1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. TEYAD’da “Konyalı Şairlerin Şiir Şöleni” Yapıldı
TEYAD’da “Konyalı Şairlerin Şiir Şöleni” Yapıldı

TEYAD’da “Konyalı Şairlerin Şiir Şöleni” Yapıldı

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD) nin Cuma sohbetlerinde Konyalı şairler İsmail Detseli, Kazım Öztürk, Osman Uzunkaya ve Tayyar Yıldırım dinleyicilere şiirlerinden seçkiler sundular. 

A+A-

Ömer Lütfi Ersöz:“İnsanın ruh dünyasına seslenen şiirler yoluyla Anadolu irfanını izleyicilerimize aktaracağız.” dedi.
ŞİİR ŞÖLENİ
Ömer Lütfi Ersöz’ün moderatörlüğünde yapılan panelde Konyalı şairler; İsmail Detseli, Kazım Öztürk,Osman Uzunkaya ve Tayyar Yıldırım kendi şiirlerinden bir demet sunarken şiir dostlarına keyifli bir akşam yaşattılar. İlk şairimiz Gazeteci İsmail Detseli “Konya” şiiriyle dinleyicilere seslendi:
Seviyorum yaşıyorum Konya’mı / Verseler de istemem şu dünyayı / Akyokuş’a dikiyorum aynayı / Kuşbakışı seyrediyorum Konya’yı
Pazarında ayvası var narı var / Sohbetlerde ayvası var narı var / Kış günleri bolca yağan karı var / Yaşayarak seviyorum Konya’yı…
Gündüz bol sıcağı gece ayı var / Otuz bir ilçesi birçok köyü var / Buğdayı var pancarı var unu var/Şükrederek seviyorum Konya’yı
Her gün her semtinde vardır pazarı /  Mevla’m üzerinden alsın nazarı / Hacıfettah ,Musalla, Üçler Mezarı / Düşünerek seviyorum Konya’yı
Üretim yapıyor fabrikaları / Her semte verilmiş tatlı suları  / Yer altında saklı tarih sırları / Beğenerek seviyorum Konya’yı…
Şair İsmail’de Konya’yı över / Bu şehir her türlü övgüye değer / Ne mutlu bana ki yaşadığım yer/Konyalıyım seviyorum Konya’yı
Şairimiz Nebi’ye yazdığı şiirden sonra “Demedim mi, Sen Varsın” şiirlerini okudu.
Ömer Lütfi Ersöz, Cengiz Numanoğlu’nun Bursa için yazdığı şiiri Konya’ya uyarladıktan sonra ikici şair İlahiyatçı-Yazar Kazım Öztürk sırasıyla “Selam Olsun, Hoşgeldiniz, Mevsimler Gibi, Nazar Etsin, Zümre-i Muhabbet, Beklerim Sizi, Aşığım Sana Konya, Tarihe Not, Toprağımız Bizim” şiirlerinden sonra Hak Dava şiiriyle sona erdi:
Her tarlayı sular arkımız bizim / Biz köklü milletiz; “İslam’dır” farkımız / Adaleti İslam’dan almışız / Sevgiyi Kur’an’dan almışız / Kur’an’la döner çarkımız bizim / Bize Kur’an yön verir / “Allah” duygusu ün verir / Hak dava söyler şarkımız bizim.
Ömer Lütfi Ersöz Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla dünyayı şereflendiren peygamberimize salat ve selam göndererek “Ümmetim” şiirini okuduktan sonra üçüncü şairimiz Osman Uzunkaya “Vakit Geç Oldu” şiiriyle;
Uzak mı yakın mı yaşadığım yer / Halin nice oldu bir haber gönder / Göçmen kuşlar bile geri döndüler / Sen dönmeyeli hayli geç oldu.
Beni hasret denen ateşte yakma / Öldür beni lakin sensiz bırakma / Gel artık ne olur gayrı naz yapma/ Sensiz yaşaması hayli güç oldu.
Aşkın cehennem bense günahkar / Yandığım yetmez mi ey insafsız yar / İnsan bir kez olsun arayıp sorar / Artık faydası yok vakit geç oldu.
başladıktan sonra “Kanatlı Kapılar, Kaybolan Mahalleler, Meçhul Sefer,Ağlarım, Yağmur” şiirlerini okudu.
“Zaman” şiiriyle başlayan Tayyar Yıldırım askerlerimiz için yazdığı” Şehidim” şiirinde;
Dereler, ırmaklar gibi çağlayıp / Cennet yollarına düştü şehidim / Gözyaşı dökmesin kimse ağlayıp / Sırat Köprüsü’nü aştı şehidim.
Kahraman milletin asıl yiğidi / Dağların taşları yaktı ağıdı / Yedi ceddi bir de baba öğüdü/Önce hamdı, şimdi pişti şehidim.
Bir gecede on bir yıldız kaymıştı / Analar, bacılar tek tek saymıştı / Yazdığı destanı dünya duymuştu / Hainler hedefi şaştı şehidim.
Utanmaz arlanmaz ne ister senden? / Hesabın sorulur bir gün hainden / Yandığım şudur ki, ekmeği benden / İhanet yaramı deşti şehidim…
Gözlerim yollarda kulağım seste / Rüyalarımdasın en son nefeste / Artık sarp kayalar beklesin yasta / Senden gelen haber muştu şehidim.
Mısralarıyla kahramanlarımızı destanlaştırırken “Mahzun Geceler, Beni de Götür, Hayata Dair” şiirleriyle tamamladı.
Ömer Lütfi Ersöz “Hakk’a Bağlan” şiirinde gaflet uykusundaki Müslümanlara seslenirken 20 yıl Müslümanlığını gizleyen Yaman Dede’nin “Naat”ını İsmail Detseli seslendirdi.
Program sonunda TEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Oğuz tarafından İsmail Detseli’ye, Başkan Yardımcısı Mustafa Eroğlu tarafından Kazım Öztürk’e, Akören İlçe MEM Ahmet Baştürk tarafından Osman Uzunkaya’ya, Gazeteci Hikmet Peker tarafından Tayyar Yıldırım’a günün anısına hediyeleri takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.