Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Teröre Karşı Birlik

A+A-

Lâtince bir isim olan ‘terör’ kelimesi her ne kadar dilimizde duyunca anlaşılan bir terim olarak görülse de bunun Türkçede karşılığı Arapçadan dilimize geçen ifadesi ile ‘tedhiş’tir. Tedhiş, dehşete düşürmek yani, bugün kullandığımız Lâtince ifadesi ile terörize etmek demektir. Sistemli ve sürekli olarak şiddet hareketleri demek olan terör, aynı zamanda cinayet gibi korku içeren fiilleri de içinde barındırır. Bugüne kadar uygulandığı yerlerde bir siyasi görüşü yayma ve başkalarına kabul ettirmede kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmış bulunmaktadır.
Bu noktadan bakıldığında terör hareketlerinin hür düşüncenin bulunmadığı veya düşüncelerin kısıtlandığı yerlerde olması düşünülebilir. Fakat bu iş bu kadar da masum bir hareket değildir. Çünkü bir fikir veya siyasi bir düşünce güzellikle takdim edildiği ve muhataplara iyi anlatıldığı takdirde kabul görür ve benimsenir. Bugüne kadar bir fikrin muhataplara zorla kabul ettirildiği görülmemiştir. Veya en azından muhataplar onu kabul etmiş görünseler de uygulamaya kolay geçirilemez.

Diğer bir ifade ile makul ve uygun bir fikir ve siyasi düşünce muhataplara usulüne uygun anlatıldığında kabul görür ve hatta benimsenir ve kabul edenler tarafından da desteklenir ve savunulur. Terör içeren veya terörle birlikte sunulan ve anlatılmadan kabulü istenen bir fikir aslında kabul görmeyen ve kabul görmeyeceği açık ve kesin olan, dolayısıyla benimsenmeyen bir siyasi görüş ve düşünce olarak kalır yerlerde sürünür. Ancak bunu sürünmekten terör de kurtaramaz. Nitekim bugün memleketimizde terörü arakasına alan siyasi bir fikrin açıklayıcıları bile yoktur. Yani terör vardır, fakat bu terörün desteklediği fikrin ne olduğu anlatılmamakta ve hatta anlatılamamaktadır. Bunun neticesi olarak da fikirsiz bir terörizm uygulanmaktadır.
Ne var ki, günümüzde memleketimizde uygulanan terör hareketleri bazı klik ve iktidarda bulunan partiye karşı olanlar tarafından, sırf iktidarı yıpratsın düşüncesiyle, desteklenmektedir. Fakat ne yazık ki, terör iktidarı değil de memleketi ve devleti yıpratmaktadır. Böyle bir durumda teröre ve terörizme desteğin dışarıdan gelmesi insan aklına ve düşüncesine aykırı gelmemektedir. Fakat terörizmin yıpratmaya ve yıkmaya çalıştığı görülen bu memlekette yaşayacak olan destekçilere akıl erdirmek mümkün değildir. Çünkü bu memleket demokrasi ile yönetilmektedir. Her düşüncedeki grup ve topluluklar kurdukları ve kuracakları partilerini tanıtıp, hareket noktalarını ve varmak istedikleri hedefleri güzelce anlatır ve seçmenleri ikna edebilirlerse onların hedeflerini değiştirecek ve ona ulaşmaktan alıkoyacak farklı düşüncelerdeki diğer partilerden başka bir engel de yoktur.

Buradaki basiretsizlik terörü gizli ve açık olarak destekleyenlerdedir. Terörü destekleyenler de yarın onun kurbanları olabilir. Bunun için destekçiler eğer memleketin ve kendi akıbetlerini düşünüyorlarsa teröre değil, milletin seçtiği yönetime destek vermelidirler. Selâmet buradadır. Felâket ise terördedir. Çünkü kendi akıbetleri de terörle birlikte yokluğa gidebilir.
 

Bu yazı toplam 275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum