1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Terzilerde işler tamamen durdu
Terzilerde işler tamamen durdu

Terzilerde işler tamamen durdu

Konfeksiyonla birlikte terzicilik mesleğinin önemini yitirdiğini belirten Konya Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aziz Güleç, son zamanlarda yaşanılan ekonomik durgunlaşmanın da işleri tamamen durduğunu kaydetti.

A+A-

1960-61 yılında terziciliğe başlayan ve 1970’te kendi dükkanını açan Konya Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aziz Güleç, 1996 yılından günümüze oda başkanlığı yapıyor. Mesleğe ilk başladığı 60’lı yıllarda iş yoğunluğunun çok fazla olduğunu söyleyen Güleç, “60’lı yıllarda müthiş iş vardı. Eleman, iş çoktu ve konfeksiyon yoktu o zamanlar. Şimdi konfeksiyon var. Onlarda bize bağılılar ama konfeksiyondan sonra el emeği bitti. Konya’da 50 terzi var el emeği ile iş yapan.” dedi.

GÜNDE 800 TAKIM YAPARDIK
Odaya kayıtlı 1130 kişi olduğunu bunların içerisinde gelinlikçi, konfeksiyoncu, kumantura(daraltıp, bolartma), perdeci gibi birçok meslek dalının olduğunu vurgulayan Güleç, terziliğin bittiğini ve işlerin tamamen durduğunun altını çizdi. İşlerin iyi olduğu zamanlarda 20-25 kişilik bir ekiple çalıştığını dile getiren Güleç, şimdi ise 2 kişinin maaşını zor ödediğini söyledi. Güleç: “Yanımda zamanında 20-25 kişi çalışırdı ve çift vardiya olurdu. 12 ye kadar bir vardiya ondan sonra başka ekip gelirdi. Elimizde 800 tane bin tane takım işi olurdu. Bugün ölçü alırdık bir sene sonraya randevu verirdik. O kadar kıymetliydi terzilik ama ne zaman ki konfeksiyon çıktı o zaman terzilik bitti. İşlerimiz yok bu yüzden. Bir parça iki parça işle geçinmeye çalışıyorsun. İşlerimiz çok kötü.” diye konuştu.

MESLEĞİN KIYMETİ ARTACAK
Sektörün bu gidişle biteceğinin altını çizen Güleç, önümüzdeki yıllarda tekrar kıymetleneceğini belirterek, “Avrupa’da diktirme işi çok lükstür. Fransa’ya, Almanya’ya çok sık giderim ve orada terzi siparişi denildiğinde 2 bin Euro, 3 bin Euro bir elbise. Bizim burada ise tam tersi. Ama inanıyorum ki önümüzdeki süreçte sektör tekrar yükselişe geçecek. Kişiye özel tasarımlar ve el emeği hak ettiği değeri görecek. Biz terziler hiç makine kullanmayız. Tamamen el işçiliği vardır. bizim yaptığımız tamamen bir sanat eseridir. İlerde en önemli yere geleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

SİPARİŞLER TAMAMEN DURDU
Aziz Güleç, terzi esnafının çok büyük sıkıntıda olduğunu dile getirdi. Siparişlerin tamamen durduğunu söyleyen Güleç, ülkenin yaşadığı ekonominin kötüye gitmesinden kendilerinin de etkilendiğinden bahsederek, “Sektör hiç para kazanamıyor ve şu anda tamamen durduk. Kazanç yok, işçi parasını ödeme derdinde herkes. Sanayici müşterilerim daha ayın başından diğer bir ay başını düşünüyorlar. Maaşları ödeyemiyorlar. Sipariş olarak tamamen durduk. Türkiye’nin yaşadığı zor dönemlerden bizde etkilenerek ekonominin kötüye gitmesi bizi de etkiledi. Vatandaşların durumu iyi olsa gelip diktirirler. Şimdi herkesin derdi karın doyurmak. Bir elbise varsa onu iki sene üç sene giyerim diyor.” Sözleriyle devletin sektöre el atması gerektiğini vurguladı. Koşulların iyileştirilmesi için devletin konfeksiyon ve terziler üzerine sanayi sitesi kurması gerektiğini anlatan Güleç, “Bizim 300 tane konfeksiyoncumuz var hepsi sıkıntılı. Yanlarında çalışan kişilerin maaşlarını ödeyemiyorlar. Vergilerini zor ödüyorlar.” dedi.

TÜRKİYE’NİN HER İLİNDE DURUM AYNI
Konya’da çok iyi sanatkarlar olduğunu belirten Güleç, terzilerin Türkiye’nin her ilinde sıkıntılı süreçten geçtiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektör istanbul, Ankara, Kayseri, Diyarbakır her yerde bitiyor. Tüm bölgelerde durum aynı. Terziliğe çıraklıktan gelip de yetişenlerin hepsi gerekli bilgi, beceri ve donanıma sahip. Yetenekli terzilerimiz çok ama sonradan gelip makine başına oturanlar da terziyim diyor. Makineyi çeviriyor terzi oluyor.”

TERZİLİĞİN EN BÜYÜK SORUNU OKUL
Aziz Güleç, sürekli okul konusunu gündeme taşıdıklarını vurgulayarak daha önce okulun olduğunu sonrasında ise kapandığını kaydetti. En büyük dertlerinin bu konu olduğunu söyleyen Güleç sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Terziliğin en büyük sıkıntısı okul. Ortaokuldan başlayıp üniversiteye kadar okul olmalı. Meslek edindirmeye yönelik, gençler temelden işin ustalarından eğitimlerini almalılar. Müşteriye nasıl davranılır, nasıl daha iyi iletişim kurulabilir. Zamanında bazı kız çocukları geldi. Biz onlara model çıkardık, ceket gömlek dikerlerdi, yetiştirirdik onları temelden. Ama şimdi yoklar.”/Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.