1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tevbe Etmek
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tevbe Etmek

A+A-
Hep dünya ile işlerle uğraşıyoruz, yazıp çiziyoruz.
Peygamber  Efendimizin sözü:
“ Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmişiz gibi ahret için çalışalım.”
İnsanoğlu’nun, özellikle de inananların affa, tövbeye ne kadar ihtiyacı vardır.
İnsan doğuştan gayet temiz ve güzel yaratılmıştır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) insan kalbinin doğuştan ayna gibi temiz yaratılmış olduğunu beyan buyuruyor. İnsanın kalbi, şüphe, vesvese, fitne, fesat, kin, intikam ve haset gibi günahlar ile paslanırsa aynalar kararır, artık duymaz, görmez olur.
Bu hastalıktan kurtulmanın çaresi de tövbe ve istiğfar etmek, pişman olup gözyaşı dökmektir. Çünkü maddi kirleri sabun ve su giderdiği gibi kalbi karartan, insanı cehennemlik yapan, manevi hastalık ve kirleri de tövbe, istiğfar ve Allah’tan korkarak gözlerden akıtılan pişmanlık yaşları giderir.
İnsan günah kirlerinden temizlenmek için tövbe ve istiğfara devam etmelidir. Bilhassa gece yarılarında ve seher vakitlerinde namaz kılarak ve dualar okuyarak yaratandan af dilenmelidir.
İnsan işlediği günahlardan elem ve pişmanlık duymalı, bir daha günah yapmamaya karalı olmalıdır. Bir günah işleyince hemen akibinde iyilik yapmalı, namaz kılıf af dilemelidir. En büyük istiğfar tespih namazıdır. Ayrıca hakkına tecavüz ettiğin kimselerle helalleşmek gerekir.

Hasan Basri (r.a) şöyle der:
Tövbe 4 şeyle olur.
Dua etmek ve dil ile istiğfar etmek,
Kalp ile pişman olmak,
Azalarla günahı terk etmek,
Bir daha yapmamaya karar vermek.
İleride tövbe ederim düşüncesi yanlıştır. Cehenneme atılıp feryat ve figan edenlerin halini düşünerek tövbe etmekte acele edilmelidir. Yarın tövbe ederim diyen adam, sökmek istediği bir ağacı sökemeyen, seneye ağacın daha da köklenip dallanacağını bildiği halde seneye sökerim diyen adamın haline benzer. Kendisi bugün kuvvetli iken küçük ağacı sökemeyen, yarın ağaç kuvvetlenip kendisi zayıf düşerse nasıl sökebilir?
Bu yazı toplam 333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.