1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TERÖR VE EKONOMİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TERÖR VE EKONOMİ

A+A-

Çok şükür yapılan etkili mücadele ile terör Türkiye gündeminden ilk sıradan geriye doğru düştü ama, terör kadar önemli olan bir başka kon ise gündeme geldi.
AK Parti’nin kendisinin yaptığı anket sonuçlarına göre  ilk defa terör birinci sıradan geriye düşerken ekonomi ilk sırada yer aldı.
Tabi ki, insan içi, daha doğrusu canlı için  can güvenliği en önde gelen meseledir ama, can güvenliğin arkasından ise açlık, barınma, daha doğrusu ekonomi gelir. İşte AK parti’nin anketi buna işaret etmektedir.
Eğer  zamanında yapılırsa Türkiye iki büyük ve önemli seçim yaşayacaktır. Bunlardan ilk Belediye Başkanlıkları, diğeri ise Genel seçimler. AK Parti hükümetinin ilk hedefi olan terörün belini kırmasıyla son dönemde ciddi biçimde ekonomiye ağırlık vereceği, piyasaları canlandıracağı, işşizlik ve enflasyonu geriye çekmeyi planlayacaktır. Dileyelim  Türkiye’nin içinde olduğu başka sorunlar ortaya çıkmaz.
AK Parti’nin belirli aralıklarla yaptırdığı kamuoyu araştırmalarında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda yıllardan sonra ilk kez Türkiye’nin en önemli sorunu sıralaması değişti. Tüm anketlerde terör birinci sırada çıkarken, ilk kez ekonomi birinci sıraya yerleşti. Vatandaş, işsizlik ve hayat pahalılığından şikâyetçi oldu.
AK Parti anketi,Ekonomi ilk kez ilk sırada AK Parti Genel Merkezi’nin gündemdeki sorunlara vatandaşın bakışını belirlemek ve hükümet politikalarını yönlendirmek için düzenli olarak yaptırdığı kamuoyu araştırmalarında, bu kez dış politika ve ABD ilişkileri ön plana çıktı. 
ABD ile Türkiye ilişkilerinde son aylarda yaşanan gerginlik ve hükümetin tutumu, vatandaşlara soruldu. Kudüs krizi yaşanmadan önce yapılan, ABD’nin özellikle Suriye politikaları ve YPG’yle olan ilişkisinin sorgulandığı araştırmada, vatandaşlardan destek geldi.
Araştırmaya göre, hükümetin son dönemde ABD’yle olan ilişkilerine ve yürütülen politikaya destek verenlerin oranı yüzde 58 çıktığı görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 36’sı hükümetin politikalarına destek vermediği görülürken, yüzde 6’sı ise fikri olmadığını ifade etti.
Yapılan araştırmada, ülkenin sorun sıralaması da değişti. Yıllardan beri en önemli sorun terör, ekonomi ve dış politika şeklinde sıralanırken, ilk kez bu sıralama değişti. Ekonomi, Türkiye’nin öncelikli sorunu olarak ilk sıraya yerleşti. Terör ikinci, dış politika üçüncü oldu. Ekonomiye yönelik şikâyetlerde artış yaşanırken, çoğunlukla işsizlik ve hayat pahalılığı gibi başlıkların öne çıktığı  görülüyor.
Ankette  katılımcı vatandaştan , son aylarda AK Parti belediyelerinde yapılan operasyonu da soruldu. Belediyelerde yapılan değişim ve görevden alma, istifa etttirme kararına yüzde 65 destek geldiği görüldü.. Ancak AK Parti, istifa ettirilen belediye başkanlarının bulunduğu iller ve ilçelerle ilgili olarak ayrı bir araştırma yapma kararı aldığı da gelen haberler arasında .
 Bölgesel olarak yaptırılacak bu araştırmada, yaşanan değişimden sonra vatandaşların memnun olup olmadığı sorulacak. Özellikle belediye icraatlarıyla ilgili memnuniyet saptanacak ve yeni kararlar alınacak.Sıkıntılı belediyeler üzerinde değişik yöntemlerle halkın beğenisini kazanacak icraatlar son dönemde hayata geçirilecek.
Yazımı Abdurrahim Karakoç’un bir dörtlüğüyle bitireyim
Ya İslam’da erirsin, 
Ya inkarda çürürsün
Yol mezarda bitmiyor
Girdiğinde görürsün

Bu yazı toplam 308 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.