1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Terör,Seçim Ve Mülteciler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör,Seçim Ve Mülteciler

A+A-
Seçime her gün biraz daha yaklaşıyoruz.
Ancak özellikle doğu ve Güneydoğu kan-barut kokuyor.
Terör örgütü ve özellikle de PKK yol kesiyor, adam kaçırıyor, tehdit yağdırıyor. Aynı durumda IŞİD’ ile de mücadele sürüyor.
Devlet ve güvenlik güçleri belki de bugüne kadar yaptığı en etkin mücadeleyi yapmasına karşın, terör örgütü durmuyor. Doğu ve Güneydoğu  il ve ilçelerinde  sokak çatışmaları var. Devlet sokağa çıkma yasağı koyuyor. Bu her ne kadar özgürlük sınırlaması gibi düşünülse de, aslında yok edilmek istenen özgürlüğün korunmasına çalışılmaktır.
Devlet barış elini uzattı. Hükümet iyi niyetle bunlara el uzattı.  PKK “Barış” dedi, “Süreç” dedi ama, hep bugünlerin, etkin terörün, savaşın alt yapısını hazırladığını görmekteyiz.  Buna kimse
” hayır “diyemiyor. Görülmekte ve tespitlere göre  PKK yaklaşık 2 yıl içinde  yine 2 bin  genci kandırarak dağa  çıkarmıştır.
İstihbarat kayıtlarına göre PKK 2014 yılında yaklaşık 1300 genci kandırarak saflarına kattı. 2015 yılının ilk yarısında ise dağa götürülen genç sayısı bilinen haliyle 600 civarında.
HDP ve PKK ikiyüzlülük gösterdi. İmrali ve HDP “Silahlı siyaset dönemi bitiyor” derken, bir taraftanda gençleri kandırıp dağa kaldırmıştır.
Halkımız yapılacak seçimlerde ülke için, bayrak için, uçup giden canlarımız için, boşa giden kaynaklarımız için düşünüp oyunu ona göre vermelidir.  Kişisel kaprisleri, inatları bir kenara bırakmak gerekir. Ülke elden gidiyor. İnsanlarımız, askerlerimiz, polislerimiz kalleşçe katlediliyor.  Devlet sağlıklı seçim yapabilme adına her gücü kullanıp, sağlam, demokratik bir seçimi temin etmelidir. Bunun adımlarını muhalefet ile birlikte atılmakta olduğunu görmekteyiz. İnşaallah bu yeterli olur.
+++                                             +++
Birde tüm dünyanın yüreğini burkan, insanlık ayıbı, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın  “ İnsanlık Akdeniz’de boğuluyor” dediği gibi  şu mültecilerin durumuna ve bunları kabul eden ülkelere bakalım.
2 Milyon civarında insanlar yerini, yurdunu, evini barkını bırakıp Suriye’den başka ülkelere göç ediyor.
Bu mültecilerin hemen hepsine Türkiye ev sahipliği yapmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Bodrum sahillerine vuran bir minik yavruyu görenler hayret içinde kaldı ve hatta tüm dünyanın dikkati çekildi.
Şimdi bakıyorum ve soruyorum. Peki Türkiye dışında Müslüman ülkeleri kaç mülteci aldı ?
Aradım, sordum, araştırdım hemen hemen yok.
Buna mukabil zevki safa içinde yüzen, 3 günlük gezileri için uçaklar dolusu bavullarla seyahat eden arap krallar ve şeyhlerin hiç mi vicdanı sızlamıyor?
Bu nasıl dindaşlık, bu nasıl Müslümanlık?
Hıristiyan alemi bile  vicdanı rahatsızlık duyup, göstermelikte olsa mülteci kabulüne başladı. Bizim arap aleminden “tık” yok.
Kimin başına ne gelecek Allah bilir. Ben bu adaletsizliğe, bu vurdumduymazlığa, bu aymazlığa, dünyanın gözü önünde süren şiddete, iç savaşa kayıtsız kalınmasına lanet ediyorum. Hukuksuzluğa her insan tepki göstermeli, her devlet buna “dur” demelidir.
Hz. Peygamberimizin bir sözü ile yazımı noktalayayım:
“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!”
 
    
Bu yazı toplam 128 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.