1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tesettürlü Yaşamak!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tesettürlü Yaşamak!

A+A-

İslam’ın emirlerinden birisi de tesettürlü yaşamaktır. Bu kadın olsun, erkek olsun böyledir. Örtünmekle ilgili, Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ayetler bulunmaktadır. Onun için usulüne ve Allah’ın emirlerine göre tesettürlü yaşamak gerekir diye düşünmekteyim.
Şimdi yaklaşık 90 yıllık Cumhuriyet tarihine bir bakalım. Giyim ve kuşamımız Atatürk zamanında yapılan devrimlerle çok çeşitli evreler geçirmiştir.
Belki bazı değişimler çağ gereği olabilir ve böyle savunula bilir. Ancak giysilerimiz öylesine deformasyona uğramıştır ki, inançlarımıza ters, değer yargılarımızla çelişir hale gelmiştir.
Bu şu demek değildir. Bağnaz, anlamsız ne peçmurde bir giyim kuşam- yaşam değildir.
Son 15- 20 yıla bakarsanız Türkiye’de uzunca bir dönem Türban- Başörtüsü çekişmesi yaşanmış. Bazı dönemler türban ile kapananlara birçok yerde birlikte kapanmış, bazı gençlerimiz okullarına alınmamış, resmi dairede çalışamaz olmuştur. Kamusal alan, yok şu bu gibi ayrımcılık yapılmıştır.
Bugünkü gelinen noktada ise artık bu sorun son birkaç yıl içinde halledilmiştir.
Şunu belirteyim. Elbette benimde çok yakın çevremde başını kapatan kimselerde var. Başı açık olanlarda var. Herkes kendi inancına, adet ve törelerine göre yaşayabilmektedir. Bunlara da bir diyeceğimiz yoktur.
Daha önceleri de yazdım.
Günümüzde gerçekten tesettürlü şekilde, İslam’ın çizdiği çizgide yaşayanları hem kutluyorum, hem de takdir ediyorum.
Ancak öyle sözde tesettürlü kimseler var ki, bu nasıl tesettür diye inanın insan şaşırıyor. Öncelikle şunu bilmeliyiz. Her kadın güzel görünmek isteyebilir. Ancak bu kendi evinde eşine karşı olmalıdır. Yoksa tesettürü cazibe için, çekicilik için, ideolojik şekilde kullanmamak gerekir. Ne yazık ki, günümüzde böylesi bayanlar da azımsanmayacak kadar çoktur.
Tesettürlü bayan erkeklerin dikkatini çekecek şekilde giyinip- kuşanmamalıdır. Aşırıya kaçacak şekilde makyaj yapmamalıdır. Bazı sözde tesettürlü kimseler çıplak olanlardan daha tehlikeli ve cazibe merkezi konumundadırlar.
Hz. Peygamber Efendimiz bunlar için “Kıyamet alameti” demektedir. Yüce Peygamber :
“Ümmetimin içinde ahir zaman içinde giyimli, fakat çıplak kadınlar olacaktır. Öyle kadınlar gelecek, bunlar Cennete giremeyecektir. Cennetin kokusunu dahi alamayacaktır” demektedir.
Müslüman kadınların üzerine giydikleri tesettür kıyafetleri, çevrenize gidip gelirken bakınız, yabancıların ve açık- saçık giyinmiş kimselerden daha cazip, daha dikkat çekicidir.
Böyle olmakla neyi örtüp, neyi açtığımızın, bizden ne alıp, neyi kaybettiğimizin muhasebesini iyi yapmalıyız.
Tesettür, yukarıda da belirttiğim gibi kendisini cazip, çekici hale getirmek değildir. Onu mahremi dışındakilere cazip olmaktan korumak içindir. Maalesef yukarıda da belirttiğim gibi pek çok kimse bunu tesettürden çok, modaya uymak için yapmaktadır.
Ne diyelim Allah ihsan nasip etsin.

Bu yazı toplam 206 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.