1. HABERLER

  2. KONYA

  3. TEYAD’da “Ümmet Bilinci ” Konuşuldu
TEYAD’da “Ümmet Bilinci ” Konuşuldu

TEYAD’da “Ümmet Bilinci ” Konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde Necmettin Erbakan Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş “Ümmet Bilinci” konulu bir konferans verdi. 

A+A-

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş tarihe bakıldığı zaman İslam ümmetinin üç büyük tehlike atlattığını, ümmet şuuruyla yeniden dirilişin sağlandığını belirtti. İslam ümmetinin ilk tehlikesinin Moğollar olduğunu belirten Altıntaş, Tarihçi İbnü’l-Esîr’in “Keşke annem beni doğurmasaydı da bu büyük felaketten evvel ölüp gitseydim.” dediğini,  ikinci tehlikenin Batı’dan Anadolu’ya yönelen Haçlı Seferleri olduğunu, üçüncüsünün ise seküler anlayışla zihin ve kültürde oluşturulan saldırılarla İslâm’la beslenen damarlarımızın kurutulduğu üzerinde durdu.
CAMİ  MERKEZLİ ŞEHİRLER
“Ümmet” kelimesinin terminolojisi üzerinde duran Altıntaş, Arapçada “ümmet” kelimesi “ümm” kökünden gelir. Ümm; “anne, temel kaynak” anlamlarına gelir. Ümmü’l kitap denildiğinde “kitabın anası” kast edilir. “Şehirlerin anası” Mekke-i Mükerreme’dir. Merkezde Allah’ın evinin bulunduğu şehirleşmenin Konya’dan Şam’a kadar birçok İslâm beldesinde uygulandığını ifade eden Altıntaş, cami merkezli yerleşimin esas alındığını; devleti yönetenden esnafa kadar herkesin ezan yoluyla görevlerinin hatırlatıldığını söyledi.
ÜMMET ANLAYIŞININ DÜSTURLARI
Altıntaş; bütün bir insanlığın önderi olacak anlayışı şu şekilde sıraladı : “Ötekileşmeden uzak, uzlaşı düşüncesini öne çıkartan, Müslümanları bütünleştiren anlayışa sahip olmalıdır. Her alanda ifrat ve tefritten uzak olmalıdır.” 
“Dünyada sömürü, cinsiyet ayrımı, adaletsizlik var, bu sorunları biz çıkartmadık” diyen Altıntaş;  “İslâm evrensel bir dindir. Öncü ümmetsek yaşadığımız dünyadaki sorunlara çözüm önerileri bulmamız gerekir.” dedi.
ARAFAT’TAN GELEN MESAJ
1400 yıl önce peygamberimiz tarafından seslendirilen mesajların sorunlarımıza karşı çözüm önerileri getirdiğini ifade eden Altıntaş; “Mehmet Akif Ersoy'un “Doğrudan doğruya Kur'ân'dan alıp ilhamı /Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm'ı”  mısralarından hareketle İslâm, her şahsa, gücü nispetinde “iyiliği emretme ve kötülükten alıkoyma” sorumluluğuna sahip olmayı emreder.” Şeklinde konuştu HÜSEYİN ABAYLI 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.