1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. TESK de mi ortak?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

TESK de mi ortak?

A+A-

Geçen hafta TOBB’lu soygun başlıklı yazımda ele aldığım TOBB’nin barkod başvuru ücretlerine yaptığı %833 zamla ilgili bizde ve ulusal gazetelerde haber ve köşe yazılarına konu olmasına rağmen ne TOBB’den ne ilgili Bakanlıklardan ne de Türkiye’nin esnaf kuruluşu olan TESK’ten çıt çıkmadı.

Burada yeni sorular akla geliyor? TESK bu fahiş fiyat artışına ses çıkarmamasının sebebi alınan bu ücretten pay mı alıyor?

Ya sessiz kalan bakanlıklara ne demeli? Aslında barkod bu işin küçük bir örneği. Daha niceleri var kim bilir?

TESK’in görevi yüzbinlerce esnaftan sadece aidat toplamak ve toplanan bu aidatlar ile saltanat kurmaktan ibaret mi?

Yoksa esnafın uğradığı bir haksızlık karşısında kendi üyelerinin yanında olması ve onların hakkını savunması mı?

Savunmayacaksa eğer bu kurumlara neden ihtiyaç var?

Barkod başvurusu yapmak isteyen esnafın maliyeye vergi kaydının olması yeterli görülmeyip bir de git ‘odaya üye ol kayıt parası ve aidat ödemesi yap oda belgesi al ve bu belgeye de ücret öde. Yetmez. Sonra da gel bana da minimum 2.500 TL öde. Ben sana barkod tescili’ yapayım denilerek esnafın daha işin başında cebindeki paraya göz dikiliyor. Bu teknoloji çağında oda üye numarası ile Oda üyeliğinin olup olmadığı kolayca tespit edilebilirken zorla belge aldırıp para tahsil edilmesinin de anlamsız olduğu bir gerçek.

Buna niye ihtiyaç duyuyor belge için ek ücret alıyorlar o nedenle.

Bugün birçok vatandaş Odaların aldıkları aidat ve alınan diğer ücretlerin sorgular duruma geldiği ancak bunu yüksek sesle dile getiremediği birçok sohbet ortamında konuşulan konudur. Bunu yüksek sesle dile getirememesinin sebebi herkesin malumudur. İnsanların işi düşeceği yerde işinin aksatılması ya da yapılmamasından çekindiği için dile getirememektedir.

Bu durumun düzeltilmesi için Hükümetin acilen bir çözüm bulması halkın en büyük beklentilerinden biridir. Aksi takdirde KOSGEB ile ne kadar destek verirseniz verin, ne kadar yatırım ve istihdam destek paketleri açıklarsanız açıklayın, bu odaların giriş ücreti ve aidatlar adı altında aldıkları paraların büyük bir kısmı bu yolla zaten esnafın elinden aldırırsınız. Odalara servet transfer etmenin bir başka yolu olmamalı bu destekler.

Bu konu gündeme geldiği günden buyana aldığımız şikâyetler bu zammın zamanlamasının manidar olduğunu, ülkenin içinden geçtiği bu ekonomik ve siyasi süreçte devletin attığı adımları sekteye uğratma gayreti içine giren bu kurumun amacının ne olduğu merak ediliyor.

Küçük bir esnaf ile büyük bir şirketin aynı kategoride görülmesi hangi mantıkla izah ediliyor? Küçük bir esnaf 2 çeşit ürün çıkartacak 2500 TL ödeyecek. Bir örnek verelim. Küçük bir yufkacı düşünün. Tek bir ürünün olsun ve bunu 5 liraya satsın. Ürünün satmak için barkoda ihtiyacı var. Bunun için noter, oda, giriş ücreti vs. en az 4 bin lira harcaması gerekiyor. Bu masraf için 800 yufka satması gerekir. Her yufkadan 1 lira kazandığını düşünürsek de bu kez de tam 4 bin yufka. Zulüm değil de nedir bu?

Açıktan olmasa da büyüklerin yönettiği odaların dediği şu: Sen üretme, sen istihdam sağlama, biz üretelim sen satıcı ve tüketici ol ya da gel bizde ırgatlık yap…

TESK’in bu durumun düzeltilmesi için gerekeni yapması ve üyesinin menfaatlerini koruması gerekmektedir. Peki, bunun yapabilecek mi? Takipteyiz ve bekleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.