir mücadeleyi hatırlamıyorum. Hükümet ve güvenlik güçleri bu lanet terör belasını bitirecek gibi görünüyor. Teröre karşı olan insanlar, devlet de buna destek olmalıdır.
Ancak bazı devletler bundan nemalandığı için “Tazıya tut, tavşana kaç” taktiği uygulamaktadır. Bunlardan birisi de ABD ‘dir. Burada uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Son dönemde Türk Silahlı kuvvetlerinin harekatına bile karışmaya, operasyonların durdurulmasını isteyen bu devlet şimdi yine PKK’ya kucak açmış durumda görülüyor.
Birkaç gün sonra Türkiye’de G20 toplantısı var. Buraya Obama’da katılacak. Buna durumu anlatmak gerekir.
Edinilen bilgilere göre PKK, kışı ABD korumasındaki Kobani'de geçirecek.
Mehmetçiğin operasyonlarıyla bozguna uğrayan terör örgütünün, son sığınağı ABD korumasındaki Suriye’nin kuzeyindeki Kobani oldu.Barınacak yer bulamayan teröristler, uzun bir süredir eğitim ve barınma kampı olarak da kullandığı Kobani’de kışı geçirmeyi planlıyorlar.
PKK’nın ne Kandil’de ne şehirlerde ne de kırsal alanlarda barınma imkânı kalmadığı, bu yüzden kışı Kobani’de geçireceği ve bu süre içerisinde kaybettiği gücü yeniden toplamaya çalışacağı tahmin edilirken, kararlı operasyonlar sonucu çöküş sürecine giren PKK’nın, Batılı ülkelerin de desteğini çekmesi durumunda, birkaç yıl içinde tamamen bitebileceği ifade ediliyor.

Kandil başta olmak üzere, terör örgütünün yuvalandığı yurtiçindeki ve yurtdışındaki tüm sığınaklar yerle bir edilirken, şehir merkezlerine yuvalanan YDG-H adlı PKK’nın gençlik yapılanması ise sokağa çıkma yasakları ilan edilerek, büyük oranda etkisiz hale getirildi. Çaresiz bırakan etkin operasyonların ardından dağılma sürecine giren örgütün, kaybettiği gücü geri toplayabilmek ve kışa hazırlık yapabilmek için ABD ve Avrupalı ülkelerin korumasındaki Kobani’ye aşama aşama taşındığı ve Kobani’yi son sığınak olarak gördüğü ifade ediliyor.
Terör örgütünün liderleri; Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin ve Mustafa Karasu’nun Kandil’e hava operasyonları yapıldığı dönemlerde Kandil’e yakın köylerde kaldıkları ifade edilirken, TSK aldığı istihbaratlar doğrultusunda örgüt liderlerinin barındığı köy evlerini yok etti, böylece bölücü başlarının kaçacak yeri kalmadı. Zor durumda kaldıkları ifade edilen terör örgütü yöneticilerinin ABD’nin asker ve mühimmat bulundurduğu Kobani’ye sık sık geçtikleri belirtilirken, kışı güvenli bölge olarak gördükleri Kobani’de geçirecekleri tahmin ediliyor.
Geçtiğimiz aylarda, “DAEŞ’le mücadele ediyor” bahanesiyle defalarca PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye istihbarat ve mühimmat yardımında bulunan ABD’nin, 1 Kasım’da Türkiye’de yapılan seçimlerde AK Parti’nin yüzde 49.5 oy oranıyla tek başına iktidar olmasından sonra Suriye politikasında önemli değişikliklere gitmesi öngörülüyor. ABD’li kaynaklar artık PYD’ye silah yardımı yapmayacağını açıklarken, birçok ABD’li yetkili PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD’ye mesafe koymaya başladı. ABD’nin Türkiye ile ilişkilerini bozmamak için Türkiye’nin PKK ve PYD meselesindeki hassasiyetini gözeteceği kaydedilirken, bu durumda terör örgütü liderleri ve militanlarının kısa vadeli olarak ABD korumasındaki Kobani’ye sığınsalar bile uzun vadeli olarak orada da barınamayacakları dile getiriliyor.

 

Bu yazı toplam 188 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.