Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Tevekkül

A+A-

İnsanlar, akıl ve iradeleriyle sebepleri bulabilirler. İnsan kainatda geçerli olan yasaları gözeterek, çalışır, çabalar, sebeplere sarılır, ondan sonra Allah'a güvenir. Bir çiftçi tohum ekmeden ürün elde edemez. Çiftçi tarlasını zamanda sürmeli, ekmeli, gübrelemeli ve sulamalıdır. Sonra da bol ve iyi ürün alabilmek için Allah'tan yardım dilemelidir. Çalışmadan başarıya ulaşılamaz.
Bir talebe önce derslerin devam edecek, doğru, dürüst çalışacak, ödevlerini zamanda yapacaktır. Sonra Allah'tan yardım isteyerek başarılı olmasını dileyecektir. Kısaca gerçek manada tevekkül eden kimse işinin gereğini yapar ve sonucu Allah'tan bekler.

Tevekkül ” bir maksada erişmek için esbabına tevessül ettikten sonra o işi Allaha havale etmektir” diye tarif edilmiştir.
Hadimi merhum, Tevekkül, Ölüm anında rahmet meleğinin gelişi, Mümin’in saçının ağarmasının manası ve Emel’in sebeplerinden şöyle bahsetmektedir:
Tevekkül farzmıdır? Şu ayeti celile de: “Allah Tealaya tevekkül ediniz. Kim Allah Tealaya tevekkül ederse o, ona kâfidir” buyurulmuşdur. (Talak s.a.3)
Bu ayeti celileden tevekkülün farz olduğu anlaşılmaktadır. İbadeti ziyadeleştirmek için uzun ömür talep edilebilir. Zem olunmuş emel için değil.
Sevgli Peyğamberimiz. s.a.v. “Ya Rabbi Hayat benim için hayırlı olduğu müddetçe beni yaşat” diye dua etmiştir. Evet, Cennette, derecatı âliye (yüce dereceler) ve makamatı rafia (yüksek makamlar) ibadet mikdarına göredir.
Rivayet olundu ki: ”Cennete fazlınızla giriniz. Oradaki taksimatınız amelleriniz miktarınca olacaktır”. Yine Efendimiz s.a.v.)e sormuşlar: Ya Rasülallah, insanlardan kim Allah indinde daha hayırlıdır? Buyurdular ki; “Ömrü uzun ve ameli güzel olandır”.
Yine sordular; Kim daha şerlidir? Buyurdular ki; “Kimin ömrü uzun ve ameli kötü olursa o insanların en şerlisidir”.

ÖLÜM ANINDA RAHMET MELEĞİ
Hayatı, itikaden ve amelen güzel olanın ölümü de güzel olur. Sonrası da güzel olur. Çünkü Rabbimiz kitabı celilinde: “Korkmayın, mahzun olmayın ve siz size vaad olunan Cennetle müjdelendiniz” buyurmuştur.(Fussılet s.a. 30)
Bu ayeti celilenin tefsirinde denildi ki: Ölüm anında Rahmet Meleği ona ”Korkulardan önünde bir şey kalmadı. Arkanda bıraktığın şeylerden de mahzun olma. Sana vaad edilen cennetle seni müjdeliyorum der.
Ve yine denilmiştir ki: Sen gariplikten, yalnızlıktan, vahşetten korkma. Evlatlarından, akrabalarından ve mallarından ayrıldığın için üzülme. Ben seni rahatlık, güzel kokulu cennetle müjdeliyorum der. Ve o kişi oraya döner.
Hadisi şerif de aleyhisselatü vesselam Efendimiz: “Ölüm mü’minin hediyesidir” buyurmuştur. (berika c.1.s.529)

MÜ’MİNİN YAŞLISI SAÇININ AĞARMASI
Mü’min kimse yaşlanıp saçı ağardığı zaman Rabbimiz ona, ayrı bir muamelede bulunur. Efendimiz s.a.v. Nisai’de Amr ibni Anber’e r.a.) dan rivayetle buyurmuşlar ki:
Ben Rasülullah’dan işittim, buyurdu ki; “İslam da bir yaşlı yaşlanıp saçları ağaran kimse için, o ağaran saçlar, kıllar kıyamet günü onun için zıya veren, zıya saçan azım bir nur olacaktır”.
Yani ömrünü İslam da geçirmiş, saçlarını o uğurda ağartmış. O uğurda ağaran saçların sahibinin hidayetine bir nurdur, o kişi onunla nurlanır demektir. (Berika c.1.S.536)

EMELİN SEBEBİ
Emelin sebebi dünya sevgisidir. Bu dünya sevgisi öyle bir şeydir ki! Evvelin ve ahirini tedavide aciz bırakan, şiddetli bir hastalıktır. Ve ölümün yaklaşmasında bir gaflettir. Ölümden gaflet, dünya şehvetlerine davet eder.
Sıhhat ile gururlanmak, yani bedeninin kuvveti ile övünmek ve gençliğiyle övünmek ve gururlanmak emelin sebeplerindendir. Ve bunun ilacı, bu üç sebebi izale etmektir.
Huccet’ül-İslam dedi ki: Dünya Allah’a seyreden menzillerden bir menzildir. Beden ise merkeb’dir. Kim menzil tedbirinden birini unutursa merkep seferini tamamlayamaz. Dünya da işlerinde maişet nizamı intizamlı olmazsa, tebettülü emr (Halktan uzaklık) olmaz ve Allah’a inkıta tamam olmaz. O inkıta sülük’tür,
Sıhhatli kimselerden kaç kişi ölür ve hastalardan kaç kişi baki kalır? Yani ona ölüm vakî olur. Sıhhatli kimseye, sıhhati ile alakalanmamak yakışmaz. Burada en kuvvetli ilaç, ölümü hatırlama ve tulu emelin zemmini (kötülüğünü) dinleyip kabul kulağı ile iz’an’la dinlemektir. (Berika c.1.S.537) (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.