1. HABERLER

  2. KONYA

  3. TEYAD’DA “Endüstr 4.0” konuşuldu
TEYAD’DA “Endüstr 4.0” konuşuldu

TEYAD’DA “Endüstr 4.0” konuşuldu

TEYAD’ın geleneksel Cuma Sohbetleri kapsamında bu hafta Simya Hidrolik Otomasyon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Makine Yüksek Mühendisi M. Sami Şahin,  “Avrupa’dan Türkiye’ye Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0” konulu bir konferans verdi.

A+A-

Gelinen aşamada hızlı prototipleme ve 3 boyutlu baskı (3D Printing) yöntemiyle karmaşık parçaların üretilmesinin kolaylaştığını, Hızlı prototiplemeye imkân sağladığını, tasarım döngüsündeki zamanı azalttığını, ürün optimizasyonunu hızlandırdığını, tasarım ve imalatın entegrasyonunu sağladığını, üretim süreçlerini ve maliyeti azalttığını, modülerliği desteklediğini, fonksiyonel ürünler üretildiğini ve sanal dünyada, operatörlerin bir butona tıklayarak makineleri ile etkileşime girerek onların parametrelerini değiştirebildiklerini, operasyonel veri ve bakım talimatlarını almanın mümkün olabildiğini, artırılmış gerçeklik montaj, bakım gibi karmaşık görevlerin görüş alanı içine ek bilgi katarak bu görevleri basitleştirebildiğini, birbirleriyle gerçekte aynı ortamda olmayan çalışanların tıpkı aynı ortamdaymış gibi beyin fırtınası ve tartışmalar yapabildiğini ifade ederek “Simülasyon gerçek bir sistemin veya sürecin modellenmesi ve bu model sayesinde sistemin çalışması sağlanarak sistemin davranışını anlayabilmek ve değişik stratejiler gerçekleştirebilmek amacıyla geliştirilen yapay gerçekliktir..”dedi.

ENDÜSTRİ 4.0

Endüstri 4.0 ile birlikte gelen geniş ağ ve yüksek oranlı veri paylaşımı, firmaların siber güvenlik talebini hızla artırdığnı  söyleyen Şahin; “Şirketler mutlaka siber güvenlik önlemleri  almalı ve Endüstri 4.0’a uyum sağlamak  amacıyla mevcut güvenlik sistemlerini de  sürekli geliştirmelidir. Dünyanın en büyük spor ürünleri üreticisi olan Adidas’ın Almanya’da faaliyete geçecek olan Speed Factory tesisi üretime başladı. Sanayi reformunun canlı bir örneği olan bu tesiste üretim tamamen robotlar ile yapılacak. Üretimin Asya'dan Avrupa ve ABD'ye yöneldiğinin canlı örneğidir.”dedi.

Program sonunda TEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Oğuz, Başkan yardımcısı Ali Selvi, Yönetim Kurulu üyesi Nihat Abayhan ve Ömer Lütfi Ersöz tarafından MakineYüksek Mühendisi M. Sami Şahin’e günün hatırasına dernek plaketi takdim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.