1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Terör Ve Çıkartma
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör Ve Çıkartma

A+A-
7 Haziran seçimleri sonrasında terör örgütü PKK iyiden iyiye azdı.Yakıyor, yıkıyor, yol kesiyor, öldürüyor. Barikat kuruyor. Helikopter düşürüyorlar. En büyük kentlerde karakollara 2 ton patlayıcı ile elini kolunu sallaya sallaya giriyorlar. Uçak- helikopter düşürebiliyorlar. Cumhurbaşkanı  Erdoğan  bir süre önce  “ Ülkede güvenlik zafiyeti var” demişti.
Çözüm projesine ta baştan karşı idim. Konya’ya gelen “akil adamlar” toplantısında    bu proje çözümü, çözülme mi ? diye sormuştum. Bir kısım insanların hoşuna gitmemiş, bir kısım insanlar ise alkışlamışlardı.
PKK  için bu süreç çözüm değil, adeta savaşa hazırlık dönemi olduğunu görmekteyiz. PKK  7 haziran sonrası mı, bu mühimmatı temin etti ?  Çözüm sürecinde PKK adeta hazırlandı ve toparlandı. Durum bunu göstermiyor mu?
HDP’liler ağzındaki baklayı çıkarmaya başladılar ve önceki gün Şırnak’ta, Cizre’de yaptıkları açıklamalar dudakları uçuklatır cinstendi. Ne dediler? Duymayanlara duyuralım.  “ Kendimizi kendimiz savunacağız, kendimizi kendimiz yöneteceğiz. “Yani özerklik ilan ettiler. HDP ‘nin üst düzey yöneticileri ise yaptıkları açıklamalarla adeta milletle dalga geçiyorlar. Koalisyon kurulma çalışmalarında ise AK parti ile CHP adeta “Havanda su dövüyorlar” Ülke kan gölü.
Türkiye küçük fasılalar hariç, yaklaşık 35 yıldır PKK ile mücadele ediyor. Türkiye’nin maddi kaybını ben buradan hesaplamaya gücüm yetmez ama, uçup giden canlar, ateşin düştüğü ve yüreklerin yandığı sayının da çok büyük, çok fazla olduğunu biliyorum.
Aklıselim insanlara buradan sesleniyorum. Bakınız siyasilere demiyorum. İnsanlara diyorum. Hep birlikte nasıl ve ne yapılacaksa bu işin önüne geçilmelidir. Allah aşkına  son bir hafta  içindeki ölümleri, şehitlerimizin sayısını bana bir açıklayacak var mı?
Kimse kusura bakmasın ama, ülkemizde resmen ama, resmen özellikle de Doğu Anadolu’da bir iç çatışma, iç savaş yaşanıyor. Birçok il ve ilçede sokak çatışmaları yapılıyor. Elbette güvenlik güçleri cansiperane mücadele ediyor ama, gelinen nokta neresi?  Alınan netice ne ?
Bugün Türk halkı belki sabır ile, belki sağ duyu ile bütün bunları izlemektedir ama, sabır taşının çatlamasından da korkuyorum. Bütün dış güçlerin, Türk düşmanlarının hedefi ise Türkiye’yi Suriye, Mısır, Afganistan, Pakistan ve diğer çatışma yaşayan ülkelere benzetmek.  Türk Milleti tarih boyunca böylesi zor günleri yüz akıyla çıkmıştır. Yine çıkacaktır.
Şimdi hükümet demeyeceğim ama, devleti hükümet idare ettiğine göre bu teröre nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa zaaf göstermeden, merhamet etmeden onu yapmalıdır.
Bakınız 1974 Kıbrıs çıkartmasını yaşadık. Bizim yaşımızdakiler bilir. 
Bu çıkartmaya kimileri  “Kıbrıs Savaşı” dedi.
Kimileri  “Barış harekatı” dedi.Tür düşmanları ise bugün dahi “işgal” dedi ve demektedir.İlk Barış harekatı    merhum Bülent Ecevit ve merhum  Necmeddin Erbakan’ın yürüttüğü koalisyon hükümeti döneminde  14 Temmuz 1974 te yapıldı. Daha sonra 20 Temmuz 1974 te 2. Harekât yapıldı. Ben bu dönemde Asker idim.
Hatırlarsanız ve araştırırsanız Kıbrıs’a yapılan barış harekâtında resmi rakamlara göre 250 şehit verdik. Haydi bunu 500 şehit deyin. Bu şehitlerimiz içinde birde hata nedeniyle Kocatepe muhribini kendimiz haberleşmeden kaynaklanan hata ile Türk tarafı batırdı. Yine Çanakkale savaşlarında Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı bir araştırma, tarih kitaplarında verilen "250 bin şehit" sayısını gösterir. Tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçen Çanakkale Savaşlarında bazı kaynaklarda  ise 300 bin Türk askerinin şehit olduğu biliniyor. Bu savaşlarda Konya’da Türkiye’den en çok şehit veren illerimizdendir. Rahmetli dedem de bu savaşlarda şehit düşmüştür.
Peki bugünkü  durum nedir,? Açık, mert yürekli düşman var mı?
Türk askerinin karşısına çıkabiliyor mu?
Hayır.
Yaklaşık 35 yıldır süren PKK  ile mücadelede en yine en çok şehit  veren illerin başında Konya bulunuyor.  Ateş düştüğü yeri yakar. İşte bir şehidimizi daha dün Cihanbeyli’de verdik.
O halde çözümsüzlük değil çözüm üretmek için halktan oy isteyen siyasiler, Türkiye’nin en büyük sorunu için derhal bir araya gelmelidir ve bu sorun çözülmelidir. Bedeli ne olursa bu kan durdurulmalıdır.
 
    
Bu yazı toplam 169 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.