1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk geliyor
Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk geliyor

Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk geliyor

TBMM’ye yapılan teklifinin yasalaşmasıyla, alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda, zorunlu arabuluculuk uygulanacak.

A+A-

Konya Arabuluculuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı arabulucu Elife Kazancı “1 Ocak 2018'den itibaren işçi-işveren uyuşmazlıklarında başlatılan ve büyük başarı yakalanan zorunlu arabuluculuk uygulamasının kapsamı genişliyor. Konu hakkında yapılan teklifinin yasalaşmasıyla, alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda, zorunlu arabuluculuk geliyor. Söz konusu uyuşmazlıklarda, taraflar dava açmadan önce arabuluculara başvuracak. Böylece, ticari davalar, en fazla 1 ayda çözüme kavuşturulacak.”dedi 
Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Arabulucu Elife Kazancı” Türkiye'de ilk kez zorunlu arabuluculuk, 1 Ocak 2018'den itibaren işçi-işveren uyuşmazlıklarında uygulanmaya başlandı. Dava açmadan önce işçi-işveren uyuşmazlıkları arabuluculuğa taşındı. 1 Aralık 2018 itibariyle onbir ayda 321 bin zorunlu arabuluculuk; 70 bir ihtiyari arabuluculuk olmak üzere 400 bin arabuluculuk başvurusu yapılmıştır.
320 bin zorunlu arabuluculuk başvurusundan, arabuluculuk anlaşmama tutanağı ile açılan dava sayısı 78170 olmuştur. Yani her dört başvurudan biri davaya dönüşmüş Yüzde yetmiş beş oranında sorun çözümü gerçekleşmiştir. Ticari davalarda arabuluculuk tasarısı genel kurulda görüşülecek ve Yürürlük tarihi 1 Ocak 2019 olacaktır. Ticari davalarda zorunlu arabuluculuk başlayacak. TBMM'ye sunulan teklifin yasalaşmasıyla, alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklar da arabuluculuk dava şartı olacak. Söz konusu uyuşmazlıklarda, taraflar dava açmadan önce arabuluculara başvuracak. .
Ticari davalarda arabuluculuğun zorunlu hale gelmesiyle, yargının iş yükü azaltılacak, alternatif çözüm yollarının etkinliği artırılacak. Bunun yanı sıra uyuşmazlıkların, tarafların iradelerine uygun şekilde sonuçlandırılacak. Yılda yaklaşık, 200 bin alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlığın arabuluculara taşınması bekleniyor. AHMET ÖZER


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.